Gündem
Giriş Tarihi : 12-12-2022 20:26

Erdoğan’dan 'çocuk gelin' skandalına ilişkin ilk açıklama

6 yaşındaki çocuk gelinle ilgili ilk kez açıklamada bulunan Erdoğan, "Bir kızın erken yaşta evlenmesiyle ilgili görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Bu tam bir faciadır, kabul edilemez. Arkadaşlar ilgili çalışmaya başlattı ancak muhalefetten bunu istismar ediyor. Başvuru anından itibaren süreç başlamıştır." dedi.

Erdoğan’dan 'çocuk gelin' skandalına ilişkin ilk açıklama

Çocuk gelin skandalıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan iki hafta sonra açıklama geldi.

Kabine sonrası açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi;

"Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda farklı tepkiye yol açan bir kızımızın erken yaşta evliliğiyle öncesi ve sonrasında acılarla ilgili görüşmelerimizi paylaşmak istiyorum. Şu ana kadar arkadaşlar gereken çalışmayı gösterdiler."

“KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

"Bunları görmezden gelen bir muhalefet söz konusu. Günümüz şartlarında 13 yaşında nişan 14 yaşında evlilik durumunu kabul edebilmemiz asla kabul etmemiz mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşta istismar faciasını kabul etmemiz mümkün değildir.

İçişleri Bakanlığımız tarafından yürütülen soruşturmanın ardından konu yargıya intikal etmiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız mağdur için avukat temin etmiş, hukuki süreci yakından takip etmiştir.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız iddianamesini hazırlamıştır. Dava ile ilk duruşmanın yakında yapılması bekleniyor. Konu kamuoyunun gündeme gelmiştir. Mesele medyada yer alana kadar bakanlıklarımızın, kurumlarımızın tamamı süreci takip etmiş, her işlemi bihakkın yerine getirmiştir.

Geçmişteki ihmal ve eksiklikler soruşturma kapsamında ele alınmıştır. Ülkemizde çocuklara yönelik taciz, tecavüz, reşit yaşa ulaşmadan evlilik gibi hususlarda hassasiyetimizi kimseye sorgulatmayız.

Bu konuyla ilgili en önemli hukuki ve fiili reformlar bizim dönemimizde hayata geçirilmiştir. Bay Kemal sen bunlardan anlamazsın, senin böyle hassasiyetin yok."

AdminAdmin