Sağlık
Giriş Tarihi : 07-07-2022 07:52

3 haftada Koronavirüs vakaları 5 kat arttı, uzmanlardan maske uyarısı geldi!

Son verilere göre günlük vaka sayısı 8 bine ulaştı

3 haftada Koronavirüs vakaları 5 kat arttı, uzmanlardan maske uyarısı geldi!

Son bir ay içinde hastanelere yapılan başvuruların artması, Koronavirüs'te yeni dalganın habercisi olurken, son haftada risk gruplarında yoğun bakımlara yatışın arttığı öğrenildi.

Son hafta verilerine göre 3 hafta içinde virüs vakaları 5 kat arttı.Vaka sayıları 20-26 Haziran tarihlerinde 26 bin 635’e, 27 Haziran-3 Temmuz arasında ise 57 bin 113’e yükseldi.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın aktardığına göre; aktif vaka sayısı da uzun bir aradan sonra hızla artmaya başladı. Sağlık Bakanlığı test sayılarını açıklamadığı için tam olarak bilinmemesine rağmen, testlerin pozitif çıkma oranının özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde yüzde 20’yi aştığı belirtiliyor.

Covid-19 dalgalanması tüm dünyayı harekete geçirirken, hükûmetler üzerinden yeni kurallar konulması yerine, bireysel önlemlere vurgu yapılıyor. Özellikle risk grupları ve yaşlılar için aşılar hatırlatılırken, kapalı mekânda maske kullanımına yeniden dönülmesi isteniyor. Yaz tatilleri ve bayram hareketliliği, vakaların taşra kentlerinde de artmasına neden olacak. Yaz aylarının bireysel önlemlerle geçmesi, sonbaharda artışın yeniden gözden geçirilmesi bekleniyor.

AdminAdmin