Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Sektör kan ağlıyor: Yüzde 100’
Türk Lirası’nın ABD Doları başta olmak üzere yabancı paralar karşısında değer ka
İntihar haberini yaptığı için
Kocaeli’de oğluna pantolon alamadığı için intihar eden İsmail Devrim’i haberleşt
YIL 2018 EYLÜL AYI YER SİVAS M
Sivas Merkez Kümbet Mahallesi Fatih Caddesindeki elektrik kablolarının yolda ve
Sivas'ta ırmağa giren öğretmen
Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde balık tutmak için ırmağa giren öğretmen boğuldu.
İttifakta aday çatlağı: AKP’li
AKP MKYK'da bazı üyeler Devlet Bahçeli’nin Adana ve Mersin’de partisinin adaylar
ATA’YI İLK KEZ UĞURLADIK!

ATA’YI İLK KEZ UĞURLADIK!

  Bu haber 18 ARALIK 2011, Pazar 15:12:08 eklenmistir.
ATA’YI İLK KEZ UĞURLADIK! Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Milli Mücadele döneminde 108 gün kaldığı Sivas’tan Ankara’ya uğurlanışı, temsili olarak canlandırıldı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atatürk’ün Heyet-i Temsiliye ile birlikte 2 Eylül 1919′da geldiği Sivas’tan 18 Aralık 1919′da Ankara’ya dönüşü, Sivas’ta ilk kez düzenlenen programla temsil edildi. Milli Mücadele’nin karargahı olan, Atatürk ve silah arkadaşlarını 108 gün misafir eden Sivas, bu programla tarihi bir güne tanıklık etti.

 

Sivas Valiliği’nin koordinesinde Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin desteğiyle düzenlenen program, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde gerçekleştirildi.

 

Törende konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Okutmanı ve ”Milli Mücadelede Sivas-108 Gün” kitabının yazarı da olan Ahmet Necip Günaydın, Milli Mücadele yıllarında Büyük Önder Mustafa Kemal’in Sivas’ta 108 gün ağırlanmasının kent için ayrı bir övünç vesilesi olduğunu söyledi.

 

Sivas’ın Cumhuriyet tarihi açısından önemini anlatan Günaydın’ın konuşmasının ardından, Atatürk ve silah arkadaşlarının Ankara’ya uğurlanışı temsil edildi. Tiyatro sanatçılarının temsil ettiği Atatürk ve silah arkadaşları, Vali Ali Kolat ve diğer protokol üyeleri tarafından uğurlandı. Kortej ile birlikte Büyük Otel önüne kadar yürüyen Vali Kolat ve protokol üyeleri, Atatürk ve silah arkadaşlarını temsilen Ankara’ya uğurladı.

 

Atatürk’ü, Sivas Belediye Konservatuvarı tiyatro eğitmeni Bülent Olgun’un temsil ettiği programda, o dönemdeki askeri kıyafetleri giyip, silahları taşıyan askerler de yer aldı. Atatürk’ün 92 yıl önce Sivas’tan Ankara’ya uğurlanışının temsil edildiği program, ilgiyle izlendi.

 

Vali Ali Kolat, yaptığı açıklamada, Sivas’ta önemli kararların alındığını belirterek ”Bu uğurlanışı kutlamamız gerekiyordu. Bu konuda kamu kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve Sivas halkının da beklentisi vardı. Biz de böyle bir kararı hep birlikte aldık. Böyle bir uğurlama törenine karar verdik. 92 yıl sonra bu günü gerçekleştirmiş oluyoruz” diye konuştu.

 

Programa, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa İlter, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ali Taş, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın, Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Atatürk’ün, Amasya Genelgesi’nde ”Anadolu’nun en güvenli ili” olarak nitelendirdiği Sivas’ta, 4 Eylül 1919′da yapılan Sivas Kongresi ile ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutan kararlar



ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.