Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 02-09-2015 23:44

LEYLA ALATON SERGİSİ AÇILDI

İşhanımı ve koleksiyoncu Leyla Alaton tarafından yıllardır biriktirilen eserlerden seçmeler, İstanbul'un gözde sanatevlerinden olan EKAV ART'ta sergilenmeye başlandı.

LEYLA ALATON SERGİSİ AÇILDI
 

İşhanımı ve koleksiyoncu Leyla Alaton tarafından yıllardır biriktirilen eserlerden seçmeler, İstanbul'un gözde sanatevlerinden olan EKAV ART'ta sergilenmeye başlandı.

Serginin açılışı münasebetiyle verilen resepsiyona, GÜNDEM EKONOMİ İNTERNET EKONOMİ DERGİSİ Ekonomi Müdürü ve Koleksiyoncu Birol Önderin, VILLA REAL Şirketler Grubu Yönetim  Kurulu Başkanı Metin Akça, Uluslar arası Mutfak Sanatçılrı ve Gurmeler Birilği Türkiye Masası Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Yöresel Lezzetleri Tanıtma Platformu Başkanvekili Boğaç Yüzgül, Sanatseverler ve Koleksiyoncular Konsorsiyumu Başkanı Orhan Erkahveci ve İşadamı Nayir Karpuzlar’ın da aralarında bulunduğu iş, sanat ve ceiyet dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Tek başına kurulan bir düş, yalnızca bir düştür. Birlikte kurulan bir düş, gerçektir. (YOKO ONO)

Sanat koleksiyonları, öykü anlatmak ister, yaşamla ilgili farklı öyküler; şimdi ve burada, geçmiş ve gelecek, düşler ve korkular arasında konuşmalar başlatır. Sanat, gerçekliği nasıl görüp algıladığımızı, kendi imgelerimizi nasıl yansıttığımızı gösteren bir ayna gibidir.

Leyla Alaton koleksiyonundan sunulan seçki, ilk bakışta son derece büyülü görünse de, aslında insan olma durumuna, kaygılara ve arzulara ilişkin keskin meseleleri uyandırır. En katıksız haliyle duygu ve duyarlılık, renge bürünüp, bu seçkinin arka planında, tıpkı bir nakarat gibi, kendini tekrar eder. Bu bakımdan ALACA başlığı, koleksiyonun “çok renkli” doğasını öne çıkarır; koleksiyon, alışılmış ve basmakalıp olana karşı duran, farklı coğrafyalardan ve farklı geçmişlerden pek çok sanatçıyı bir arada barındırır.

Bu koleksiyonu, çoğulluğun felsefi bir anlama kavuştuğu, ancak her bir tekilliğin saygıyla korunduğu renkli bir takımyıldızı olarak düşünebiliriz. Parlak, devingen ve oldukça canlı bu renk topluluğu, koleksiyonerin söyleminin ve sezgilerinin bir metaforu haline gelir. Eserlere yansıyan bakışı, aynı zamanda onun dünya görüşü hakkında da bize bilgi verir.

Bu sergi, biz izleyicileri, koleksiyonerin mahrem bakışının, zamana ve mekana yayılmış haliyle karşılaştırır; bir bakıma onun gizli nadire kabinesine gireriz. Bu “kişisel müze”nin, dikkat çekici niteliklerinden bir tanesi, kimi parçaların edisyon olmasıdır. Eserleri dünya müzelerinde sergilenen önemli sanatçıların, ulaşılması ve edinilmesi olanaklı, édition limitée eserleri biriktirilmiştir. Öte yandan, bu çoğaltılmış eserleri bir araya getiren kişinin “özel”liği sayesinde, bu koleksiyon “eşsiz”dir.

Ankara’da geçtiğimiz sene m1886’da sergilenen ALACA sergisi, Leyla Alaton’un dünyasını keşfetmemizi sağlayan, saf ve sahici bir ışık gibidir. Sanat, onun yaşamının, onu tanımlayanların bir parçası; bu sergi, paylaşılacak düşlerinin ilkidir.

Sergiyi Türkiye’nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv’de izleyebilirsiniz.

Leyla Alaton Koleksiyonu’ndan seçilmiş eserler 01 Eylül - 03 Ekim 2015 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de görülebilir.

 

 

MASALCI - CEGUESE -MASALCI - CEGUESE -