Sivas
Giriş Tarihi : 23-02-2023 20:00

Orhan Tatar: Sivas'ın Gürün ilçesi ile ilgili açıklama yaptı...

AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Maraş merkezli depremlerden etkilenen Sivas'ın Gürün ilçesinin de afet bölgesi ilan edildiğini açıkladı.

Orhan Tatar: Sivas'ın Gürün ilçesi ile ilgili açıklama yaptı...

AFAD Koordinasyon Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Maraş merkezli depremlerin ardından 8 bin 550 artçı sarsıntının meydana geldiğini, 4 ayda kaydedilecek deprem sayısının, 17 günde gerçekleştiğini söyledi.

Tatar, "3 dakikada bir artçı sarsıntı meydana geldiğini söyleyebiliriz. Büyük çoğunluğu vatandaşlarımız tarafından hissedilecek büyüklükte. Birbirini tetikleyerek devam eden depremler sonucunda önümüzdeki günlerde 5'in üzerinde artçı sarsıntılar yaşayabiliriz. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durması gerekiyor" dedi.

Hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü aktaran Tatar, "Depremlerin merkez üslerine yakın illerin ilçelerinde hasarlar görüyoruz. Bu yerleşim alanlarında hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Bölgede en önemli risklerden birisi de kaya düşmesi riski. Bölgede değişim yerleşim yerlerinde kaya düşmesi riski altında bulunan yerler var. Deprem bölgesinde bulunan inşaat altındaki binaların durumu hazırlanacak bir teknik raporla belirlenecek" diye konuştu.

Tatar, Sivas'ın Gürün ilçesinin de "genel hayata etkili afet bölgesi" ilan edildiğini söyledi. Depremde 2 binanın yıkıldığı Gürün'de 153 binanın ağır hasarlı olduğu tespit edilmişti. 

AdminAdmin