Sivas
Giriş Tarihi : 17-08-2021 01:14

Yüzde 100 yerli yüzde 100 milli düşünce sempozyumu yapıldı

Sivas Valiliği öncülüğünde Sivas Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası'nın destekleri ile Türkiye Gençlik Araştırma ve Geliştirme Ağı (GENÇAĞ) Sivas İl Temsilciliği tarafından ‘Yüzde 100 Yerli Yüzde 100 Milli Düşünce’ sempozyumu ilimizde gerçekleştirildi.

Yüzde 100 yerli yüzde 100 milli düşünce sempozyumu yapıldı

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde 14 Ağustos Cumartesi günü yapılan sempozyum, 81 ilden 200 gencin katılımıyla yapıldı.

Kastamonu'da meydana gelen sel felaketi nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından Kastamonu'ya görevlendirilmeden önce gençlerle bir araya gelen Vali Salih Ayhan, "Bu proje çok anlamlı. Eğitimi sadece 4 duvar arasında görmememiz lazım. Bu projede bir eğitimdir. Bu tür projelere her zaman kapımız açık. Gözlerinizdeki ışıltı geleceğimizi aydınlatıyor." dedi.

Gençlere her türlü desteği sağladıklarını belirten Vali Ayhan, "Sivas'ta tüm okullarda özgün çalışmalar yapıldı. Çocuklarımızı çok yönde destekleyecek projelerimiz var. Okullarımızda atölyeleri güçlendirdik. Sivas Valiliği olarak 300 binin üzerinde kitap dağıttık. Çocuklarımızın zihinlerini, hayallerini güçlendirecek adımlar atıyoruz." diye konuştu.

Vali Ayhan, daha sonra öğrencilerin sorularını cevapladı.

- Türkiye Olarak Teknolojiye Son Dönemlerde Önemli Yatırımlar Yapıyoruz

Sempozyumun son gününde, gençler 36'ncısı Sivas'ta düzenlenen sempozyuma 81 ilden 200 genç tek çatı altında Sivas'ta toplandı. Programda konuşma yapan Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, "Cumhurbaşkanlığı tarafından ülkemizin 2009-2023 hedeflerinin belirlendiği 11'inci kalkınma planında her alanda rekabetçiliği ve verimlilik artışını sağlamaya odaklanılmıştır. Planda daha fazla üreten daha güçlü bir Türkiye vizyonunun gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yaklaşımda imalat sanayisinde belirlenen öncelikli sektörler başta olmak üzere yerli üretimin artırılması ve sanayileşmenin hızlandırılması ön görülmektedir. Türkiye olarak teknolojiye son dönemlerde önemli yatırımlar yapıyoruz. Ülkemizin milli teknoloji hamlesi ışığında güçlü sanayi altyapımız firmalarımızın üretim esnekliği, nitelikli insan kaynağımız ve yenilikçiliğe teşvik eden AR-GE sistemimiz sayesinde milli düşünce, yüzde yüz yerli üretim, yüzde yüz teknoloji hamlesiyle önemli başarılara imza atarak ülkemizi dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasında sıralayacağımıza inanıyoruz." dedi.

- Geleceğe Ümitle Bakıyoruz

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, Yeni Türkiye'de gençliğe verilen öneme değinerek, "Bu ülke için ter döken, koşturan, ortaya irade koyan siz gençleri tebrik ediyoruz. Yaş ortalamasına baktığımız zaman 30 yaşın altında bir gençlik var karşımızda. Bu da bizim geleceğe daha ümitle bakmamızı sağlıyor. Eski Türkiye'de insanlar farklı hedefler ve amaçlarla ötekileştiriliyordu. Kimisi ırkı, kimisi inancı, mezhebi yüzünden ötekileştiriliyordu. Türkiye bu ayrıştırma yüzünden çok sıkıntı çekti. Bu milleti farklı düşüncelerle ayrıştırmaya gayret ettiler ve dönem dönem de başardılar. Farklı gerekçelerle bu millete bedel ödettiler. Gençliği bir şekilde bertaraf ettiler. En doğal hakkı olan eğitim haklarını ellerinden aldılar. Ama bugünün Türkiye'si şükürler olsun bunları aştı." diye konuştu.

TSO Başkanı Mustafa Eken de, "81 ilden gelen gençlerimize şehrimizi en iyi şekilde tanıtacağız. Gençlerimizin her zaman yanındayız. Valiliğimiz, belediyemiz ve odamızın katkılarıyla düzenlenen sempozyumun ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Sivas'ın tarihi ve doğal güzellikleri de gezen gençler, birer gönüllü kültür elçisi olarak ilimizden ayrıldı.

 

AdminAdmin