AFGAN AİLELERE TAZMİNAT

Afgan yetkililer, ABD’nin bir Amerikalı asker tarafından öldürülen köylülerin ailelerine on binlerce dolar tazminat ödediğini bildiriyor.

Bölgesel - 25-03-2012 16:50

AFGAN AİLELERE TAZMİNAT

Kandahar yerel yönetim konseyi üyesi Hacı Agha Lali Dastagari, Amerika’nın Sesi’ne tazminatların bir gün önce valilikte yapılan tören sırasında ödendiğini açıkladı.

 

Öldürülenlerin ailelerine ölen kişi başına 50 bin, yaralananların ailelerine ise yaralanan kişi başına 11 bin dolar ödendi.

 

Dastageri’ye göre, ölenlerin aileleri Taleban’ın tehditleri nedeniyle törene basın mensuplarının alınmasını istemedi.

 

NATO kuvvetlerinin sözcüsü ödemeleri ne doğruladı ne yalanladı. Sözcü, bu tür ödemelerin sık sık yapıldığını ve gizli tutulduğunu söylemekle yetindi.

 

Afgan gelenekleri ölüm olayından sorumlu olan kişilerin ilişkileri düzeltmek için ölenin ailesine tazminat ödemesini öngörüyor.

 

Daha önce 11 Mart’ta Kandahar’ın Pencavi bölgesinde iki köyde çoğu çocuk 16 kişinin öldürüldüğü olayı soruşturan bir Afgan heyeti her aileye daha az miktarda tazminat ödemişti.

 

Cuma günü olayı soruşturan Amerikalı askeri savcılar Çavuş Robert Bales hakkında planlı cinayet, saldırı ve cinayete teşebbüs suçlarından dava açılmasını istedi.

 

 

Advert Advert Advert
Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
20 il için şiddetli yağış uyarısı: Sel tehlikesi devam ediyor

20 il için şiddetli yağış uyarısı: Sel tehlikesi devam ediyor

29-06-2022 - Bölgesel

MHP'DE İŞLER ÇIRINDAN ÇIKTI

MHP'DE İŞLER ÇIRINDAN ÇIKTI

11-07-2015 - Bölgesel