Yaz Olimpiyatları
Giriş Tarihi : 31-07-2017 01:13

Dev Organizasyona Dev Kapanış

Türk spor tarihinin ve Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Deaflympics Samsun 2017, Yaşar Doğu Spor Salonu’ndaki görkemli kapanış seremonisiyle sona erdi.

Dev Organizasyona Dev Kapanış

Türk spor tarihinin ve Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Deaflympics Samsun 2017, Yaşar Doğu Spor Salonu'ndaki görkemli kapanış seremonisiyle sona erdi.

Altı kıtadan 97 ülkeyi, 3 bin 148 sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcıyı bir araya getiren 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, büyüklüğüne yaraşır bir açılışın ardından, kapanış seremonisiyle sona erdi. Seremoniye Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da katıldı.

Program ilk olarak ülke bayraklarının geçit töreniyle başladı. 97 ülkenin bayrağı sırayla geçti. Daha sonra olimpiyatlarda yaşanan olaylar dev ekranda gösterildi. Kapanış seremonisi daha sonrasında protokol konuşmalarıyla devam etti.

"Samsunlular çok güzel bir misafirperverlik gösterdiler"

Samsun'un organizasyonu çok iyi bir şekilde yaptığını vurgulayan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Olimpiyatların Samsun'da yapılmasında büyük emeği olan Eski Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, cumhurbaşkanımız ve başbakanımıza teşekkür ediyorum. Samsunlular çok güzel bir misafirperverlik gösterdiler. Yarışmalara katılan ve madalya getiren sporculara teşekkür ederim. Samsunlu sporseverler centilmen bir şekilde maçları takip ettiler. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Bakan Bak: "Spor herkesin ortak dilidir"

Sporun birleştirici bir gücünün olduğunun altını çizen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "97 ülkeden olimpiyatlara gelen sporculara, hakemlere, antrenörlere ve gönüllülere hoş geldiniz diyorum. Bu olimpiyatların Samsun'da gerçekleştirilmesinde çaba gösteren, her zaman destek veren Samsun'un evladı Akif Çağatay Kılıç'a teşekkür ediyorum. Herkesin onu alkışlamasını istiyorum. Bu organizasyonda görev alan herkese ve salonları dolduran Samsunlulara şükranlarımı sunuyorum. Ülke olarak biz çok şanslıyız. Çünkü başımızda bir sporcu olan Recep Tayyip Erdoğan var. Organizasyonun gerçekleşmesinde çaba harcayan başbakanımız ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Spor dünyanın ortak dilidir. Bakın dünyadan 97 ülke burada toplandık. Hepimiz aynı dili konuşuyoruz. Spor kardeşlik, sevgi ve barışın dilidir. Spor kitlelerin ortak dilidir, kitleleri bir araya getirir. Organizasyonu başarıyla gerçekleştirmemizi sağlayan herkese şükran duyuyorum. Ülkemiz spor tesisleri ve spora yapılan yatırımlarla her zaman büyük spor organizasyonları yapmaya elverişli olduğunu burada kanıtlanmıştır. Misafirlerimiz Samsun'u ve Türkiye'yi unutmasın" dedi.

"Bin 530 madalya sahiplerini buldu"

Samsun'da her şeyin çok güzel olduğunu ifade eden Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev, "Bu olimpiyatlarda çalışmak için herkes çok çalıştı. Muhteşem bir 2 hafta burada geçti. Bin 530 madalya sahiplerini buldu. Samsun'un oyunlara ev sahipliği yapması için emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Tüm yapılanlar için sizlere minnettarız. Dünyayı birleştirmek için sporun gücünü bizlere gösterdiniz" şeklinde konuştu.

Güvenli ve huzurlu bir şekilde olimpiyatları geçirdiklerini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, "Ülkemizin bugüne kadar düzenlemiş olduğu en büyük organizasyonu başarı ile tamamladık. Bu organizasyonun huzurlu ve güvenli bir şekilde yapılmasından dolayı gururlu ve mutluyuz. Buraya gelen yabancılar Türkiye ve Samsun'u tanıma fırsatı buldular. Olimpiyatlara katılan sporculara ve misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bu olimpiyatların yapılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yaptığı en büyük organizasyona ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu söyleyen SamsunBüyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Olimpiyatlar bugün sona erdi. Bu 13 gün içerisinde misafirlerimizi ağırlamanın mutluluğunu yaşadık. Misafirlerimiz şehirlerimizin kalitesini yükseltip bizleri mutlu ettiler. Yaptığımı çağrıya 97 ülke katıldı. Dünya insanlığının dostluğuna katkı verdiğimiz için mutlu olduk. Lütfen Samsun ve Türkiye'yi unutmayınız" açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından kapanış deklarasyonunu yapmak üzere ICSD Başkanı Valery Rukhledev sahneye geldi. ICSD bayrağı devir teslim töreni yapıldı. 13 gündür Samsun'da olan ICSD bayrağı, Valery Rukhledev'e devredildi.

Kapanış seremonisi daha sonra halk oyunları gösterisi ve Murat Dalkılıç konseri ile sonlandı.

AdminAdmin