Sivas
Giriş Tarihi : 27-11-2021 04:26

Kırsalda yaşam Standartları yükseliyor

Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği (MKHGB) tarafından Çongar grup köy yoluna yapılan; 22,5 metre uzunluğunda, 3 metre yüksekliği ve 8.50 metre platform genişliğindeki köprünün açılışı gerçekleştirdi.

Kırsalda yaşam Standartları yükseliyor

Merkeze bağlı Çongar grup köy yolu üzerine yapılan ve birçok köyün geçiş noktası konumunda bulunan köprünün açılışı yapıldı. Açılışa, Sivas Valisi Salih Ayhan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ile vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Çongar köyü muhtarı Ömer Demirci, köprünün yapılmasında başta Vali Salih Ayhan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Sivas İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, köprünün yol güzergahında bir çok köyü ilgilendirdiğini ifade ederek köprüyü kullanacak olan köy ahalisine hayırlı olmasını diledi. İl genel meclisinin kırsalda yatırımların artması için hayret göstermeye devam edeceğini ifade etti.

- 392 Proje Hayata Geçirildi

Sivas’ın geniş coğrafyası, zorlu iklim koşulları ile düzenli olarak kırsal altyapı ihtiyaçları oluşan aktif bir il olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Salih Ayhan, “İl Özel İdaremiz her zaman gerek araç-ekipman gerekse insan kaynağı ile oluşan tüm ihtiyaçlara zamanında cevap verebilecek bir güce sahip olmuştur. Her yıl Sivas İl Özel İdaresi ve KÖYDES kaynaklarımızla kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yaşam standartlarının yükseltilmesi amacıyla yüzlerce çalışma yapıyoruz. Bu yıl KÖYDES kaynaklarımızla tarımsal sulamadan ulaşıma, atık sudan içme suyuna toplam 392 projemizi hayata geçirdik. Bu projelerimiz için toplam 71 Milyon TL kaynak kullandık. Bugün açılışını yaptığımız Çongar Köyü Köprüsü de var olan köprünün kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle KÖYDES kapsamında yaptığımız bir çalışma. Köprümüz ana grup yolu üzerinde olması nedeniyle büyük bir önem arz etmekte. Köprümüzün kullanım sağlayan tüm vatandaşlarımız için hayırlı uğurlu olmasını diliyor, emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra Vali Salih Ayhan köprünün açılışını gerçekleştirdi.

- 75 milyon Lira Kredi Verildi

Açılışın ardından Vali Salih Ayhan aynı köyde 'Köyümde Yaşamak için Bir Sürü Nedenim Var' projesinden yararlanan Fikri Çongar’a ait işletmeyi ziyaret etti. Projeden 75 hayvan alan Çongar ile bir süre sohbet eden Vali Ayhan, başvuru yapan 3 bin 459 çiftçiden 2 bin 117'sinin projeden faydalandığını söyledi. Bugüne kadar kredi verilen işletme sayısının 554 olduğunu sözlerine ekleyen Vali Ayhan, bugüne kadar 57 bin 508 hayvanın teslim edildiğine, verilen toplam kredi tutarının 75 milyon 19 bin 149 liraya ulaştığını söyledi.

Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler daha sonra merkeze bağlı Kabasakal köyünü ziyaret etti. Vali Ayhan, burada Adem Şahin’e ait; 350 baş süt sığırcılığı işletmesinin elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla bin 440 adet güneş panelinin kurulumu yapılan yenilenebilir enerji üretim tesisinde incelemede bulundu. Projeyi çok beğendiğini ifade eden Vali Ayhan, "Tarıma güç veren, hayvancılığa ivme kazandıran, girdi maliyetlerini minimize eden bu tarz projelerin artması için hep birlikte el ele var gücümüzle gayret göstereceğiz." dedi.

 

 

AdminAdmin