Sivas
Giriş Tarihi : 12-11-2021 14:39

1 Milyon 905 Bin Fidan Toprakla buluştu

Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde 81 ilde olduğu gibi ilimizde de Milli Ağaçlandırma Günü coşkuyla kutlandı.

1 Milyon 905 Bin Fidan Toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığımız uhdesinde, 11 Kasım Millî Ağaçlandırma Günü kapsamında Türkiye'de eş zamanlı olarak tüm iller, 11.11.2021 tarihinde saatler 11.11'i gösterdiğinde 252 milyon adet fidanı toprakla buluşturdu.

Doğa sevgisini geliştirmek ve çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla geliştirilen proje çerçevesinde, Sivas Orman İşletme Müdürlüğü koordinesinde Sivas genelinde de 1 milyon 905 bin adet fidan dikildi. Merkez ve 16 ilçede belirlenen bölgelerde fidanlar toprakla buluşturuldu. ‘Millî Ağaçlandırma Günü’ kapsamında Sivas Valisi Salih Ayhan, il protokolü, gönüllüler ve çocukların katılımı ile ilimiz Nuri Demirağ Havaalanı yerleşkesinde fidan dikim töreni düzenlenerek, el ele gönül gönüle "Bugün Fidan, Yarın Nefes" diyen herkes seferber oldu.

Törene Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay, Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Orman İşletme Müdürü Sefa Duman, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Orman İşletme Müdürü Sefa Duman, ilimizde yürütülen ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Belediye Başkan Vekili Turan Topgül ise, fidan dikerek geleceğe yatırım yapan vatandaşlara teşekkür etti.

Programda son olarak konuşan Vali Salih Ayhan, 11 Kasım'ı Millî Ağaçlandırma Günü ilan eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek başladı.

- Geleceğimize Temiz Bir Nefesten Daha Kıymetli Bırakacağımız Hiçbir Miras Yok

Millî Ağaçlandırma Günü dolayısıyla ülke genelinde 252 milyon fidanın toprakla buluştuğunu ifade eden Vali Ayhan, "İklim krizlerinin gündemde olduğu bir dönemde 7'den 70'e tüm vatandaşlarımızla birlikte milli bir bilinç ve sorumluluk içerinde bu etkinliğe katılmanın ülkemiz için çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. En son yapılan değişiklikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın isminin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirilmesinin de tüm ülkelere örnek bir davranış olduğu kanaatindeyim. Millî Ağaçlandırma Günü bu yıl bizler için çok daha anlamlı. Hepinizin bildiği gibi bu yıl ciğerlerimizi yakan bazı yangınlar yaşadık. Yanan her ağaçla birlikte bizim de içimiz yandı. Bugün içimizde yanan o yangını en güzel şekilde söndürdüğümüz gün. Ülke genelinde her vatandaşımız için 3’er fidanın toplamda 252 milyon fidanın toprakla buluşacağı Millî Ağaçlandırma Günü’müzün doğa ile savaşan insanoğlunun doğa ile barışmasına bir vesile olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

- Sivas'a Yakışan Bir Sayıda Ağaç Dikiyoruz

İl genelinde 40’ın üzerinde lokasyonda, 15 bin kişinin katılımı ile bugün 1 milyon 905 bin fidanın toprakla buluşturulacağını belirten Vali Salih Ayhan, "Yılsonuna kadar 2021'de diktiğimiz fidan sayısı 5 milyona ulaşacak. Bu gerçekten Sivas’ımıza yakışır bir sayı olacak. İlimizde de ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem verdiğimizi biliyorsunuz. Gerek ‘Sivas’a Nefes’ kampanyalarımız, gerekse ‘Okul Hatıra Ormanları’, ‘İki Fidan Birlikte Büyüyor’ gibi hayata geçirdiğimiz birçok proje ile fidan dikimini bir çevre kültürü haline getirmeyi amaçlıyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından törene katılanlar fidanları toprakla buluşturdu. El ele gönül gönüle yeşil bir gelecek için seferber olan katılımcılar, diktikleri fidanlara can suyu da vererek geleceğe büyük bir miras bıraktı.

 
AdminAdmin