Sağlık
Giriş Tarihi : 23-11-2020 11:55

10 MİLYON DOZ AŞI YOLA ÇIKTI TÜRKİYE'YE GELİYOR !

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs aşısının temini için Çinli şirket Sinovac ile anlaşmanın tamamlandığını ve ilk etap için temin edilen 10 milyon doz aşının yola çıktığını söyledi. Bakan Koca bu rakamın 50 milyon doza kadar çıkabileceğini belirterek, aşının ücretsiz yapılacağını bildirdi.

10 MİLYON DOZ AŞI YOLA ÇIKTI TÜRKİYE'YE GELİYOR !

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs aşısının temini için Çinli şirket Sinovac ile görüşmelerin tamamlandığını ve 10 milyon doz aşının yola çıktığını söyledi. Bakan Koca, Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu’na yaptığı açıklamada aşının ilk etapta sağlık çalışanlarına yapılacağının altını çizerek, aşının kesinlikle ücretsiz yapılacağını söyledi.

Osman Müftüoğlu’nun yazısından ilgili bölüm şöyle:

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile uzunca bir konuşma yaptım, kafamdaki pek çok soruya da cevap alma imkânı buldum.

O konuşmada “aşıdan ilaç tedavisine, yasaklardan korunma tedbirlerine, hastane ve yoğun bakım yoğunluklarından salgının geleceği”ne kadar pek çok konuda önemli bilgiler edindim. İşte o bilgiler ve detayları...

10 MİLYON DOZ AŞI GELİYOR 

SAĞLIK Bakanı Dr. Fahrettin Koca, konuşmamızda özellikle aşı konusunda etraflı bilgiler verdi. Dr. Koca’dan öğrendiğim önemli, net ve açık bilgilerden biri de şu oldu: Çinli aşı üreticisi ‘Sinovac’ ile görüşmeler tamamlanmış. Gerekli yasal süreçler bitirilip imzalar da atılmış. İlk uygulamalar için de 10 milyon doz aşı çoktan yola çıkmış.

Aşılamada önceliği salgınla savaşta ön saflarda adeta göğüs göğüse bir mücadele veren değerli ve kahraman sağlıkçılarımız alıyor. O maksimum riskli sağlık grubu aşılandıktan sonra da sıra “kronik hastalardan ve diğer risk gruplarından oluşan kişilere” gelecek. Dr. Fahrettin Koca aşılamada toplam rakamın 50 milyon doza kadar çıkabileceğini belirtti ki bu da çok önemli bir bilgi.

AŞI ÜCRETSİZ OLACAK 

DR. Koca’dan aldığım önemli bilgilerden biri de şu oldu: Aşı uygulamaları kesinlikle ücretsiz yapılacak. Vatandaştan hiçbir ücret talep edilmeyecek. Bu arada başka üreticilerin ürettiği farklı aşılar için ruhsatlandırma işlemleri de sürecek. Ruhsatlandırma tamamlanınca da o aşıların eczanelerde ücretli olarak satılmasına izin verilecek.

 

Bana göre anlamı şu: Sinovac’ın aşısını değil de ruhsatlı ve satışı serbest başka aşıları tercih edenler olursa onlar da parasını ödeyerek istediği aşıyı yaptırabilecek. Sağlık Bakanı “Özellikle risk grubunda olup da aşıya ulaşma imkânı olmayanların merak etmemelerini, devletin onlara aşıyı ücretsiz ulaştırma gayreti ve garantisi içinde olacağının” altını ısrarla çizdi. Önemli bir nokta da şu: Dr. Koca aşı konusunda deneyimli bilim insanlarından halkı bilgilendirme konusunda destek bekliyor.

AdminAdmin