Sivas
Giriş Tarihi : 03-09-2022 22:22

Bulut: "4 Eylül ruhu halen canlıdır"

Sivas Kongresi’nin yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Uğur Bulut, “Ülkemize karşı yapılmaya çalışılan tüm siyasi, askeri ve ekonomik darbe girişimleri başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Çünkü 4 Eylül ruhu halen canlıdır ve ülkemizi kuşatmıştır” dedi. Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Uğur Bulut; 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 101. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Bulut:

Mesajında Türk ulusunun Sivas Kongresi ile dayanışma içerisinde yeniden kendine güven duymayı öğrendiğine vurgu yapan  Bulut, kongre ile millet iradesine dayalı bağımsız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atıldığının altını çizdi.

“TÜRK MİLLETİ SİVAS'TA  BAŞARABİLME İNANCINI TAZELEMİŞTİR”
  Bulut; mesajında şu ifadelere yer verdi: “Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümünü her yıl olduğu gibi bu yıl da milletçe büyük bir coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi; ulusal bağımsızlık mücadelemizin de en önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. 19 Mayıs 1919'da başlayan ve 7 gün süren Sivas Kongresi ardından da 23 Nisan 1920'de açılan TBMM'nin bir anlamda provası yapılmıştır.  Türk ulusu, Sivas'ta dayanışma içerisinde kendine yeniden güven duymayı öğrenmiştir. Aynı amaç doğrultusunda birbirine sımsıkı sarılarak, başarabilme inancını tazelemiştir. Bu kongrede, Mustafa Kemal'in ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm’ anlayışı kayıtsız şartsız benimsenmiş; millet iradesine dayalı bağımsız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılmıştır.  Sivas Kongresi kararlarıyla, Türk ulusunun, kendisiyle ilgili kararları, ancak kendisinin verebileceğinin altı bir kez daha çizilmiştir. Bu kararlar ile ayrıca, vatanın bölünmez bir bütün olduğu, milli iradenin hakim kılınacağı, manda ve himayenin kabul olunamayacağı tüm dünyaya ilan edilmiştir.”

“SİVASLILAR 103 YIL ÖNCEKİ HEYECANI EBEDİYETE KADAR YAŞATMAYA KARARLIDIR”
Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni devletin temellerini Sivas’ta atmasının tesadüfi olmadığını kaydeden  Bulut, “Sivas’ımız gerek coğrafyası, gerekse insanları açısından çok özel bir şehirdir. Sivas halkı üzerine almış olduğu misyonu layıkıyla yerine getirmiş, o günden bugüne kadar Cumhuriyet'e, Atatürk ilke ve inkılaplarına olan bağlılıklarını hep göstermiştir. Böylesine önemli bir kongreye ev sahipliği yapan Sivas; milli mücadelemize sağladığı büyük katkının haklı gurur ve şerefini 103 yıldır yaşamaktadır.  Tarih ve kültürel mirasların zenginliğiyle geçmişten geleceğe ışık tutan bir ilde yaşadığımız için kendimizi çok şanslı görüyoruz. Medeniyetlere beşiklik etmiş ve adı Cumhuriyet ile özdeşleşmiş, hoşgörünün, sevginin, saygının, insani değerlerin ve kültürlerin harmanlandığı, sazıyla sözün en güzelinin söylendiği Sivas’ımızda; Türkiye gibi sürekli ileri gitmek zorundadır. Nasıl ki; Kurtuluş Savaşı Sivas’ta başlayıp tüm ulusa yayıldıysa, ekonomik kalkınmanın savaşı da Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ımızdan başlayarak, dalga dalga tüm ulusumuza yayılacaktır. Ülkemize karşı yapılmaya çalışılan tüm siyasi, askeri ve ekonomik darbe girişimleri başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Çünkü 4 Eylül ruhu halen canlıdır ve ülkemizi kuşatmıştır.  Türk milletinin kendi kaderini belirleme kararını aldığı 4 Eylül 1919’da gerçekleşen Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümünde, bugüne kadar milli ve manevi değerlerinden asla taviz vermeyen Sivas ve Sivaslılar, 103 yıl önceki şevk ve heyecanı ebediyete kadar yaşatmaya kararlıdır.  Bu duygu ve düşüncelerimizle Cumhuriyetin meşalesinin yandığı Sivas’tan Atatürk’ün ortaya koyduğu kalkınmış ve müreffeh bir Türkiye için tüm gücümüzle çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin