Gündem
Giriş Tarihi : 28-10-2022 17:10

Erdoğan: İlk hedef yeni anayasa

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin Yüzyılı Tanıtım Toplantısı'nda konuşuyor.

Erdoğan: İlk hedef yeni anayasa

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu'nda 'Türkiye Yüzyılı' programı öncesinde dışarı bulunan kalabalığa seslendi.

Erdoğan burada "Cumhuriyet Bayramı'nın arifesinde, böyle anlamlı bir günde Türkiye yüz yılını kutluyoruz ve biraz sonra Türkiye yüz yılında ne var bunları sizlere açıklayacağız. Karşımda şu anda Kızıl Elma'yı görüyorum. Laf değil icraat, icraat. Ve bunun yanında zırhlı taşıyıcıları görüyorum. Dikkat edin eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.

Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Onlara da sorun 'siz bu ülkede ne yaptınız'. 20 yıldır yaptıklarımızla konuşuyoruz. Eğitimde neler yaptık, zaten hepsini biliyoruz. Sağlıkta neler yaptık, zaten biliyorsunuz. Ulaşımda neler yaptık, biliyorsunuz. Enerjide nereden nereye geldik, biliyorsunuz. Tarımda neler yaptık, biliyorsunuz. Biraz sonra neler yapacağız onları kapalı spor salonundan açıklayacağız.

Durmak yok. Hanım kardeşlerime, gençlerime, ana kademeye inanıyorum. Bu anlayışla hep beraber, her zamanki şu çerçevemizi çizeceğiz; karşımdaki on binler hazır mısınız?

Rabiayla birlikte, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Kimse bizi bölemeyecek. Kimse bizim önümüze taş koyamayacak. Yeter ki biz birbirimizi Allah için sevelim. Ben şimdi müsaadenizle içeriye geçebilir miyim? Sağ olun, var olun, Rabbim yâr, yardımcınız olsun inşallah" dedi.

Erdoğan'ın Türkiye'nin Yüzyılı konuşması

Bu konuşmanın ardından Erdoğan, Ankara Spor Salonu'na geçti. Program açılışında müzik dinletisi ve sinevizyon gösterisi yapıldı.

Erdoğan burada platforma çıkarak programa katılanları selamladı ve şunları söyledi:

İstiklal Harbi'mizin başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bizlere üzerinde özgürce nefes aldığımız bu vatanı armağan eden tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla, minnetle yad ediyorum. Cumhuriyetimiz maalesef bu bir asırlık geçmişinin önemli bir kısmında kendi içinde barışık yaşayamadı. Emperyalistlerin ülkemiz üzerinde hesapları hiç mi hiç eksik olmadı. Bu kirli hesaplarda kullanılan maşalar da hiç eksik olmadı. Dün vardı bugün de var. Ülkemiz milli iradenin üstünlüğüne dayanmak yerine vesayet güçlerinin güdümünde kalan yönetimlerin elinde altın kıymetinde yıllarını heba etti.

Şehit başbakan Menderes'in yeter söz milletin diyerek başlattığı demokrasi ve kalkınma hamlesi idam sehpasında kesintiye uğradı. Rahmetli Özal'ın devlet millet içindir diyerek ülkeyi tekrar demokrasi ve kalkınma rotasına sokma girişimi koalisyon dönemlerinin kaosu içinde kaybolup gitti. Aynı şekilde rahmetli Demirel'in, rahmetli Ecevit'in, rahmetli Erbakan'ın, rahmetli Türkeş'in ülke ve milletin hayrı için başlattıkları girişimler hep darbe ve vesayet duvarına çarptı.

'Biz hiçbir zaman şikayet etmedik hep mücadele ettik'

Ülkemiz vesayet yoluyla cumhuriyet ile demokrasiyi birleştirmekten hep kaçınan hatta bunları birbirinin alternatifi gibi gösteren zihniyetin elinde ciddi sıkıntılar çekti. Ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz 2002 Kasım'ında işte böyle bir Türkiye mirası devraldık. Ebette Cumhuriyetimizin ilk 80 yılında da başlatılan bir kısmı neticeye ulaştırılan güzel işler vardı. Ama ülkemizin ulaşmış olması gereken kalkınma ve milletimizin sahip olması gereken demokrasi seviyesiyle bulunduğumuz yer arasındaki fark çok büyüktü. Biz işte bu anlayışla Türkiye'yi 20 yıl boyunca durmak yok yola devam diyerek büyüttük. Geliştirdik, güçlendirdik, zenginleştirdik. Tıpkı 15 Temmuz'da olduğu gibi yeri geldiğinde bize canı pahasına sahip çıkan milletimizin desteği ile ülkemizin asırlık kayıplarını 20 yılda telafi edecek çalışmalar gerçekleştirdik. Sanılmasın ki bu 20 yıl dikensiz gül bahçesi misali sadece çalışmakla geçti. Yurtiçinde ve yurtdışında emperyalistlerin, vesayetçilerin darbecilerin ne kadar aparatı varsa hepsi de üzerimize salındı. Yeri geldi bildiriler yayınladılar, yeri geldi tuzakları kurdular, yeri geldi terör örgütlerini harekete geçirdiler hatta partimizi kapatmaya kalktılar. Bunlarla kalmayıp doğrudan silaha da sarıldılar. Biz hiçbir zaman şikayet etmedik hep mücadele ettik.

'Ayasofya'yı cami olarak hizmete açmamız bile küresel vesayete karşı büyük meydan okumadır'

Demokrasi ve kalkınma adımlarımıza çelme takılmaya çalışıldığında milli iradenin gücünde çözümü aradık. Cumhuriyetimizin ilk yüzyılını demokrasi ve kalkınma atılımını siyasi ve sosyal sınıflamaların ötesine geçen ortak akıl, irade ve ortak vicdanla gerçekleştirdik.

Ayrıştırılmaya, çatıştırılmaya çalışılan kim varsa Türkiye'nin 20 yılına sığdırdığımız büyük devrime katkı vermiştir. Dışlanan Müslüman, dilinden dolayı ayrılıkçıya uğrayan Kürdün, meşrebinden ötürü baskı gören Alevinin, haksızlığa uğrayan Hristiyan ve Yahudi'nin herkesin yanında olduk, mücadelesine destek verdik, kayıplarını telafi ettik.

Nesillerin hayali olan Ayasofya'yı Fatih'in emanetine uygun şekilde yeniden cami olarak hizmete açmış olmamız bile küresel vesayete karşı gerçekleştirilmiş bir büyük meydan okumadır.

Kendisini hangi ideoloji, inanç ve köken kavramıyla ifade ederse etsin bu tarihi dönemde hakkın, hakikatin, doğrunun yanında yer alan her vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum.

'Demokrasiyi kökleştirerek, darbelere zemin hazırlayan şartları ortadan kaldırdık'

Ne diyor gönül sultanı 'aşk ile yürüyen sırtında dünyayı taşır/aşksız yürüyen beden diye ceset taşır'. Biz 20 yılda aşk ile yürüyerek ülkemizi hedeflerine taşıdık, milletimizi hayallerine kavuşturduk. Aşk ile milli iradeyi güçlendirip, vesayeti adım adım gerilettik. Demokrasiyi kökleştirerek, darbelere zemin hazırlayan şartları ortadan kaldırdık. Güvenliği sağlayarak insanımızın huzurla yaşamasını, geleceğe umutla bakmasını temin ettik. Ekonomi büyüterek refahı tabana yaymak suretiyle ülkemizi tüm fertleriyle zenginleştirdik. Sanayiden tarıma her alanda istihdama, işe, aşa erişimi kolaylaştırdık. Sosyal destekleri artırarak ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımızı kucakladık.

Yönetim sistemini değiştirerek 2 asırlık arayışına cevap verecek bir büyük politikayı harekete geçirdik. Devletimizin gücünü, bayrağımızın şanını, milletimizin itibarını yükselttik. Her alanda Cumhuriyetimizin ilk asrındaki eksikliklerini tamamlayacak eser ve hizmetler ortaya koyduk. Takip eden değil takip edilen bir ülke haline geldik. Bugün Türkiye Yüzyılı için böyle bir karne, müktesebat ve mirasla çıkıyoruz. Rabbimize her gün, her an bize böyle bir milletin mensubu olma şerefini bahşettiği için dua ediyoruz.

'Tek arzumuz Allah razı olsun duasını duymak'

Gençler maşallahınız var, inşallah Türkiye Yüzyılı'nı sizlerle inşa edeceğiz. Milletimize kazandırdığımız eser ve hizmetleri ona minnetimizi ifadenin sadece bir girizgahı, sadece dibacesi olarak görüyoruz. Ömrümüzün 40 yılını siyasetçi, belediye başkanı, başbakan ve cumhurbaşkanı olarak hizmetine adadığımız insanımızın hakkını ne yapsak ödeyemeyeceğimizi biliyoruz. Türkiye Yüzyılı aşkla geliştirilmiş yeni gayrettir.

Türkiye Yüzyılı programımızla Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına güçlü başlangıç yapmak istiyoruz. Milletimizi zirveye taşıyacağından şüphe duymuyoruz. Milletimizin bizi her türlü makama taşıdığı konumda iken Türkiye Yüzyılı'nı hayata geçirme konusunda tek arzumuz şöyle kalpten kopuk gelen Allah razı olsun duasını duymaktır.

'Dünyevi kaygımız olmadığının bilinmesini isterim'

Milletimize hizmet yolculuğumuzu Türkiye Yüzyılı ile zirveye çıkartıp, ardından mücadele bayrağını devredeceğimiz gençlerimizin adım adım bu vizyonun inşasına şahitlik edeceğiz. Bunun dışında beşeri hırsımız, dünyevi kaygımız, beklentimizin olmadığının bilinmesini isterim.

MHP'nin değerli genel başkanı sayın Devlet Bahçeli ve değerli arkadaşlarına, Türkiye Yüzyılı inşası süreci, Cumhur İttifakı çatısı altında verdikleri samimi ve güçlü destekleri için şahsım ve arkadaşlarım adına şükranlarımı ifade ediyorum.

Aziz milletim geçtiğimiz 20 yılda eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaştırma, enerji, sanayi, tarıma her alanda tarihi eser ve hizmetler kazandırırken gayret gösterdiğimiz halde hayata geçiremediğimiz işler de oldu. Ülkemizi darbe anayasası ayıbından kurtararak tamamen yeni, sivil, demokrat, özgürlükçü bir anayasaya kavuşturma girişimlerimiz geliyor.

'Yeni Anayasa ilk hedef'

Hücrelerine kadar vesayetine hizmet etmek üzere hazırlanmış 12 Eylül darbesi anayasasının raf ömrü çoktan dolmuştur. Girişimlerimizin bazıları Meclis aşamasında teklif aşamasında muhalefetin destek vermemesi sebebiyle akim kalmıştır. Yeni bir anayasayı kazandırmak Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun ilk hedeflerinden biridir.

Hukukun üstünlüğünü, çoğulculuk, adalet, hakkaniyeti tahkim edecek her bir vatandaşımızın özgürlüklerini garanti altına alacak, gençlerimizin geleceklerine umutla bakmasını sağlayacak meclisimizin takdiri, milletimizin onayıyla hayata geçirmekte kararlıyız.

'Aile kurumumuzu sapkın tehditlerken koruyacak teklif hazırladık'

1000 yıldır vatanına, 1 asırdır cumhuriyetine, 80 yıldır demokrasisine 15 Temmuz'da istikbaline sahip çıkmanın bedelini ödeyen milletimizin böyle bir anayasaya kavuşması hakkıdır. Başı açık veya başı örtülü tüm kızlarımızın ve hanımlarımızın eğitim ve çalışma haklarını güvence altına alacak, aile kurumumuzu sapkın akımların tehdidinden koruyacak bir anayasa değişikliği teklifi hazırladık.

İnşallah önümüzdeki hafta teklifimizi meclisimize sunarak tabii bir hak olarak bu konunun ülkemizin gündeminden çıkmasını sağlayacağız. Ülkemizin gündeminde böyle bir şey yoktu. Maalesef birileri zar zor ülkemizin gündemine soktular. Madem soktunuz, öyleyse biz de adımımızı atıyoruz. Bu girişimlerimizin gücünü de tesis ettiğimiz güven, huzur, özgürlük ve kardeşlik ikliminden alıyoruz. Malazgirt'ten bugüne istiklalimiz, istikbalimiz için yürüttüğümüz mücadelelerde verdiğimiz şehit ve gazilerimizi rahmetle yadediyorum.

'Ayrışmaları bir kenara bırakmanın ahdi için bir araya geldik'

Yurt içi ve yurt dışında görev başında asker, polis, jandarma ve güvenlik personelimizi Rabbi korusun, esirgesin, güç ve kuvvet versin, muzaffer eylesin diyorum. Türkiye Yüzyılı'nı aksaçlı büyüklerimizin, gönül coğrafyamızdaki dostlarımızın, mazlumların dualarıyla yükselteceğiz. Türkiye Yüzyılı'nı yüreği kıpır kıpır çarpan annelerin, babaların, hayata hayallerini geçirerek yükselteceğiz.

Gençlerimizin teknoloji, sanat, spor, çevreye kadar tüm alanlardaki beklendilerini karşılayarak yükselteceğiz. Milli ve manevi değerlerimiz temelinde köprüyü insani ve ahlaki sütunlarla tahkim ederek yükselteceğiz. Ülkemizi siyasi, ekonomik, teknolojik, askeri, diplomatik her alanda dünyanın en büyük 10 devleti arasına çıkartarak yükselteceğiz.

Terör, şiddet ve nefret suçları gibi istisnalar dışında 85 milyonun her birini birinci sınıf vatandaşlığını güçlendirmenin sözü için bir araya geldik. Ülkemizi kutuplaştıran, birlik, beraberlik, kardeşliğin ürünü olan muhabbet iklimine zarar veren tüm tartışma, ayrışmaları bir kenara bırakmanın ahdi için bir araya geldik. Türkiye Yüzyılı işte bu.

Cumhuriyetimize adını veren cumhurun, yani halkımızın siyasetin de, yönetimin de, ekonominin de asli öznesi olmak konumunu güçlendirmenin kavli için bir araya geldik. Muasır medeniyet seviyesine çıkarmak irademizi teyit için bir araya geldik.

'Bir emaneti temsil etmek için buradayım'

Milletimize verdiğimiz her sözü samimiyetle yerine getirme gayreti içindeki bir kardeşiniz, siyasetçi, yöneticinin gönül huzuruyla sizlerin huzurundayım.

Hayatının her alanı ülkesine ve milletine hizmete adamış bir fert olmanın tecrübenin verdiği güvenle huzurunuzdayım. Derdi millet olan, hep doğru, hakkın, erdemin peşinde gayret etmiş bir dava adam sıfatıyla sizlerin huzurundayım. Sultan Alparslan, Osman Bey, Fatih Sultan Mehmet, Abdülhamid Han'dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten bir emaneti temsil etmek için buradayım.

Cumhuriyetimizin 99 yılını, 2023'de 100'e tamamlarken bütün dikkat, enerji, çabamızı Türkiye Yüzyılının inşasına hasredeceğimiz kararını, kulağı ve kalbi açık herkesle paylaşıyoruz.

'Asırlık eksikliklerimizi gidermiş olsak da bunu yeterli görmüyoruz'

Türkiye Yüzyılını ülkemizle birlikte bölgemizden başlayarak dünyanın her yerine demokrasi, kalkınma, barış, refah götürecek bir devrimin de adı olduğunun muştusunu tüm insanlıkla paylaşıyoruz. Hayırlısı olsun, hayırlı olsun diyorum.

Dünyanın siyasi ve ekonomik krizlerin pençesinde kıvrandığı dönemde Türkiye Yüzyılı vizyonuyla sizlerin huzuruna çıkmak kolay değil. Cumhuriyetimizin 99 yılının hangi sıkıntı, sancı, sarsıntılarla geçtiğini biliyoruz. 20 yılda yaptıklarımızla asırlık eksikliklerimizi gidermiş olsak da bunu yeterli görmüyoruz.

'Öyle kritik eşikteyiz ki...'

Öyle kritik eşikteyiz ki, ya bu ligin ön sıralarında yerimizi alacağız ya da tekrar geriye düşme riskiyle karşı karşıya kalacağız. Asırlık hedeflere yöneltirken üstesinden gelinmesi çok zor bir yükün altına giriyoruz. Ömründe tuğla üstüne tuğla koymamış, bir gönül tamir etmemiş herhangi esere hizmete imza atmamış olanların rahatlığı sizleri yanıltmasın.

Eğer ülke ve millet olarak eser üstüne eser koyarak yolumuza devam etmezsek bir süre sonra yelimizde yeller esmesi kaçınılmazdır.

Sözümüz işiten kulaklara, gören gözlere, hakkı konuşan dillere, kapısı açık kalpleredir. Kimlik siyaseti yerine birlik siyaseti, kutuplaştırma yerine bütünleştirme siyasetini, inkar siyaseti yerine kucaklama siyasetini, tahakküm yerine özgürlük, nefret yerine sevgi siyasetini ikame etmenin adı Türkiye Yüzyılı'dır.

Hakiki icraatları samimi kabullerle buluşturmanın, insani değerleri ideolojik fanatizmin önüne geçmeye, gerçeklere sırtını dönenlerin yönünü hakikate çevirmenin yeni bir başlangıcın adı Türkiye Yüzyılıdır.

AdminAdmin