Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-01-2023 08:17

Memur ve emekli maaş zammı için gözler bugün açıklanacak enflasyonda

Devlet memuru ve emeklilerin gözü, bugün açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrildi.

Memur ve emekli maaş zammı için gözler bugün açıklanacak enflasyonda

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini saat 10.00'da duyuracak. Memur maaşları ile SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı emeklilerinin aylıklarına yapılacak zamlar enflasyon verilerinin açıklanmasıyla büyük ölçüde netleşecek. Normalde SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları 2022 yılının Temmuz – Aralık dönemindeki enflasyon oranında artacak. Memur maaşları ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanların aylıklarına ise 2022’nin Temmuz ayında yapılan yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına göre yılın ikinci yarısındaki enflasyon farkı + 2023 yılı ilk yarısına ait yüzde 8 toplu sözleşme zammı oranında artış yapılacak.

TÜİK'in verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Kasım'da bir önceki aya göre yüzde 2,88 artarken, Temmuz-Kasım döneminde de tüketici fiyatlarında yüzde 14,05 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 7'lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Memurlar, yılın ikinci yarısına ilişkin olarak topla sözlemden kaynaklanan yüzde 7'lik zam ve enflasyon farkı almışlardı. Şimdi Aralık'ta veri aynı kalsa bile memurlar toplu sözleşmeden doğan yüzde 7'lik zammın farkı olarak yüzde 7,2'lik enflasyon farkı alacak. Emekliler de yüzde 14,05'lik zam alacak. Ancak söz konusu artışların yaşam maliyetini ne kadar karşılayacağı merak konusu.

Memurlar ay rıca toplu sözleşmeden kaynaklı olarak da 2023'ün ilk altı ayı için yüzde 8 artı enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Beklentiler ne yönde?

14 ekonomistin katılımıyla sonuçlanan Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne göre, bir önceki ay yüzde 84,39 olan yıllık Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 66,59’a gerileyeceği hesaplanıyor. Enflasyonun aralık ayında aylık yüzde 2,61 artması bekleniyor.

Reuters’ın 12 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette ise aralık ayı için aylık enflasyon tahminleri yüzde 1,4 ila yüzde 4,1 arasında yer aldı. Ankete göre, enflasyonun aralıkta aylık yüzde 2,7 artması yıllık olarak ise baz etkisiyle yüzde 84,39’dan yüzde 66,8’e sert düşmesi bekleniyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketine göre ise piyasa aktörlerinin aralık ayı enflasyon beklentisi aylıkta yüzde 2,8, yıllıkta da yüzde 67 oldu.

AdminAdmin