Emeklilere yeni ikramiyenin detayları

Milyonlarca emekliye, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı dolayısıyla tek seferliğine ikramiye verilmesi kulisleri hareketlendirdi. Beklentiler, ikramiyenin 5 lira bin olacağı yönünde. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere verileceği konuşulan Cumhuriyet İkramiyesi'ne yönelik yaptığı açıklamada "5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalı" dedi.

Ekonomi - 17-09-2023 16:23

Emeklilere yeni ikramiyenin detayları

Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik kriz, yurttaşları yoksulluğun pençesine hapsederken, bu durumdan en çok etkilenen kesimlerden birisi emekliler oldu.

Maaş iyileştirmesi bekleyen emeklilere, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla bir kereliğine ikramiye verileceği öne sürülüyor. 

Milliyet'teki habere göre ekim ayında Meclis'in açılmasıyla emekli zammı öncelikli ele alınacak konulardan biri olacak. Kulislere göre; emekliye zammın yanında bir de ikramiye de verilecek.

Bu yıl Cumhuriyetin 100'üncü yılı dolayısıyla bayramlarda ödenen ikramiyelerden hariç, bir üçüncü ikramiye ödenmesi gündemde. Bir kereliğine ödenecek ikramiyenin miktarı üzerindeki çalışmalar devam ederken, ilk olarak masaya 5 bin lira rakamının geldiği konuşuluyor.

Açıklamanın çalışma bittikten sonra ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere verileceği konuşulan “Cumhuriyet İkramiyesi”nin en az 10 bin lira düzeyinde olması gerektiğini kaydetti.

Ergün, Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla emeklilere 5 bin liralık ikramiye verileceği yönündeki haberlere değinerek, bu yöndeki bir girişimi takdirle karşılayacaklarını söyledi.

Büyük bir bölümü kıt kanaat geçinen emeklilerin dört gözle aylıklarına yapılacak artışı beklediğine dikkati çeken Ergün, şöyle konuştu:

“Aylıklara artışın yanında bayram ikramiyeleri de artırılmalı. Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiye de ek bir gelir sağlaması açısından önemli. Fakat 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır.”

‘MECLİS’İN İLK GÜNDEMİ EMEKLİYE ZAM OLMALI’

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, milyonlarca emeklinin aylıklarına yapılacak zam için Meclis’in açılmasını dört gözle beklediğini belirterek, “Emeklilerimiz, hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaları dikkate alarak ekim ayında zamlı aylık almayı bekliyor. Buna karşın, zammın kasım ve aralık ayında yapılacağı yönündeki iddialar emeklilerde derin bir kaygı ve tepkiye yol açıyor. Ekim ayında Meclis’in ilk gündem maddesi emeklilere zam olmalı. Çünkü milyonlarca emeklinin dayanacak gücü kalmadı” dedi.

BAYRAM İKRAMİYESİNİN ALIM GÜCÜ

TÜED olarak emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi için uzunca bir süre mücadele yürüttüklerini anımsatan Ergün, bu mücadelelerinin 2018 yılında emeklilere biner lira ikramiye verilmesiyle başarıya ulaştığını anlattı.

Bayram ikramiyelerinin 2021’de yüzde 10 artırılarak 1100 liraya yükseltildiğini aktaran Kazım Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:

“Derneğimizin Araştırma Merkezinin çalışmasına göre, 2018 yılı mayıs ayında ikramiye 1.000 lira olarak ilk kez verildiğinde emeklilerimiz gramı 190 lira olan 24 ayar altından yaklaşık 5,3 gram alabiliyordu. O tarihteki alım gücünü korunabilseydi bayram ikramiyeleri bugün 2 bin lira yerine 9 bin lira civarında olacaktı. Bu nedenle emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018’de ilk verildiği değere yükseltilmeli.” 

Advert Advert Advert
Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Borsadan haftalık kapanış rekoru

Borsadan haftalık kapanış rekoru

21-06-2024 - Ekonomi

'Vergi tsunamisi' yolda

'Vergi tsunamisi' yolda

21-06-2024 - Ekonomi