Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
İdlib'de bir saldırı daha...
Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de rejim unsurları tarafından düzenlenen topçu sa
Bulgaristan, Türkiye sınırına
Bulgaristan Savunma Bakanı, "yasa dışı sığınmacı akınını durdurmak" için Türkiye
Kremlin: Türk askerlerin tamam
"Çok sayıdaki talebimize rağmen Türk tarafı, orada Türk askerlerinin bulunduğunu
AB'den Türkiye'ye 'sığınmacı'
Suriye'nin İdlib kentinde Türk askerlerinin şehit düşmesinin ardından gelen Türk
NATO'da olağanüstü Suriye topl
Türkiye'nin talep ettiği toplantı NATO Anlaşması'nın dördüncü maddesi kapsamında
TUROB BÜYÜKELÇİ GİBİ ÇALIŞIYOR

TUROB BÜYÜKELÇİ GİBİ ÇALIŞIYOR

  Bu haber 18 Ekim 2011, SALI 09:56:37 eklenmiştir.
TUROB BÜYÜKELÇİ GİBİ ÇALIŞIYOR TUROB, ‘İstanbul Destinasyonu’nu deniz aşırı ülkelerde tanıtmaya devam ediyor…

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TUROB, ‘İstanbul Destinasyonu’nu deniz aşırı ülkelerde tanıtmaya devam ediyor…

Özverili ve senelerin eskitemediği duayen turizmci Timur Bayındır'ın başkanlığında, adeta Türkiye'nin 'Turizm Büyükleçisi' gibi çalışan, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği, 19 ile 21 Ekim tarihleri arasında, Brezilya- Rio de Janeiro’da ABAV 2011 Turizm Fuarı’na katılıyor. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Hava Yolları (THY) ile işbirliği yapan TUROB, fuar sırasında, Portekizce İstanbul Guide ve CD’si ile 2 bin adet fuar katılımcılarının yer alacağı özel flyer dağıtacak.  
Son 26 yıldır, yılda 30’a yakın uluslararası turizm fuarına katılarak, ‘İstanbul Destinasyonu’ ve Türk turizminin tanıtımını yapan TUROB, mevcut pazarların yanı sıra, denizaşırı ülkelerde de tanıtım- pazarlama çalışmalarını arttırarak sürdürüyor.

Brezilya’dan, ilk 8 ayda gelen turist sayısı %35 arttı 

THY’nin koyduğu hatlar ile Brezilya, Arjantin Portekiz gibi ülkelerden gelen turist sayısının arttığını belirten TUROB Başkan Yardımcısı ve Fuarlar-Tanıtım Komitesi Başkanı Müberra Eresin, şunları söyledi:
“Bu yılın ilk 8 ayında, Brezilya'dan ülkemize gelen turist sayısı, %35,26 artış ile 56 bin 11 kişi olarak gerçekleşti. Nitekim Brezilya, Arjantin, Portekiz gibi ülkelerden gelen turist sayılarının hızla yükselmesinde, THY’nin açtığı yeni hatlar büyük etken olmaktadır. THY’nin, Brezilya'ya direkt uçak koymasıyla, İstanbul'a ve Türkiye'ye gelen Brezilyalı turist sayısı da artarak devam etmektedir. TUROB olarak biz, geçen sene Brezilya'daki ABAV Fuarı'na ilk kez katılmaya karar verdik ve THY’den sponsorluk konusunda yardım istedik. Onlarda, hem Türkiye'ye, hem de THY uçuşlarına katkısı olacak düşüncesinde hemfikir olup, bize sponsor oldular. Geçtiğimiz yıl, yaklaşık 18 kişilik bir ekip ile gittiğimiz fuar sırasında Türkiye standına inanılmaz bir ilgi vardı ve katılan otelciler artan işten dolayı çok memnun kaldılar. Böylece, bu sene de, gitmeye karar verdiğimiz fuarlar listesine aldık. Yine THY ile işbirliği içinde çalışıyoruz. Bu yıl, 19-21 Ekim tarihleri arasında, 17 otelci ile gidiyoruz. Kısaca, Brezilya, İstanbul için gerçekten önemli bir pazar haline geldi ve biz bu farkındalıkla hareket etmeye çalışıyoruz" dedi.

Brezilyalı turistler, kültür turizmine geliyor

Brezilyalı turistlerin kültür turizmi ağırlıklı seyahat ettiklerini ifade eden Müberra Eresin, konuşmasına şöyle devam etti:
“Brezilyalı turistler, öncelikle İstanbul'un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görmek için geliyorlar. İstanbul dışında, Kapadokya ve İzmir ilgilerini çekiyor. Bu pazarın gelişiminde de, Amerika pazarında olduğu gibi THY’nin direkt uçuşunun olması çok büyük bir fark yaratıyor. Onların açtığı her destinasyon, sektörümüz için yeni bir pazar oluşturmaktadır. THY ile beraber, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği tanıtım-reklam kampanyalarının büyük etkisi olmaktadır. Ardından, bizlerin de workshop’lar ve turizm fuarlarına katılımımız ile bir anda yeni destinasyonlarda Türkiye adına bir hareketlilik yaşanmaktadır. TUROB olarak bizler, bu çalışmaların devamını getirmek adına, elimizden gelen gayreti sarf etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.


BREZİLYA HAKKINDA, EDİTÖRE EK BİLGİ:

Brezilya: Futbol ve Samba’dan çok daha fazlasıdır

Brezilya denince, akla futbol ve samba geliyor. Oysa, ülkemizde pek bilinmese de Brezilya bugün birçok alanda dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. 9 Milyon kilometrekarelik yüzölçümü itibariyle Türkiye’nin yaklaşık on bir katı büyüklüğündeki Brezilya toplam 26 eyaletten oluşuyor. Nüfusu yaklaşık 190 milyon. Dünyanın ekilebilen topraklarının % 22’sine sahiptir. Brezilya, dünyanın 8. büyük ekonomisine sahiptir.

Üretim yapılan bazı ürünlere göre dünya sıralamasında;
Et 1.sırada
Kahve 1.sırada
Soya 1.sırada
Şeker 1.sırada
Özel Jet 1.sırada
Ayakkabı 2.sırada
Gazlı İçecek 3.sırada
Yolcu Uçağı 3.sırada
Lastik sanayi 5.sıradadır.
Bunların yanı sıra petrol, şekerkamışı üretiminde önemli bir yere sahip olup modern
telekomünikasyon sistemi modern bankacılık sistemine sahiptir.
 
Güney Amerika’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor

Brezilya, Güney Amerika kıtasının en önemli ve önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Kısa süre önce bulunan petrol, ülkenin ekonomisinin hızla iyileşmesini sağlamıştır. Ülkenin imajı, eskiye oranla artan refah seviyesi ile birlikte, sürekli olarak düzelmeye ve gelişmeye başlamıştır. Ülkede yapılan bir araştırma neticesine göre, maaş oranlarında hızlı artış ile birlikte, özellikle orta yaş ve üzeri nüfusun seyahat eğilimlerinin arttığını ortaya konulmuştur. Seyahat alışkanlıkları genel olarak, kültür ağırlıklı olup, doğa dostu tesislere karşı tüketicinin oldukça bilinçli olduğu belirtilmektedir. Başka bir aştırmada ise, internet kullanıcı sayısının çok kısa süre içerisinde 63 milyon kullanıcıya ulaştığını ortaya koymaktadır. Ancak, özellikle ana lisan Portekizce dışında, diğer dillere çok hakim olmayan tüketiciler için işletmelerin kurumsal sayfalarında bu lisana yer vermelerinin önemli olduğu gözlenmektedir.
Aynı araştırmada, kişi başına aylık internet başında kalma oranının ise;
Brezilya    48 saat 26 dakika
ABD         42 saat 12 dakika
İngiltere    36 saat 30 dakika olarak gerçekleşmesi dikkat çekicidir.

Diplomatik ilişkiler, 1858 yılına uzanıyor
 
Osmanlı döneminde, Brezilya ile diplomatik ilişkilerimiz, 5 Şubat 1858 tarihinde Londra’da imzalanan “Dostluk, İkamet, Ticaret ve Seyr-i Sefain Antlaşması” ile başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde, büyük çoğunluğu Lübnan ve Suriye’den olmak üzere, 100 binden fazla Osmanlı vatandaşı Brezilya’ya göç etmiştir. Brezilya’nın 19. yüzyılın son yarısında uyguladığı ülkeye işgücü çekme politikaları, bu göçlerin temel nedenidir. Bu nedenle, ülkemiz yaygın olarak tanınmakta ve merak edilmektedir. 1850- 1900 yılları arasında Brezilya’ya; Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden yaklaşık 5 milyon kişinin göçmen olarak gittiği tahmin edilmektedir.

Brezilya’da Turizm
Turizm, Brezilya’da giderek gelişen bir sektör olarak göze çarpmaktadır. Yılda, yaklaşık 5 milyon ziyaretçi alan ve 5 milyar doları aşkın gelir elde eden ülke, Güney Amerika’da ilk, Latin Amerika’da Meksika’dan sonra ikinci ana destinasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal kaynaklar açısından, dünyanın üçüncü ülkesi olan Brezilya’nın en zayıf noktaları ise, bilgi ve iletişim sistemlerindeki altyapı eksikliği (58’inci), ulaşım altyapısı(95’inci) ve güvenlik(128’inci) olarak görülmektedir.
Okyanus aşırı tatil yapan Brezilyalı turist sayısı ise, 2003 yılından beri düzenli olarak artmakta olup, yurt dışı turizm harcamaları yıllık ortalama 4 milyar doları bulmaktadır.

Brezilya Turizm Pazarı
2010 yılında ülkemizi 65 bin 246 Brezilyalı turist ziyaret etmiş olup, 2009 yılı ile kıyaslandığında %21’lik bir artış gözlemlenmektedir. Bu rakamın bu yıl, 100 bini bulması beklenmektedir. Bu beklentini ardındaki en önemli sebep ise, Türk Hava Yolları’nın Sao Paulo’ya olan direk uçuşlarını olması ve Boeing 777 uçakları ile kapasitesini %65 artırması olarak tanımlanabilir.
Okyanus aşırı seyahatlerinde, özellikle farklı kültürleri tanımaya yatkın olan Brezilya’lı turistler; ülkemizde en çok, İstanbul, Kapadokya ve İzmir bölgelerine ilgi göstermektedir. Uzak bir destinasyon olması sebebiyle kalış günleri, en az 10 gün olarak planlayan ve üst sınıf bir profile sahip olan Brezilyalı turistin harcamalarının da yüksek olduğu aşikârdır.

2010 Yılı, TUROB Sonuç Raporu
*Fuar süresince, Tur Operatörleri ve seyahat acentelerinin Türkiye’ye yoğun bir ilgisi olmuştur. Hali hazırda, birçoğu İstanbul ile çalışmakta olan operatörlerin temel ilgisi, üst sınıf kitleye hitap eden paketler düzenlemeye yöneliktir.
*THY sefer artışlarıyla, Brezilya Pazarında yaşanan canlılık, uzak destinasyonlara yönelik tanıtımlarda, en önemli desteğin ulaşım ayağının sağlam olması gerektiğine en önemli örnektir.
*Ana diline bağlı ve İngilizce kullanımının zayıf olduğu ülkede, tanıtım faaliyetlerinde ve basılı yayınlarda Portekizce kullanımı önem teşkil etmektedir.
*Brezilya halkı, TV programlarını ilgi ile takip etmektedir. Ülkemizde yayınlanan dizi filmlerin, özellikle İstanbul ve Kapadokya görselleri ile Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi, Brezilya’da da yayınlanması, tanıtım konusuna olumlu katkı yapacaktır.
*Brezilya gibi uzak destinasyonlarda, komşumuz Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerle ortak programlarının yürütülmesi önemli ve gereklidir.
*İstanbul ile Rio de Janerio ve İzmir ile Salvador şehirleri arasında, ‘kardeş şehir’ ilişkisi mevcuttur. Bu ilişkilerin geliştirilmesi için, karşılıklı tanıtım organizasyonları yapılması yararlı olacaktır.

 

 


BOĞAÇ YÜZGÜL / EGEMEN GAZETESİ / BALKAN HABER AJANSI(BAHA)

 

 

 

 

Bir firma düşünün; şirketinizin profesyonel anlamda her türlü gereksinimde yanınızda olsun...'Lojistik Kurye' hizmetleri ile, her türlü iletinizi; taahhüt edilen zamanda, yerine ulaştırsın...Yetmesin; üretiminizin, hizmetinizin; aynı dağıtım ağı ile, ulaşacağı yerlere, eksiksiz ve yine taahhüt edilen zamanda ulaşmasını sağlasın...Yine yetmesin, her türlü web tasarımınızı; en son tekniklerle; tüm dünya ile paylaşsın, yeni doğacak ekranınıza siz bile şaşırın...Yetmesin, her türlü araç kiralama ve benzeri ihtiyaçlarınızda; yine oldukça profesyonel bir mantık ve süreç çerçevesinde, bu ihtiyacınızı da eksiksiz yerine getirsin...Böyle komplike bir şirket, olsa olsa; genç ve girişimci işadamı Yaşar Karakelle'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı YKK HAN GRUP olabilir...www.ykkhangrup.comA

 


 ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.