Politika
Giriş Tarihi : 26-06-2022 14:42

Bakanlar değişecek

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye Gazetesi, AKP'de seçim için atağa geçildiğini, sonbaharda kabine değişimi ve olağanüstü kongre yapılabileceğini yazdı.

Bakanlar değişecek

Seçimde son düzlüğe girilmişken iktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye Gazetesi'nden dikkat çeken bir iddia geldi. Yücel Kayaoğlu imzalı habere göre; AKP Cumhurbaşkanlığı seçimi için teyakkuzda. Seçimi kazanabilmek için Erdoğan'ın önemli manevralar yapabileceği de gündemde.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ‘ülkenin ve milletin kaderi bakımından gerçek anlamda bir yol ayrımını ifade ettiğine ve kritik öneme sahip olduğuna’ dair ifadelerinin hatırlatıldığı haberde ekonomide yaşanan sorunların sandıkta AKP'ye olumsuz yansımaması için 'sürpriz adımlar' atılacağına ilişkin AKP kulislerinde değerlendirmeler olduğu belirtildi.

Kabine değişikliği iddiası

Ayrıca seçim hazırlıklarının sürdüğü AKP'de sonbahar aylarında kapsamlı bir kabine ve parti yönetimi değişikliğine gidilebileceği konuşulduğu, Erdoğan'ın yeni bir vitrinle vatandaşın karşısına çıkmak istediği yönünde değerlendirmeler yapıldığı aktarıldı.

Olağanüstü kongre

Habere göre; parti vitrininde yapılacak değişiklikler için ihtiyaç olması hâlinde olağanüstü kongre seçeneğinin de tartışıldığı AKP kulislerinde bu kongrede 75 üyeden oluşan MKYK’nın yenileneceği ve beraberinde MYK’da da değişikliğe gidileceği konuşuluyor. Kulislerdeki bu senaryolar, AKP'ye önümüzdeki süreçte bazı yeni katılımların olacağı, partiye gelecek isimlerin ‘yönetim kadrosuna taşınabilmesi için olağanüstü kongreye ihtiyaç duyulacağı’ iddialarından da kaynaklanıyor.

Mevcut parti yönetiminden isimler ise, olağanüstü kongre seçeneğinin zayıf bir ihtimal olduğunu, ancak MYK’da bir değişiklik yapılacaksa, bu değişikliğin seçim kampanyası başlamadan önce gerçekleşmesinin beklendiğini dile getiriyor. AKP'nin 7’inci olağan kongresi Mart 2021’de yapılmıştı. AKP'nin tüzüğüne göre büyük kongre, önceki kongrenin üzerinden iki yıl geçmeden yeniden yapılamıyor. Ancak Genel Başkanının veya MKYK’nın talebi ile olağanüstü kongreye gidilebiliyor.

'SİYASİ KÖKENLİ' İSİMLER

Öte yandan, kabine değişiminin de sonbaharda gündeme geleceği, yeni kabinede ‘Siyasi kökenli’ isimlere yer verileceği, ikinci bir Cumhurbaşkanı yardımcısının atanabileceği, konuşulan iddialar arasında.

 

AdminAdmin