Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-10-2021 18:36

Benzin ve motorine büyük “kur” zammı

Benzin ve motorine, dolar kurunda ve Brent petrolde yaşanan artışın ardından yarın gece yarısı zam bekleniyor. Motorinde, ÖTV sıfırlandığı için gelecek zam aynen yansıtılacak. Motorinde, hesaplanan zam tutarı, 40 kuruş. Benzinde, halen 23 kuruş ÖTV bulunuyor. Benzinde, öngörülen zam tutarı 41-42 kuruş. Bu durumda 23 kuruş düşülecek, kalan tutar pompaya zam olarak yansıtılacak.

Benzin ve motorine büyük “kur” zammı

Akaryakıt sektörü uzmanları, Merkez Bankası’nda gece yarısı yapılan değişiklik sonrasında dolar kurunun arttığına işaret ederek, “Kurun daha da yükselmesi durumunda zam tutarları artabilir. Şu aşamada kesin olarak söyleyebileceğimiz her iki üründe de 40 kuruşlar düzeyinde bir artış söz konusu. Zam, cumayı cumartesiye bağlayan gece yarısı pompaya yansıtılır” dedi.

Uzmanlar, 2018 yılının Mayıs ayından bu yana akaryakıtta, “eşel mobil” sistemi uygulandığını anımsatarak, “Bu sistemde, benzinmotorin ve otogaza gelecek zamlar, ilgili üründeki ÖTV’den karşılanıyordu. 

 

Motorinde ve otogazda, peş peşe gelen zamlar sonrasında ÖTV sıfırlandı. Motorinde 2,05 TL, otogazda 1 TL’lik ÖTV vardı. Bu tutarlar sıfırlandı. Benzinde 2 TL 53 kuruşluk ÖTV vardı. Geriye kalan ÖTV tutarı yalnızca 23 kuruş” dedi. 

Uzmanlar, ÖTV’ler sıfırlandığı için bundan sonra gelecek her zammın pompaya artış olarak yansıyacağına işaret etti.

AdminAdmin