DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Gündem
Giriş Tarihi : 13-02-2023 19:41

Ankara'da günün tartışması; Cumhurbaşkanı seçimleri erteleyebilir mi?

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sözcüsü İdris Şahin, deprem bölgesinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesinin ardından başlayan seçim erteleme tartışmalarına ilişkin, "Anayasa’mıza göre, mevcut durumda seçimlerin ertelenmesi mümkün değildir. YSK da erteleyemez, Sayın Cumhurbaşkanı da erteleyemez" dedi.

Ankara'da günün tartışması; Cumhurbaşkanı seçimleri erteleyebilir mi?

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sözcüsü İdris Şahin, bugün DEVA Partisi Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Deprem bölgesinde OHAL ilan edilmesinin ardından başlayan seçim erteleme tartışmalarına değinen Şahin, şunları söyledi:

'Hukuk, seçim için 18 Haziran’ı emretmektedir'

“Seçim, Anayasa ne zaman diyorsa, Seçim Yasası ne zaman diyorsa o zaman yapılır. Hukuk var ortada. Hukuksuzluk daha yeni on binlerce canımızı aldı. Hukuk ne diyor? Anayasa’mızın 78. maddesine göre Gazi Meclis’imiz, sadece ve sadece savaş durumunda seçimi bir yıl erteleyebilir. Başka hiçbir sebeple seçimler geriye bırakılamaz. Yani Anayasa’mıza göre, mevcut durumda seçimlerin ertelenmesi mümkün değildir.

YSK da erteleyemez, Sayın Cumhurbaşkanı da erteleyemez. YSK’nın seçim tarihlerini değiştirme yetkisi olduğunu kabul etmek, YSK’nın Anayasa’dan, kanunlardan ve yasama organı TBMM’den üstün olduğu anlamına gelir. Ortada Anayasa varken YSK’nın veya herhangi bir başka yapının iradesinin hiçbir hükmü yoktur. Anayasa’mız, Sayın Cumhurbaşkanı’nın da YSK’nın da üstündedir.

Mevcut kanunumuza göre seçim tarihi 18 Haziran. Hukuk, seçim için 18 Haziran’ı emretmektedir. Zaten düne kadar iktidar partilerinin ifade ettiği 14 Mayıs tarihi, bir temenniden daha fazlası değildi. Ortada bir karar da yoktu. Onun için değerlendirmeyi, yasalara göre 18 Haziran üzerinden yapmayı uygun görüyoruz.

'İktidar mensupları kendi itibarlarını kurtarma derdinde'

Ülkemizi sarsan deprem felaketinin sekizinci gününde umudumuzu yitirmiyor, müjdeli haberler için her saniye dua ediyoruz. Teşkilatımızla birlikte, afet bölgesinde gereken neyse hepsini sonuna kadar yapmaya çalışıyoruz. Bir yandan da aklımıza düşen o ‘neden’ sorusunu düşünmeden edemiyoruz. Acaba deprem öncesinde neden yeterince tedbir alınmadı? Hükümet, neden bas bas bağıran bilim insanları dinlemedi? Bir kişinin talimatıyla -tarihe geçen ifadesiyle söylüyorum- neden bu afeti Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla daha az hasarla atlatamadık?

İstifa eden tek kişi var, o da bir arama-kurtarma ekibinin lideri. Anında bölgeye ulaşmasına rağmen bürokrasi engeli nedeniyle saatlerce geciktiği için istifa ediyor. Neden bu koca milletin en başarılı evlatları devlet kurumlarında yetkili değil? Neden devlette liyakat sahibi kadrolar azınlıkta kalıyor? Neden ülkemizde her şey bir kişinin talimatına göre şekilleniyor? Neden Türkiye’de bir afet anında kimin ne yapacağı önceden bilinemiyor?

İktidar mensupları, enkaz altında kalan vatandaşlarımızı değil, enkaza gömülen kendi itibarlarını kurtarma derdindeler. Yaşanan deprem bir doğal afettir, yüzyılın felaketi ise bu kötü yönetimin sorumlusu olan iktidardır.”

AdminAdmin

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA