Sivas
Giriş Tarihi : 10-11-2021 17:06

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sivas'ta Saygı ve Özlemle anıldı

Millî Mücadelemizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 83'üncü yıl dönümünde, tüm yurtta olduğu gibi Sivas'ta da düzenlenen programlarla anıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sivas'ta Saygı ve Özlemle anıldı

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü programları, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması ile başladı.

Saatler 09:05’i gösterdiğinde çalınan sirenlerle Atatürk'ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Vatandaşların da saygı duruşuna eşlik ettiği törenin sonunda İstiklal Marşı hep bir ağızdan okunarak bayrağımız yarıya indirildi.

Programa Sivas Valisi Salih Ayhan, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Tugay Komutanı P. Alb. Yılmaz Doğan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, il protokolü, askeri erkân, emniyet güçleri, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

- Atatürk Tarih Hafızasına Derin İzler Bırakan Bir Liderdir

Vali Salih Ayhan, programın sonunda imzaladığı 10 Kasım Şeref Defteri'nde şu ifadeler yer aldı:

"Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü; ebediyete irtihalinin 83. yıl dönümünde; saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz. Atatürk, bağımsızlık mücadelesinde millî birlik ve beraberliği tesis ederek, cephede kahramanca mücadele eden büyük bir komutan, Türk Milletinin tüm insanlığın karşısında saygın bir millet olduğunu ispatlayan, milletlerin tarih hafızasına derin izler bırakan bir liderdir.

İstiklâlimize ve istikbâlimize kasteden iç ve dış düşmanlara karşı millet olarak birbirimize kenetlenmede, millî ve manevî değerlerimizi sonsuza dek yaşatma azim ve kararlılığımızda Atatürk’ün fikir ve düşünceleri dün olduğu gibi bugün de bizlerin yolunu aydınlatmaktadır. Fikirleriyle, eserleriyle, fedakâr gayretleriyle andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamına sığdırdığı büyük başarılar dünya milletlerine de örnek olmuştur. Onun ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyetimizi, daha güçlü, daha demokratik, daha kalkınmış hale getirmek; ‘muasır medeniyet seviyesinin üzerine’ çıkarmak, bizden sonraki kuşaklara da aktarmak en önemli vazifemiz olmalıdır.

Kolay kazanılmadığını bildiğimiz bağımsızlığımızın ve birliğimizin korunmasında Gazi Mustafa Kemal ve O’nun yanında ülkemiz, milletimiz için fedakârca mücadeleye koşan silah arkadaşlarının çabası sadece 10 Kasımlarda değil, her daim hatırlanmalı, ülkemizi yarınlara güçlü ve müreffeh bir şekilde taşıyabilmek temel şiarımız olmalıdır.

Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. diyerek yolumuzu ve yönümüzü çizen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyor, O’na, Kahraman Silah Arkadaşlarına, Aziz Şehitlerimize ve ebediyete irtihal eden Şanlı Gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum."

- Atatürk'ün En Sevdiği Türküler Seslendirildi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 83. ölüm yıl dönümü kapsamında Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde anma programı düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Piyade Üsteğmen Cengizhan Tüzün'ün konuşmasıyla devam etti. Sivas Valiliği adına Cumhuriyet Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Serkan Akıncı, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi Müdürlüğü öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Atatürk’ün Sevdiği Türküler’ adlı müzik dinletisiyle devam eden anma programı, Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürlüğü Edebiyat Öğretmeni Halil Aydoğdu'nun yönetmenliğinde hazırlanan ‘Kurtuluş Savaşı Destanı’ tiyatro eserinin sunulmasıyla sona erdi.

 

AdminAdmin