Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-12-2021 21:53

Çalışma Bakanlığı: Memura ek zam yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memur maaşlarına enflasyon oranının dışında ek zam yapılacağını açıkladı. Zamla ilgili oran verilmedi ancak, "Tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır" denildi.

Çalışma Bakanlığı: Memura ek zam yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Ağustos ayında memur ve memur emeklisinin maaş zamlarını açıklamış, 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023'ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapılacağını duyurmuştu.

 

Bakanlık: Ek protokol yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bugün ise memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşmeyle ilgili ek protokol düzenleneceğini bildirdi. Bakanlıktan bugün yapılan açıklamadan memur ve memur emeklisine kurdaki dalgalanmadan dolayı ek zam yapılacağını belirtildi.

Açıklamada, "Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulduğu" belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

"Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır. Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir."

AdminAdmin