Sağlık
Giriş Tarihi : 19-07-2022 13:48

Bakan Koca'dan 'vaka sayısı' ve 'kapanma' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste günlük vakanın 40 kat artış gösterdiğini açıkladı. "Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam" diye de ekledi.

Bakan Koca'dan 'vaka sayısı' ve 'kapanma' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, halen tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

"Yeni yoğun bakımların açılması gibi bir durum yok. Panik havası yok. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam" diyen Koca, salgının seyrine ilişkin de şu bilgileri verdi:

"Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz."

'YERLİ AŞIMIZ OLDUKÇA ETKİLİ, SONUÇLARINDAN MEMNUNUZ'

Fahrettin Koca, bir kez daha hatırlatma dozunun yaptırılması uyarısında bulundu.

 Özellikle 50 yaş üstü, kritik, riskli olanların aşı yaptırmasını istedi:

"Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın Turkovac aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız oldukça etkili. Sonuçlarından memnunuz. Turkovac tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim. Bir de yine riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. " 

AdminAdmin