Gündem
Giriş Tarihi : 24-02-2023 16:46

Cumhurbaşkanlığı'ndan seçim tarihi açıklaması

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın seçim tarihi tartışmalarına ilişkin soruları yanıtladı. Kalın, "Eğilim, önümüzdeki günlerde aksi yönde bir siyasi mutabakat olmadıkça vaktinde, mayısta yapılması yönünde" dedi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan seçim tarihi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim KalınKahramanmaraş merkezli deprem felaketi ve seçim tartışmalarına ilişkin CNN International'a açıklamalarda bulundu.

Becky Anderson'ın sorularını yanıylayan Kalın, Türkiye'den deprem felaketi için 'tüm kaynaklarını seferber ettiğini' ifade etti.

"Dairelerle dolu 100 binden fazla bina ya yıkıldı ya da hasar aldı" diyen Kalın, "Tüm önlemleri alıyoruz. Hali hazırda afet bölgesinde 300 binden fazla çadır kurduk. Her gün on binlerce çadır, konteyner, prefabrik ev ve başka geçici konaklama sağlıyoruz. Tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Deprem sonrası süreçte yapılan eleştirileri dikkate aldıklarını savunan Kalın, “Tabii ki her zaman daha iyisi yapılabilir. Buna şüphe yok. Endişelerini dile getirenler haklılar. Bunu oldukça ciddiye alıyoruz. Uzmanları, bilim insanlarını, sismologları, jeoteknisyenleri dinliyoruz. Yeni şehirlerimizi bilimsel kriterlere göre inşa edeceğiz. Buna şüphe yok" ifadelerini kullandı.

SEÇİM TARİHİ AÇIKLAMASI

İbrahim Kalın, seçim tarihi ile ilgili tartışmalar hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda son sözün Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) olduğunu kaydeden Kalın, "Cumhurbaşkanı bu kararı kendi başına alamaz. Meclis'in bir karar, görüş bildirmesi gerek. Ama günün sonunda Yüksek Seçim Kurulu etkilenen 10 şehirde seçim olup olmayacağına karar verecek" dedi.

"2 milyondan fazla kişi bölgeden ayrıldı" diyen Kalın, "Gittikleri yerde nasıl oy verecekler gibi teknik sorunlar var. Ancak eğilim, önümüzdeki günlerde aksi yönde bir siyasi mutabakat olmadıkça vaktinde, mayısta yapılması yönünde” ifadelerini kullandı.

BOZDAĞ: DEPREMZEDELER İKAMET YERLERİNDE OY KULLANACAK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremzedelerin ikamet yerinde oy kullanacağını, bunu değiştirmek için herhangi bir düzenlemeye 'ihtiyaç olmadığını' söyledi.

Bozdağ, "Seçim yapıldığı zaman kim nerede, nasıl oy kullanacak bizim seçim kanunlarımızda yazıyor. Bunu konuşanların hepsi bunları biliyorlar. Onun için buralarda ayrı bir değerlendirme yapmaya hiç gerek yok. Her şey açık ve net ortadadır. İşin doğrusu böylesi bir zamanda daha fazla bir değerlendirme yapmayı doğru görmüyorum" dedi.

Bakan Bozdağ, "Sandıklar deprem bölgesinde konteyner ve çadırlarda mı kurulacak" sorusuna "Ona YSK karar verecektir. YSK kurmak isterse ona bakacaktır" yanıtını verdi.

AdminAdmin