Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Betboo
Suudi Arabistan’ın Türk mallar
Suudi Arabistan, 2 yıldır, çeşitli bahanelerle, Türk mallarını limanlarda beklet
ESNAFA RAMPA KOLAYLIĞI
SİVAS BELEDİYESİ, ESNAFIN SESİNİ DUYDU, ATA SANAYİ’YE ARAÇ İNDİRME-BİNDİRME RAMP
Türkiye'nin güncel koronavirüs
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki corona virüsü salgınıyla ilgili günce
AK Parti Sivas Merkez İlçe Baş
AK Parti Sivas Merkez İlçe Başkanlığı 7. Olağan Kongresi'nde Muhammed Burak Kuru
Azerbaycan 'savaş hali' ilan e
Azerbaycan meclisi, seferberlik ilan ettiğini duyurdu.
KARAKÖY GÜLLÜOĞLU ÇÖLYAKLILARIN BAKLAVA HASRETİNİ BİTİRDİ

KARAKÖY GÜLLÜOĞLU ÇÖLYAKLILARIN BAKLAVA HASRETİNİ BİTİRDİ

  Bu haber 24 KASIM 2011, Persembe 13:24:20 eklenmiştir.
KARAKÖY GÜLLÜOĞLU ÇÖLYAKLILARIN BAKLAVA HASRETİNİ BİTİRDİ Karaköy Güllüoğlu, çölyak hastaları için dünyada ilk kez özel bir baklava üretti.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karaköy Güllüoğlu, çölyak hastaları için dünyada ilk kez özel bir baklava üretti.

Güllüoğlu, daha önce de birçok baklava yasağı olan hastalarla ilgili baklavalar üretmişti.

 'Çölbak' adı verilen baklava sayesinde çölyak hastaları, hasretini çektikleri bu özel tadı güvenle yiyebilecek.

Çölbak'ın yapım aşamalarını Karaköy'deki tesislerinde canlı performansla sergileyen Nadir Güllüoğlu, çölbakın üç senelik çok ttiz bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

Karaköy Güllüoğlu, şeker hastaları ve kalp hastalarının ardından şimdi de çölyak hastaları için özel bir baklava üredtmiş oluyor...

'Çölbak' adı verilen baklava, Nadir Güllüoğlu tarafından Karaköy Güllüoğlu'nda canlı performans ile tanıtıldı. Ustalarıyla birlikte hamur açan Güllüoğlu, Çölbak'ın tüm aşamalarını gösterdi.
Canlı performans öncesi Nadir Güllüoğlu, Çölbak hakkında bilgi verdi. Şeker hastaları ve kalp hastalarına özel baklava yaptıktan sonra bir annenin kendisine geldiğini ve neden çölyak hastaları için özel bir baklava yapmadığını sorduğunu belirten Gülüloğlu, " O anne 'benim çocuğum çölyaklı.' dedi. Ben o zamana kadar çölyakın ne olduğunu bilmiyorum. 'Biz unla ilgili hiçbir şey yiyemiyoruz.' Dedi. Fakat bizim mesleğin özü de un. 'Ne yapacağız?' dedim. 'Bu sizin işiniz' dedi. O annenin ağlaması gözümün önünden hiç gitmiyor. Bunun üzerine Çölyakla Yaşam Derneği Kurucu Başkanı Oya Özden Hanım'a müracaat ettim. 'Bu konuda ne yapabiliriz?' dedik. 3 yıl kadar bir çalışma yaptık. Yılmadık, dünyaca ünlü ustalarımızla çalıştık. Oklavayla açılmayan hamurumuzu merdane ile açmayı başardık. Ama aylarımızı aldı, yüzlerce tepsiyi ziyan ettik ve ortaya bu ürünü çıkardık." dedi.
Çölbak'ta geleneksel el sanatı ile bilimi birleştirdiklerini belirten Güllüoğlu, "Başta ziraat mühendisim olmak üzere gıda mühendisim, doktorum ve 45 yıllık ustalarımla beraber laboratuarlarda birlikte çalıştık. Ve çölbakı ürettik.Patentini ve ruhsatını aldık. Çölbak Türk milletine, çölyak hastalarına ve çocuklarımıza hayırlı olsun." şeklinde konuştu.
Açıklamanın ardından Güllüoğlu ve 2 ustası, çölbak'ın tüm aşamalarını uygulamalı olarak basın mensuplarına canlı performansla gösterdi. Eline merdaneyi alan Güllüoğlu, ustalarıyla birlikte hamur açtı. Yaklaşık yarım saatlik bir çalışmanın ardından baklavanın yapımı tamamlandı. Programa katılan çölyak hastaları kendileri için hazırlanan baklavaları büyük bir lezzetle yiyerek baklava özlemlerini giderdi. Nadir Güllüoğlu ve ekibine teşekkür eden çölyak hastaları, bundan sonra güvenle baklava yiyebileceklerini söyledi.
Karaköy Gülüloğlu'ndan yapılan açıklamada ise çölbak baklavasının AR-Ge tesislerinde aylar boyu süren bir çalışma sonucu gerçekleştirildiği belirtildi. Çalışmaların, Çölyakla Yaşam Derneği ile birlikte yürütüldüğü belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Karaköy Güllüoğlu mevcut üretim sisteminden tamamen ayrı bir birim oluşturarak ayrı ekipman, ayrı fırın ile çalışılıp yeni bir buluş yapıp çölyak hastaları için dünyada ilk olacak çölbak baklavayı üretti. AR-GE çalışmaları ve laboratuar sonuçları çok hassas denge gözetilerek incelendi ve 20 mg/kg'dan düşük gluten miktarı gözetildi. Karaköy Güllüoğlu ustaları, baklava harcına glutensiz un ve türevlerini uygulayarak çölyak hastalarının baklava özlemine son verdi. Özellikle glutensiz un, yumurta, ceviz içi, fıstık içi ve tereyağının bir araya gelmesiyle oluşan çölbak baklavaların tadı, çölyak hastalarının baklava özlemini bitirip ağızlarını tatlandırıyor."

ÇÖLYAK NEDİR?
Çölyak, bağışıklık sisteminin 'gluten' adı verilen proteine anormal bir reaksiyon göstererek ince bağırsağın iç yüzeyinde hasar yapması sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Gluten en çok; buğday, arpa, çavdar ve hazır gıdalarda bulunuyor.Türkiye'de çölyak hastalarının sayısı hakkında bilgi vermek gerekirse; ortalama bir hesapla Türkiye'de 500 bin ile 700 bin arası çölyak hastası olduğu tahmin ediliyor. Bu hastaların yaklaşık 10 bin gibi sadece çok küçük kısmı biliniyor. Yapılan çalışmalar, hastalığın Türkiye'de 100-200'de bir görüldüğünü gösteriyor.

BOĞAÇ YÜZGÜL / EGEMEN GAZETESİ / BALKAN HABER AJANSI(BAHA)

 

Bir firma düşünün; şirketinizin profesyonel anlamda her türlü gereksinimde yanınızda olsun...'Lojistik Kurye' hizmetleri ile, her türlü iletinizi; taahhüt edilen zamanda, yerine ulaştırsın...Yetmesin; üretiminizin, hizmetinizin; aynı dağıtım ağı ile, ulaşacağı yerlere, eksiksiz ve yine taahhüt edilen zamanda ulaşmasını sağlasın...Yine yetmesin, her türlü web tasarımınızı; en son tekniklerle; tüm dünya ile paylaşsın, yeni doğacak ekranınıza siz bile şaşırın...Yetmesin, her türlü araç kiralama ve benzeri ihtiyaçlarınızda; yine oldukça profesyonel bir mantık ve süreç çerçevesinde, bu ihtiyacınızı da eksiksiz yerine getirsin...Böyle komplike bir şirket, olsa olsa; genç ve girişimci işadamı Yaşar Karakelle'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı YKK HAN GRUP olabilir...www.ykkhangrup.com ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.