Sivas
Giriş Tarihi : 22-07-2022 10:51

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’in 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolaysıyla bir mesaj yayımladı.

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’in 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

Vali Şimşek mesajında; "Meşrutiyetin ilanı ile gazetelerin ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başladığı 24 Temmuz 1908 tarihi, ülkemizde her yıl ‘24 Temmuz Basın ve Gazeteciler Bayramı’ olarak kutlanmaktadır.

Türk basını, tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getirmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün “Basın, Milletin müşterek sesidir.” ifadesi basının toplumu aydınlatması bakımından üstlendiği misyonu en güzel şekilde açıklamaktadır. Halkımıza doğru haber alma imkânı sağlayan ve halkımızın düşüncelerini paylaşmasına aracı olan basın kuruluşları, önemli bir toplumsal görevi icra etmektedir. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında da gelmektedir.

Ülkemizin gelişmesi adına yapılan çalışmaların halkımıza aktarılıp; bilgilendirme, bilinçlendirilme ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında ilimizdeki medya kuruluşlarının önemi de yadsınamaz bir gerçektir. İlimizde, ilçelerimizde, mahallelerimizde meydana gelen olaylardan bizleri haberdar eden ve bilgilendiren yerel gazetelerimizi tüm kurum ve kuruluşlarımızın, esnaflarımızın, iş dünyasının, sivil toplum örgütlerinin desteklemesi, yerel basınımızın okunma oranlarını artıracak, bu hareket de yerel basınımızın daha çok güçlenmesine vesile olacaktır.

Diğer yandan gelişen teknolojiyle birlikte asılsız bilgilerin hızla yayıldığı günümüzde doğru bilgiye ulaşmada tablet, telefon gibi dijital kitle iletişim araçları da artık önemli bir unsur olmuştur. Bu nedenle yeni medya başta olmak üzere birçok iletişim kanalının habercilik felsefesi ve anlayışı üzerine hareket etmesi elzemdir.

Doğru habercilik anlayışını güden internet medyasına da Sivaslıların sahip çıkması, ilimizde yayın hayatını sürdüren televizyon kanallarının ve haber ajanslarının unutulmaması, onların işlerini kolaylaştırıcı tedbirler alınması, memleketimiz Sivas için hep birlikte güç birliği yapılarak hareket edilmesi bu şehirde yaşayan herkes için büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki Millî Mücadelenin merkezlerinden biri olan şehrimiz, İrade-i Milliye Gazetesi gibi tarihte önemli bir yere sahip olan yayını çıkarmış, bir ülkenin kurtuluşuna giden yolda bilgilendirici nüshaları ile örnek olmuştur. Sivas basınının, tarihteki misyonuna değer katacak haberlerle sürdürdüğü başarılı grafiğini günümüzde de devam ettirmesi, kalemini bir baskı unsuru olarak değil geleceğe ışık tutan olumlu manada yönlendiren bir rehber gibi kullanması bizleri mutlu kılmaktadır.

Bu vesileyle, ilimizde faaliyette bulunan, zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin, büyük bir özveri içerisinde görev yapan yerel gazete, dergi, radyo, internet haber siteleri, TV Kanalları, haber ajansları temsilcileri olmak üzere bütün basın mensuplarının ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, görevi başında hayatını kaybeden gazeteci kardeşlerimizi rahmetle anıyor, tüm medya kuruluşlarımızı sevgi ve muhabbetlerimle selamlıyorum.

Basın Bayramı Kutlu Olsun…" ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin