HTIRI SAYILIR KOUT HAMLESİ

Öğrenci ve öğretim üyelerini gördü, konut yapmaya kalktı...

Emlak - 01-06-2011 11:21

HTIRI SAYILIR KOUT HAMLESİ


Bankacılıktan finansa, perakendeden gayrimenkule geniş bir alanda faaliyet gösteren Fiba Holding, Alemdağ’da konut işine giriyor. Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, “Bizim üniversite, İstanbul Erkek Lisesi orada faaliyete geçti. Üsküdar Amerikan Koleji bölgede arsa aldı. Oradaki 300-400 dönüm üzerinde konut projesine başlıyoruz” dedi...

Bankacılık, finans, perakende ve gayrimenkul sektörlerindede yatırımları bulunan Fiba Holding, konut yatırımına hazırlanıyor. Özyeğin Üniversitesi’nin bulunduğu Alemdağ’da bir konut proje için çalışmalara başlayan firmanın hedefinde burada faaliyet gösteren üniversite ve özel okullarda görev yapan hocalar var. Bölgede gittikçe artan sayıda özel üniversite ve özel okul olmaya başladığını kaydeden Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, “Çok lüks yapmayacağız. Bu bölgede ciddi bir potansiyel var. Sadece bizim üniversite değil İstanbul Erkek Lisesi burada faaliyete geçti. Üsküdar Amerikan Koleji bölgede arsa aldı yakında inşaata başlayacak. Buradaki potansiyeli değerlendirmek istiyoruz. Şimdilik çevreyi tanıyoruz. Burada 350-400 dönüm arazimiz var. Hem yurt hemde hocalara yönelik konut projesi planlıyoruz” dedi.
Yeni marka yolda
Perakende sektöründe Marks & Spencer, Banana Republic ve GAP markaları ile faaliyet gösteren Fiba Holding, bir yıl içinde bu markalara yenisini ekleyecek. Perakendenin holdingde 4 ana iş kolundan biri olduğunu kaydeden Özyeğin, “Şu anda Marks & Spencer’in dünyadaki en büyük ortağı biziz. Türkiye ile birlikte Rusya ve Ukrayna’da da mağazalar açıyoruz. Toplam mağaza sayımız yıl sonunda 120’ye ulaşacak. Gap’ın ilk mağazasını da Ukrayna’da açıyoruz” diye konuştu.
Çin ilgisi artacak
Özyeğin, Çin’de Turkmall ile birlikte yaptıkları ve 240 milyon dolara mal olan alışveriş merkezinin (AVM) yüzde 62’sinin kiralandığını, fakat Türk markalarının buraya yeterince ilgi göstermediğini söyledi.
Çin yatırımlarının global markalardan çok ilgi gördüğünü belirten Özyeğin, şöyle konuştu: “Ama H&M, Mango, C&A gibi birçok önemli global marka burada yerini aldı. Bundan sonrada yurtdışındaki AVM yatırımlarına devam etmeyi planlıyoruz. Bu işi Çin’de öğrendik. Şimdiden kiracılarımız bize AVM için orada arsa göstermeye başladı. Devamı gelecek. Çin’in en büyük şehirlerinde AVM yaptıkça Türk markaların ilgisi de artacaktır.”

ABD’ye giden öğrenci 1.6 milyar dolar harcıyor, cari açığa etkisi çok

TÜRKİYE’de carı açığın önemli bir sorun olduğunu, sorun dile getirilse de çözümle ilgili yeterince çalışma yapılmadığını vurgulayan Hüsnü Özyeğin, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu cari açığı gidermek için birçok yol var ama yapılmıyor. Örneğin Türkiye eğitimde cari açık veriyor. Amerika’da 40 bin öğrencimiz okuyor. Her biri 40 bin dolar harcıyor. Bu da 1.6 milyar dolar yapıyor. Niye Türkiye İngiltere, Amerika gibi bölgenin eğitim ülkesi olmasın? 100 bin öğrenci getirsek 4 miyar dolar eder. Üniversitelerimiz artık müsait. Tamam Türkiye’den Yale’e Harvard’a öğrenci gitsin ama çok marjinal üniversitelere giden öğrencilerimiz var. Oysa Türkiye’de daha iyi üniversiteler bulunuyor.”

Barcelona’daki Tween’de 7 bin Euro harcadılar

ORKA Group; uluslararası markası Tween’in El Born semtinde bulunan mağazasında, bu yılki Perakende Liderler Konferansı için Barcelona’da bulunan perakende sektörünün önde gelen isimlerini ağırladı. Yaklaşık bir yıl önce açılan mağazayı ziyaret eden Türk perakendeciler, bir Türk markanın başarısından gururlandıklarını her fırsatta söyledi. Mağazaya şans getirmesi için alışveriş yapan Türk patronlar, 20 dakikada 7 bin 300 Euro’luk satışa imza attı. Bu rakam mağazanın bir günlük satışına denk düşüyor. Davete ayrıca İspanya medyasının en önemli gazeteleri,  popüler dergileri ve İspanyol aktör, şarkıcı Roger Berruezo katıldı. Gelecek 2 yıl içinde, Barcelona’da 3, İspanya genelinde ise toplam 7 mağaza planladıklarını belirten Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “2010’da Bükreş’te 4 mağaza açtık. Üç yılda Romanya’da 10 mağaza hedefliyoruz” dedi.
Orakçıoğlu, Akdeniz ülkelerine özel bir marka çıkaracaklarını da söyledi.

İşi, deniz kestanesi çiftleşmesi gibi tesadüfe bırakma

EURO RSCG Türkiye CEO’su Levent Erden, konferansta yaptığı konuşmada, internet ortamında mal satmayı deniz kestanelerinin birleşmesine benzetti. “Deniz kestaneleri fiziki yapıları gereği normal bir çiftleşme gerçekleştiremez. Erkek deniz kestaneleri spermlerini, dişiler de yumurtalarını suya bırakır. Sonrasında bu yumurta ve spermler su içinde birleşir” diyen Erden, perakendecilere işinizi tesadüflere bırakmayın mesajı verdi. Yeni dönemin kralının ‘fikir’ olduğunu kaydeden Erden, şunları söyledi: “Bir kitap okudum hayatım değişti söylemi artık geçerli değil. Sistem böyle çalışmıyor. İyi bir fikir bulup buradan sonuca götürmek gerekiyor. Örnek vermek gerekirse internet üzerinden yayılan dans akımları. Kolbastı ve Apaçi dansı iki üç kişinin videolarını internete yüklemeleri ile tanındı. Bu danslardan birini 7, diğerini 9 milyon kişi izledi. Birçok firma bu dansları reklamlarında kullandı.”
 

Advert Advert
Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Uzman öğretmenlik sınav sonuçları açıklandı

Uzman öğretmenlik sınav sonuçları açıklandı

24-11-2023 - Emlak

Dağgez bugün Tokat’ın Erbaa ilçesinde

Dağgez bugün Tokat’ın Erbaa ilçesinde

30-10-2022 - Emlak