Erdoğan, Kabine sonrası duyurdu: Emeklilerin bayram ikramiyesi alacağı tarih belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından basın açıklamasında konuştu. Erdoğan, Kurban Bayramı ikramiyelerinin ne zaman ödeneceğini de duyurdu.

Gündem - 04-06-2024 21:13

Erdoğan, Kabine sonrası duyurdu: Emeklilerin bayram ikramiyesi alacağı tarih belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı sona erdi. Beştepe'de saat 16.00'da başlayan toplantı 2 saat 15 dakika sürdü.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı. Erdoğan, uçak kazasında vefat eden 2 askere rahmet, ailelerine de başsağlığı diledi.

Mayıs 2023'te yapılan genel seçimin ardından göreve gelen yeni hükümetin birinci yılını geride bıraktığı hatırlatan Erdoğan, "85 milyonun her bir ferdine şahsımıza, partimize ve ittifakımıza duydukları güven için yürekten teşekkür ediyorum. Demokrasilerin ilk ve öncelikli şartı halka hesap vermektir. 18 kez sandıkta millete hesap verdik ve hepsinde de ibra olduk. Felaket tellallarına aldırmıyoruz, fitne tüccarlarına kulak asmıyoruz. Bizim için önemli olan milletimizin takdiridir, duasıdır" dedi.

9. yargı paketinin Meclis gündeminde olduğunu söyleyen Erdoğan, "5 adalet sarayını hizmete açtık. 2 yeni adli tıp binasının inşaatını tamamladık. Bu dönemde toplam 11 bin 370 kişi kapasiteli 14 ceza infaz kurumu faaliyete geçti. Son bir yılda toplam 2 bin 294 hakim ve savcı ataması yaptık. 177 mahkeme faaliyete geçirildi. Önümüzdeki dönemde de adaletin tecellisini hızlandıracak, toplumumuzdan gelen bazı şikayetlerinin önüne geçecek adımları atmaya devam edeceğiz. Reform irademizin somut sembolü olacak hazırlıkların içindeyiz. Yeni Yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem Planıyla beklentileri karşılayacağız" diye konuştu.

Doğum oranlarının düştüğünü belirten Erdoğan, "Toplumun temel direği olan aile kurumunun önemini daha iyi anladığımız günlerden geçiyoruz. Azalan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de alarm veriyor. Aile kurumunu güçlendirecek, tehditler karşısında dirençli hale getirecek pek çok çalışma yaptık. İnşallah bu konuda yeni uygulamaları devreye alacağız" ifadelerini kullandı.

Emeklilerin bayram ikramiyelerinin 10-14 Haziran'da ödeneceğini açıklayan Erdoğan, "En düşük emekli aylığında net yüzde 82 artışa gittik. Ekim ayında emeklilerimizin tamamına bir defaya mahsus olmak üzere 5'er bin lira ödedik. Kurban Bayramı ikramiyesini 10-14 Haziran tarihleri arasında emeklilerimizin hesaplarına yatırıyoruz. Tek kalemde 42 milyar tutarında ödeme yapmış olacağız" dedi.

"İşsizlik oranımız yüzde 8,6 ile son 10 yılın en düşük seviyesine indi" diyen Erdoğan, "Kadın istihdam oranını yüzde 32,5'a, istihdam sayımızı 12,3 milyon kişiye yükselttik. Kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdamına verdiğimiz teşviki 2025 sonuna kadar uzattık. Yılda 650 bin kişi için sosyal güvenlik primi işveren paylarını karşılıyor, reel sektöre yaklaşık 25 milyar destek oluyoruz. İŞKUR aracılığı ile 1,3 milyon kişiyi işe yerleştirdik" şeklinde konuştu.

Depreme hazırlığı ilk gündemleri olduğu belirten Erdoğan, "Ülkemizin birinci gündemi deprem bölgesi ve afetlere hazırlıktır. 6 Şubat'ta millet olarak hem kendi hem de insanlık tarihinin en büyük doğal afetlerinden birini yaşadık. 2024 bütçesinde deprem çalışmalarına 1 trilyon liranın üzerinde kaynak tahsis ettik. Kira yardımı, taşınma yardımı, destek ödemesi, tahliye ödemesi gibi farklı kategorilerde doğrudan yaptığımız ödemelerin tutarı 126 milyar lirayı aşıyor. 76 binden fazla konutumuzun hak sahiplerini belirleyip teslim ettik. İnşallah her ay 10-15 bin konut bitirerek, yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim edeceğiz. Şehirlerimizi depreme dayanıklı hale getirmek, hangi parti olursa olsun herkes için milli bir görevdir. Bu meselenin yeterince idrak edilemediğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde ilk reaktörün inşaatının büyük oranda tamamlandığını dile getiren Erdoğan, "Enerji son yıllarda gerçekten tarih yazdığımız bir başka alandır. Karadeniz doğal gazının sevincini milletimizle paylaşmak için başlattığımız ücretsiz doğal gaz desteğimizi 1 yıl boyunca devam ettirdik. Gabar'da günlük petrol üretimini 43 bin 380 varilin üzerine çıkararak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık, yıl sonunda günlük 100 bin varil hedefliyoruz. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin birinci reaktörünün inşaatı yüzde 90 oranında tamamlandı, reaktörde mekanik testler yapılmaya başlandı. BOTAŞ; Bulgaristan, Macaristan ve Romanya'ya gaz ihracına başladı. İlk kez sınır komşumuz olmayan iki Avrupa ülkesine doğalgaz ihraç ediyoruz" dedi.

Erdoğan, bayram tatilinin 9 gün olacağını duyurdu.

Advert Advert
Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Emniyet müdürlerinin atamaları yapıldı

Emniyet müdürlerinin atamaları yapıldı

24-07-2024 - Gündem

Bakan Ersoy: Hatay'da önemli bir tablet bulundu

Bakan Ersoy: Hatay'da önemli bir tablet bulundu

22-07-2024 - Gündem