Sivas
Giriş Tarihi : 23-07-2019 21:22

ÜNSAL’DAN 24 TEMMUZ AÇIKLAMASI

Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal basında sansürün kaldırılışının 111. yıl dönümü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

ÜNSAL’DAN 24 TEMMUZ AÇIKLAMASI

SGC Başkanı Ünsal; "2. Meşrutiyetin 1908'de ilan edilmesinden sonra, 25 Temmuz tarihli Gazeteler sansürsüz olarak çıkmaya başlamıştır. Bilindiği gibi 24 Temmuz'da Gazeteciler günü ve Bayramı olarak kabul edilmiştir.

 

Her bireyin bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğü sadece demokrasiyle idare edilen ülkelerde vardır.

 

Milli İradeyi zaman zaman sekteye uğratmak ve emperyalist devletlerin çıkarları doğrultusunda Türkiye'yi yeniden yapılandırmak isteyenler karşısında her zaman Türk Basını olarak dimdik ayakta durduk ve bu duruşumuzu hiç bozmadık ve Türkiye Cumhuriyeti'nin devamı ve halkımızın menfaatlerini için gece - gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz.

 

Hiçbir güç; Türk Basınını, halkımızın doğru haber alma hakkını kısıtlayamayacaktır.

 

Sansürün kaldırılmasının 111. yılında zor şartlar altında görev yapan tüm meslektaşlarıma haber çalışmalarında başarılar diliyorum. Yerel Basının son zamanlardaki durumunun da gözden geçirilerek daha iyi ortamlar hazırlanmalıdır.

 

Kamu Yönetimi ile vatandaşlarımız arasında önemli bir işlev görevi gören basınımız demokrasinin ve Cumhuriyetimizin kökleşmesinde önemli bir yere sahiptir. Tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı ve sesi olan basın kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getirmiş ve getirmekteyiz.

 

Sivas'ın hedeflenen başarıya ulaşmasında ve bu başarının ülkemiz ekonomisine olumlu olarak yansımasında basın mensuplarımızın gösterdikleri duyarlılığın ve bu konuda yaptıkları başarılı çalışmaların büyük katkı sağladığına inanıyorum.

 

Tüm meslektaşlarımın Gazeteciler günü ve Bayramını kutluyor, Cenab-ı Allah'tan kazasız belasız başarılı çalışmalar niyaz ediyorum." dedi.

AdminAdmin