Gündem
Giriş Tarihi : 05-08-2015 21:43

Ankara'daki erken seçim hesapları!

Koalisyon arayışları sonuç vermezse erken seçim zorunlu olacak. Peki erken seçim kararı nasıl alınacak? İşte Ankara'nın konuştuğu o formül;

Ankara'daki erken seçim hesapları!
Ankara'da koalisyon arayışları sürerken bir taraftan da Meclis'te erken seçim hesapları yapılıyor. AK Parti'nin hükümet kurma çalışmaları sonuç vermesse iddialara göre görev Kılıçdaroğlu'na verilmeden Meclis'ten seçimler için yetki istenecek. Meclis Başkanlığı seçimlerinde ki gibi eğer MHP oylamaya katılmassa, salt çoğunluk sağlanarak mevcut hükümetle seçimlere gidilebilecek.
 
Ankara'da siyaset kulislerinin bir numarayı gündem maddesi seçimin yenilenmesi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, 45 günlük hükümeti kurma süresi dolmadan, Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırarak, "Seçimin yenilenmesi" teklifini gündeme getirebileceği konuşuluyor.
 
AK Parti Meclis Başkanvekili Naci Bostancı, "Erken seçim şartları doğduktan sonra zaten 3 ay 4 ay sonra seçim olacak anlamına gelir ki Meclis'in inisiyatif alarak kendi iradesiyle seçimlere gitmesi doğru karar olur" dedi.

CHP: BU SEÇENEĞİN DIŞINDAYIZ 
 
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Bu seçenek AKP'nin her ne pahasına olursa olsun kendini iktidarda tutma seçenekle seçime gitme anlayışından kaynaklanıyor biz bu seçeneğin dışındayız" dedi.
 
Herhangi bir koalisyon kurulamaması durumunda devreye girecek formüle göre, AK Parti, Meclis Başkanlığı'na "seçimin yenilenmesi" teklifi sunacak. Eğer bu teklif kabul edilirse, seçime mevcut hükümetle gidilecek. Azınlık hükümeti kurulmayacağı için Meclis'ten güvenoyu alınması da gerekmeyecek. 

"ANAYASA'NIN İŞLETİLMESİ GEREKİYOR" 
 
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Bizim tercihimiz koalisyon şekillenmesi eğer şekillenmezse azınlık hükümetiyle MHP, AKP'nin yakınlaşması var biz onu sıkıntılı görüyoruz. Mevcut yasal anayasal durum işletilmesi gerekir" dedi.
 
Seçimin yenilenmesi kararı Meclis'te salt çoğunluk kararıyla alınabiliyor.
 
Bu durumda erken seçim isteyen ve "Azınlık hükümeti'ne destek vermeceğini açıklayan mhp'nin tavrı belirleyici olacak.
AdminAdmin