Gündem
Giriş Tarihi : 08-07-2021 12:08

Covid-19’u atlatanlara ikinci doz geri döndü

Covid-19’u atlatanlara tek doz uygulanması kararından vazgeçildi. Yeni kararla bu kişiler de iki doz aşı yapabilecek. Karardan yurtdışına çıkış için gerekli aşı kartı zorunluluğu nedeniyle vazgeçildiği belirtildi.

Covid-19’u atlatanlara ikinci doz geri döndü

Yeni kararla koronavirüs hastalığını geçirenlere de ikinci doz aşı uygulanacak. Açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Hastalığı geçirmiş olanların iki doz aşı yaptırarak da aşı sertifikası oluşturabileceği söylendi.

Bu kapsamda, Covid-19 geçiren ve tek doz aşı olanların daha önce iptal edilen ikinci doz aşı randevuları tekrar sisteme tanımlandı. Hastalığı geçirenlerden hem bir doz hem de iki doz yaptıranlar, aşı sertifikalarını e-nabız veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulamaları üzerinden oluşturabilecek.

Covid-19 geçirmeyenlerin sertifikaları ise iki dozun uygulanmasının ardından verilecek. Sertifikaların verilmesinde aşı türü dikkate alınmayacak. Covid-19 geçirenlerin birinci dozları, hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra uygulanıyor.

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanlığınca, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun kararı doğrultusunda Covid-19 geçirenlere, iki doz yerine tek doz aşı uygulanmasının yeterli olacağı bildirilmişti. Bu kapsamda, hastalığı geçiren ve bir doz aşı olanların ikinci doz randevuları iptal edilmişti.

AdminAdmin