Sivas
Giriş Tarihi : 28-06-2022 12:51

'Keban Barajı, Sivas, Tunceli risk altında'

Erzincan'ın İliç ilçesindeki Anagold altın madeninden siyanürlü suyun sızması sonrası tepkiler sürüyor. Valilik sızıntının Fırat'a karışmadığını söylerken çevreciler siyanürün suya karıştığını belirtiyor. CHP'li Öztunç ise "Bu Türkiye'nin Çernobil'idir. Keban Barajı, Sivas, Tunceli risk altındadır" açıklaması yaptı.

'Keban Barajı, Sivas, Tunceli risk altında'

Erzincan'ın İliç ilçesinde faaliyet gösteren Kanada ve Çalık Holding ortaklığındaki Anagold altın madeninde kullanılan siyanürü taşıyan boru, 21 Haziran gecesi patladı.

İddiaya göre gece meydana gelen patlama sabah 05.00 sıralarında fark edildi ve kapatıldı. Ancak müdahale edilene kadar yaklaşık 20 ton siyanürlü su, sülfürik asit ve kimyasal madde önce madenin altındaki dereye, oradan da Fırat Nehri’ne karışarak İliç Barajı’na ulaştı. Tepkilerin ardından açıklama yapan Anagold Madencilik, döküntünün içerisindeki toplam siyanür miktarının 8 kg olduğunu ve hemen temizlendiğini ileri sürdü.

Öte yandan çevreciler ve bölge halkı uzun süredir bu sızıntının meydana gelebileceğini, bunun tüm canlılar ve tarım alanlarının yok edeceğini belirterek tepki gösteriyordu.

16 milyon ceza

Yaşanan olayın ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kirliliğin dere yatağına ulaşmadığını belirterek maden şirketine üst sınırdan 16 milyon ceza verdi.

Erzincan Valiliği de sızıntının Fırat Nehri'ne ulaşmadığını belirtti.

'Yaşanan ilk değil'

İliç Doğa ve Çevre Platformu'ndan Füsun Kayra, Anagold Madencilik'in 12 yıldır bölgede faaliyet gösterdiğini ve yaşanan kazanın ilk olmadığını anlattı. Kayra, firmanın geçtiğimiz yılın sonbaharında kapasite artışı talebi için ÇED raporu aldığını ve firmaya yönelik açılan davalar nedeniyle soruşturmaya bilirkişi heyetinin de katıldığını söyledi.

Rüşvet iddialarının ardından gelen ölüm

Karar vericilerin kirli ilişkilerinin bulunduğunu ve şirketin tüm kasabayı "yuttuğunu" söyleyen Kayra, "Bu rüşvet iddialarını gündeme getiren kişi de genç yaşta zehirlenerek ölüyor ama öldürüldüğü de düşünülüyor. Pasa alanları oluşturulurken 200 metre yüksekliğinde dağlar oluşturuluyor, ve bu dağlar sonucunda heyelan oluştu" dedi.

'Siyanürün suya karıştığını gösteren videolar var'

Bahsi geçen kazada 20 ton siyanürün çevreye karıştığını belirten Kayra, siyanürün bakanlığın belirttiği gibi sadece toprağa değil; suya da karıştığını aktardı. Olayın tüm yukarı Fırat Havzası'nı ilgilendirdiğini söyleyen Kayra, "Elimizde siyanürün suya karıştığını gösteren videolar da var. Bütün alanı madene tahsis edecekler. Ortak mücadele edilmesi gerekiyor. Bunlar bir yıkım ve geri dönüşü olmaz. Ceza kesip üstleri örtbas edilmemeli. Bütün Türkiye buraya bakmalı" diye konuştu.

'Keban Barajı, Sivas, Tunceli risk altında'

CHP Doğa Hakları ve Çevre Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Cumhuriyet'ten Sinem Nazlı Demir'e yaptığı açıklamada; yapılan siyanür havuzlarının büyük bir hata olduğunu söyledi. Sorumluların, bu yapıma ve yıkıma izin verenler olduğunu belirten Öztunç, "Çevre bakanı ama katliamlara sessiz kalıyor. En beceriksiz çevre bakanıdır. Bu Türkiye'nin Çernobil'idir. Keban Barajı, Sivas, Tunceli risk altındadır" dedi.

'Canlı yaşamını bitirecek'

Tedbirlerin alınması için felaketlerin olmasını beklememek gerektiğini söyleyen Öztunç, 20 ton siyanürün toprağa ve suya karıştığını belirti. Hükümetin yaşanan bu felaketten sorumlu olduğunu aktaran Öztunç, "Tarım kalmayacak, gittiği yerde tarım bitecek. Canlı yaşamını bitirecek. İnsanlar tarlayı ekemeyecekler. O suyun değdiği her yer ölecek. Ey AKP, kefenin cebi yok. Tek dertleri para bunların" ifadelerini kullandı.

 

AdminAdmin