Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal'deki temaslarını tamamlayara
ABD İstanbul Başkonsolosluğu'n
ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edilec
Trump 'Ortadoğu Barış Planı'nı
ABD Başkanı Donald Trump, 'Yüzyılın Anlaşması' dediği Ortadoğu Barış Planı'nı aç
Suriye'de tehlikeli gelişme!
Reuters haber ajansı, Suriye'de rejim güçlerinin İdlib'in Marat el Numan ilçesin
IŞİD'den kimyasal saldırı çağr
IŞİD, ABD Başkanı Donald Trump'ın "yüzyılın anlaşması" olarak duyurduğu ve bugün
BİNİCİ: “DÖNER SERMAYELER EMEKLİLİĞE YANSITILSIN”

BİNİCİ: “DÖNER SERMAYELER EMEKLİLİĞE YANSITILSIN”

  Bu haber 11 ARALIK 2011, Pazar 17:57:47 eklenmiştir.
BİNİCİ: “DÖNER SERMAYELER EMEKLİLİĞE YANSITILSIN” Türk Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Hamza Binici, "Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması da sağlık çalışanlarına emekliliği zehir etmektedir" dedi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Binici, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık çalışanları için döner sermaye sistemi, sorunlar ve haksızlık sistemine dönüşmüştür.  Birçok hastanede döner sermayeler geç ödenmekte ve eksik yatırılmaktadır. Entegre hastanelerde ve toplum sağlığı merkezlerinde ise düşük döner sermayeler nedeniyle çalışanlar mağdur edilmektedirler. Artık öyle bir noktaya gelinmiştirki, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki çalışanlar ile Toplum Sağlığında çalışan personel, her ayın 10 da alması gereken döner sermayelerini ayın 30 da almaktadırlar” ifadelerine yer verdi ve şu şekilde açıklamasına devam etti:

 

“Tüm bunlar yaşanırken döner sermaye yönetmeliğinde yapılan bir değişiklik, sağlık çalışanlarının döner sermayelerinde 200 TL’ye varan düşüşlere neden olunmuştur. Adaletsizlik bitirileceğine arttırılmış, Çalışanlar çözüm isterken yeni sorunlarla karşılaşmışlardır. Bugüne kadar Sağlık bakanlığının çıkardığı Döner sermaye yönetmelikleri sadece doktor odaklı olmuş, zaten ortama 1300 tl maaş alan yardımcı sağlık personeli ve memur olarak çalışan personelin emekleri hiçe sayılarak hak ettikleri döner sermayeden alacakları miktar adeta gasp edilmiştir.

 

Döner sermaye sistemi tüm bu sorunlarla çalışma hayatını sağlık çalışanlarına adeta zindan ederken, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması da sağlık çalışanlarına emekliliği zehir etmektedir. Zorlu geçen ve uzun süren bir çalışma hayatının ardından alınan maaşla sıkıntı çekmeden hayatını sürdürebilmenin tanımı olan emeklilik  ne yazık ki sağlık çalışanları için bir hayal olmuştur.

 

Çünkü, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle sağlık çalışanları emekli olduklarında gelirlerinin yüzde 50’den fazlasını kaybetmektedirler.

 

Sağlık çalışanları geçinememe korkusuyla ya emekli olamamakta, ya da emeklilikte de çalışmak zorunda kalmaktadırlar.

 

Yıllarca özveri ile sağlık hizmetlerini yürüten, yurdun dört bir yanında, gece gündüz demeden şifa dağıtan çalışanlar emeklilikte adeta sefalete mahkûm edilmişlerdir. Kısacası bugün sağlık çalışanları için emeklilik yeni bir çile döneminin adıdır. Tüm sağlık çalışanları emeklilik günlerini endişe ile beklemektedirler.

 

Hal böyle iken çalışma saatlerimiz değiştirilmiş, kullanılması imkansız ve mantıksız olan 1 saatlik öğlen istirahati getirilerek akşam çıkış saatleri 1 saat uzatılarak dolaylı yönden mesai saatleri 8 saatten 9 saate çıkarılmış, Radyolojide radyasyon içinde çalışan personelin mesai saatleri haftalık 25 saatten 35 saate çıkarılmış, doktorlara uygulanan performans sistemi ile hekimler hasta kapma yarışına sokulmuş, lüzumsuz hasta muayeneleri, lüzumsuz tetkik istemleri ve lüzumsuz ameliyatlar çoğalmış, hastanelerde adeta bir kaos ortamı oluşturulmuş, kısacası çalışma barışımız bozulmuştur.

 

Sağlık çalışanlarını bu endişeden kurtarmak, emeklilikte sıkıntı çekmelerinin önüne geçmek için yapılacak tek bir iş vardır. O da döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıdır. Bugün biz bu haklı talebi bir kez daha dile getiriyor ve döner sermayeleri emekliğe yansıtın diyoruz. Maliye ve Sağlık Bakanlığı’nı bu konuda adım atmaya davet ediyoruz.

 

Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını aldığı, adaletli bir paylaşımın yapıldığı, vaktinde ve tam ödenen, emekliliğe de yansıtılarak geleceğimizi de garanti altına alan bir sistem istiyoruz.

 

Türk Sağlık-Sen olarak bu konudaki mücadelemizi sonuç alana kadar sürdürmekte kararlıyız. Çalışanların bu talebini her platformda dile getirmeye devam edeceğiz. Genel merkezimiz Maliye Bakanlığı önünde bu konuda bir eylem yaparak sağlık çalışanlarının sesini Maliye Bakanına da iletmiştir. Şubelerimizde bu hafta içerisinde tüm yurtta basın açıklamaları ve eylemlerle bu konuya dikkat çekeceklerdir.

 

Türk Sağlık-Sen olarak çalışanlar için mücadeleye devam diyor” dedi.

 

                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
Bumu Sendika başkanı ?
Maça ihsan
Sadece Döner sermaye Alanlarmı başkan seyyanen verilen Zamları Niye Konuşmuyorsunuz Vay Anasını Be Adamlara Bakın sadece kendilerini düşünüyorlar EK zamlar Emekli maaşlarına eklesinlerde Emekli olalım Bizleri Savunan Yokmu Sendika Ağaları Susma Sustukça Sıra Sana Ğelecek


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.