Sivas
Giriş Tarihi : 28-09-2021 13:43

Sivas Sanayisi Dünyaya Açılıyor

Kardeş ve dost iki ülke olan Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla kurulan SİVEX Tanıtım Ofisi'nin açılışı yapıldı.

Sivas Sanayisi Dünyaya Açılıyor

İlimizde üretim yapan sanayicilerimize öncülük yapacak, ihracatı artıracak yurt dışı tanıtım ofisi SİVEX'le hayata geçti. Kardeş ve dost iki ülke olan Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla kurulan Almatı SİVEX Tanıtım Ofisi'nin açılışı öncesi Gala Yemeği düzenlendi. Yemeğe Vali Salih Ayhan, Kazakistan Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Kadir Algın, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Kazak ve Sivaslı iş insanları ile Kazakistan yetkilileri katıldı. Sivas İhracatçılar Ligi (Sivas Exporters League) Genel Müdürü Muhammet Coşkun'un açış konuşmasıyla başlayan programda, Kazakistan Almatı MÜSİAD Temsilcisi Yılmaz Kesen ile Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, ofisin her iki şehre de hayırlı olmasını diledi. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile Kazakistan Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, köklü bir kültürel geçmişe ve ticari işbirliğine sahip iki dost ve kardeş ülkenin, SİVEX Tanıtım Ofisi ile birlikte ilişkilerinin daha da kökleneceğine yürekten inandıklarını ifade ettiler. SİVEX Tanıtım Ofisi'nin bir başlangıç olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, "Ülkemiz ile Kazakistan arasında orta vadede 5 milyar dolar uzun vadede 10 milyar dolar ticaret hacmi hedeflenmekte. Biz de Sivas olarak bu hedefe 2022 yılında 30 milyon dolar katkı sağlamayı amaçlıyoruz." dedi.

- Tanıtım Ofisinin Açılışı Yapıldı

Kazakistan’ın Almatı şehrinde Zhibek Zholy Mall (İpek Yolu İş Merkezi) içerisinde bulunan SİVEX Tanıtım Ofisi, düzenlenen törenle açıldı. Almatı Tanıtım Ofisi hakkında katılımcılara bilgi veren Sivas İhracatçılar Ligi (Sivas Exporters League) Genel Müdürü Muhammet Coşkun, 26 Sivaslı üreticinin ürünlerini, numunelerini bu ofiste bir yıl boyunca sergileme imkanı bulacaklarını söyledi. Amaçlarının Sivaslı iş insanlarını Kazakistan ile tanıştırmak olduğunu belirten Coşkun, “Sivas’ta üretilen ürünleri tanıtıp, pazarlamasını yaparak iş insanlarımızın burada bir kapılarının olmasını sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.

- Sivas’ın Dünyaya Açılan Kapısı

Almatı ofisinin Sivas’ın dünyaya açılacak kapısı olarak gördüklerini ifade eden Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Öncelikle ofisimizin hayırlı olmasını diliyorum. Buradaki stantlarda Sivas’ta üretilen ürünleri teşhir ederek Kazakistan’la buluşturacağız. Bundan sonra da inşallah başka ülkelere açılacağız.” diye konuştu.

- Sivas’ın Sanayicisine ve Tüccarına Güveniyoruz

Ofisin Sivas’a ve Kazakistan’a hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Sivas’ın sanayicisine, işadamına, tüccarına güvenerek böyle bir yola çıktık. Çünkü biliyoruz ki Sivas artık olması gerektiği hedefe hızla ilerliyor. Gerek Organize Sanayi Bölgemizde gerek diğer alanlarımızda üretilen ürünler profesyonel bir yardımla dünyaya açmak için bir irade ortaya koyduk. Bugün de bismillah diyerek ilk ayağını Kazakistan’da açıyoruz. Ben inanıyorum ki bugün dikmiş olduğumuz bu fidan ileride Sivas’ın sanayisine, tüccarına, üretimine ve istihdamına çok katkı sağlayacak.” dedi.

- Türkiye’ye Örnek Olacak

İlimizin dış ticaretini geliştirmek amacıyla kurulan SİVEX ile 3 ülkede tanıtım ofisleri açmayı planladıklarını ve bunun ilkini Almatı’da açtıklarını ifade eden Vali Salih Ayhan, “Sivas, Anadolu’nun kalbinde olan bir şehrimiz. Yeni dönemde her alanda bir ivme kazandı. Çağın gereksinimine uygun enstrümanlarla Sivas’ı dünyaya açmamız gerekiyor. Bu minvalde yaptığımız çalışmalarda bizim ihracat kültürümüzün karşılığı olan ülkeleri araştırdık. Tabi ata toprağımız Kazakistan’da bu ülkelerden bir tanesi. Burayla tarihsel, kültürel bir bağımız var. Bunları ekonomiksel bir işbirliği ile taçlandırmamız gerekiyor. Profesyonel bir yapı kurduk. İnşallah bu, Türkiye’ye bir model olacak. Ciddi bir hamle yaptık. Karşılığını bulacağına inanıyoruz. Kazakistan Almatı’da devletimizi temsil eden kurumlarımızın da bu işi sahiplenmeleri bizi çok mutlu etti. Demekki iyi bir yoldayız, doğru bir yoldayız. Bunu daha da destekleyeceğiz. Bizim amacımız, on bin çalışanıyla 1. Organize Sanayi Bölgemiz nitelikli üretimle iyi bir noktada. Bunu kurumsal olarak daha da güçlendirerek ihracatçılarımızın özgüvenini daha da artırmak, onların yanında olduğumuzu hissettirmek. Kazak bozkırında Türk-Kazak kardeşliği ve dostluğunun sembolü olabilecek çok daha büyük projelere ve başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Açılan bu ticari işbirliği penceresinden Sivas Almatı’ya Almatı’da Sivas’a kendini yakın hissedecek.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Salih Ayhan, Kazakistan Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Kadir Algın, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Kazak ve Sivaslı iş insanları ile Kazakistan yetkilileri birlikte açılış kurdelesini keserek SİVEX Tanıtım Ofisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Heyet daha sonra stantları gezerek bilgi aldı.

- Almatı Organize Sanayi Bölgesi Ziyareti

Vali Salih Ayhan ve beraberindeki heyet, Kazakistan temasları kapsamında Almatı Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Organize Sanayi Bölgesi Genel Direktörü Adil Amralin’den bilgi alan Vali Ayhan ve beraberindekiler, Almatı ile Sivas arasındaki sanayi iş birliğinin artacağını söyledi. Vali Salih Ayhan ve beraberindeki Sivas heyeti daha sonra Almatı’da kablo üzerine faaliyet gösteren KMK Investment Ltd. Producer Of Cable Conductor firmasını ziyaret etti. Fabrikayı gezerek yetkililerinden bilgi alan Vali Ayhan, çalışmalarında başarı temennisinde bulundu.

- Türk İşadamlarından SİVEX Tanıtım Ofisine Büyük Destek

Kazakistan'da yatırımları bulunan Divriğili hemşerimiz Aslan Küçükemre ile MÜSİAD Kazakistan Başkanı Yılmaz Kesen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Vali Salih Ayhan ve beraberindeki heyetle 2 gün süresince bir araya geldi. Küçükemre ve Kesen, SİVEX Tanıtım Ofisine her türlü desteği vereceklerini ifade ettiler.

- Türkistan Eyaleti Ziyaret Edildi

Vali Salih Ayhan ve beraberindeki işadamları, Kazakistan programının son gününde Türkistan eyaletini ziyaret etti. Tarihi İpek Yolu üzerinde 2 bin yıllık geçmişe sahip ata topraklarını gezme imkanı da bulan Vali Salih Ayhan ve işadamları, ataların izini sürdüklerini söyledi. Vali Salih Ayhan ve beraberindeki işadamları, Türk-İslam Medeniyetinin önemli şahsiyetlerinden Hoca Ahmed Yesevî ve Arslan Baba’nın türbesini ziyaret etti. İhtişamlı görünümü ve maneviyatı ile büyüleyen türbede Vali Ayhan ve işadamları, tarihi emanetleri de inceledi. Türkistan ziyaretinde Vali Salih Ayhan, Türkistan Eyalet Vali Yardımcısı Saken Kalkamanov Amangeldioğlu ile görüştü. Türk dünyasının manevi ve kültür merkezi Türkistan’da olmaktan mutlu olduğu ifade Vali Ayhan, Vali Yardımcısı Amangeldioğlu’nu Sivas’a davet etti.

 

 

 

AdminAdmin