Gündem
Giriş Tarihi : 23-12-2022 16:31

Sabah erken seçim tarihini açıkladı

İktidara yakınlığı ile bilinen Sabah gazetesinde yayımlanan bir haberde erken seçim tarihi verildi. Ancak haberin o bölümü bir süre sonra kaldırıldı.

Sabah erken seçim tarihini açıkladı

Türkiye, seçimler normal zamanında yapılırsa haziran 2023'te sandık başına gidiyor. Seçimlerde hem milletvekilliği hem de cumhurbaşkanlığı için oy kullanılacak. Uzun süredir Ankara kulislerinde erken seçim konuşuluyordu. AK Parti iktidarının seçimleri erkene çekebileceği belirtiliyor bazı tarihler viriliyordu. O tarihlerden biri de 14 Mayıs'tı.

Seçimlere giderken öne çıkan 14 Mayıs tarihi, Sabah gazetesinde haber oldu. Bu tarih duyurulduktan kısa süre sonra ilgili bölüm Sabah'ın haberinden çıkarıldı.

Diken'in aktardığına göre “2023 yılının haziran ayında yapılması gereken cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim sürecinin takvimi ortaya çıktı” denerek yapılan haberde, cumhurbaşkanlığı adaylıklarının 12 Nisan’da kesinleşeceği ve milletvekili listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na 20 Nisan’da teslim edileceği kaydedildi.

Muhalefetin erken seçime ‘Evet’ dememesi durumunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayımlanacak kararıyla seçime gidileceği belirtilen haberde şunlar kaydedildi:

“Muhalefet desteği sağlanmazsa Cumhurbaşkanının kendi yetkisini kullanarak seçimleri öne çekmesi bekleniyor. Bu kararın en geç 13 Mart’a kadar verilip Resmi Gazete’de yayınlanması gerekiyor.

Seçimin 14 Mayıs’ta yapılması halinde takvim 30 Mart’ta başlayacak, cumhurbaşkanlığı için adaylık gösterme süresi 4 Nisan’da sona erecek.

100 bin imza ile cumhurbaşkanlığına aday gösterme tarihi ise 8 Nisan.”

AdminAdmin