Sivas
Giriş Tarihi : 02-06-2020 16:32

“İNSANLARIN MUTLU OLDUĞU BİR SİVAS YOLUNDA PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ…”

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Uzm. Oğuz Demirkaya'nın katılımı ile gerçekleşen ‘Video Konferans’ yöntemi ile basın toplantısı düzenledi.

“İNSANLARIN MUTLU OLDUĞU BİR SİVAS YOLUNDA PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ…”

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Uzm. Oğuz Demirkaya'nın katılımı ile ‘Video Konferans’ yöntemi ile basın toplantısı düzenledi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Sivas'ta belediye tarafından yapılan çalışmalar başta olmak üzere pandemi sürecinde alınan tedbirlerin değerlendirildiği basın toplantısı düzenledi. ‘Video Konferans’ yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıda Başkan Bilgin, çalışmalar hakkında bilgiler vererek gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 

Başkan Bilgin, “11 Mart’tan itibaren tüm ülke olarak covid 19 salgını ile ilgili bir mücadele içerisindeyiz. İlimizde 10 gündür vaka görünmüyor, alınan tedbirlerle daha iyi bir noktaya geleceğiz. Bu süreçte görevdeki bir yılımızı değerlendireceğimiz bir toplantı gerçekleştirmeyi planlıyorduk ancak toplum sağlığı düşünülerek bu toplantıyı erteledik. İnşallah pandemi sürecini bilim kurumunun önerileri doğrultusunda açıklanan yol haritasıyla maske takarak, sosyal mesafeyi koruyarak ve kişisel hijyenimize dikkat ederek en kısa zamanda düzlüğe kavuşacağız.” dedi.

“Bu süreçte toplumun doğru yönlendirilmesi için görev yapan basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum.” diyen Başkan Bilgin, “11 Mart’ta ilk vakanın görünmesiyle Belediye Başkan Yardımcılarımız öncülüğünde oluşturduğumuz kurullar ile toplumun yoğun olarak bulunduğu alanlarda dezenfekte işlemleri gerçekleştirerek toplumun doğru yönlendirilmesi konusunda çalışmalara başladık. Bu süreçte belediyemizden maddi manevi yardım isteyen kimseyi geri çevirmedik, Ramazan ayının bereketiyle hemşerilerimizin yanında olduk, gerek belediyemiz Hayat Ağacı Derneği üzerinden gerek Valilik bünyesinde oluşturulan Vefa Grubuna verilen destekler olmak üzere gerekse bireysel anlamda ilimizde çok ciddi bir sınav verdik.” şeklinde konuştu.

Başkan Bilgin, belediye tarafından alınan ekonomik tedbirlere de değinerek, “Yine bu süreçte yasal düzenleme yapılmadan önce iş yerleri kapanan belediye kiracısı olan esnaflarımıza yönelik birçok tedbiri açıkladık ve uyguladık. Toplu taşıma araçlarında yolcu sayısında düşüş olması nedeniyle halk otobüslerine aylık 160 litre mazot yardımında bulunduk. Yine bu süreçte ilimizde faaliyet gösteren esnaflarımıza yönelik başvuru yapan 2 bin esnafımıza bin TL destekte bulunduk. Bu esnaflarımız lokantalar, çay ocakları, kafeler, spor salonları, kuaförler,

kıraathaneler olmak üzere genelge kapsamında iş yeri kapanan tüm esnaflarımıza yardımda bulunduk.” ifadesini kullandı.

Başkan Bilgin son olarak projelere değinerek “Dünyayı ve ülkeyi etkileyen salgın nedeniyle ihaleye hazır olan belli projelerimiz var önümüzü görmek adına bu projeleri öteledik. Yeni İtfaiye Binası, Yeni Nikah Salonu, Fatih Mahallesi Kültür Merkezi, Perakende Sebze Halinin üstünün kapatılması… Projelerimiz hazır ama sürecin hassasiyeti nedeniyle yani insanlar ve toplum zorlu bir süreci yaşarken projelerimizi Cumhurbaşkanımızın talimatıyla beklemeye aldık. Önümüzdeki süreçten itibaren hazır olan projelerimizin ihalesini yaparak diğer projelerimizi de ihale aşamasına getirerek milletimize vermiş olduğumuz “Daha müreffeh, daha yeşil, daha yaşanabilir insanların mutlu olduğu bir Sivas” yolundaki projelerimizi hayata geçireceğiz.” dedi.

Başkan Bilgin açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

AdminAdmin