KAYSERİ MOBİLYA ÜSÜ OLACAK

Kayseri'de mobilya üretim ve satış yerlerini bir araya getirecek Mobilyakent Projesi, TOKİ tarafından hayata geçirilecek.Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası öncülüğünde kurulan Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaptırılacak Mobilyakent'in inşaat ve ihale sürecini TOKİ'nin yürütülmesi için protokol imzalandı.

Sektörel - 26-11-2011 15:02

KAYSERİ MOBİLYA ÜSÜ OLACAK

Kayseri'de mobilya üretim ve satış yerlerini bir araya getirecek Mobilyakent Projesi, TOKİ tarafından hayata geçirilecek.Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası öncülüğünde kurulan Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaptırılacak Mobilyakent'in inşaat ve ihale sürecini TOKİ'nin yürütülmesi için protokol imzalandı.

TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, imza töreninde yaptığı konuşmada, TOKİ'nin 58. Hükümetten itibaren başlattığı atılımla bugüne dek 81 ilde 2 bin 165 şantiyede yaptığı konut sayısının 516 bine ulaştığını bildirdi.

TOKİ'nin sadece konut inşa etmediğini, sosyal yaşam alanları oluşturduğunu da vurgulayan Karaca, “Bugüne dek 762 okul, 748 spor salonu, 86 yurt-pansiyon, 90 sağlık ocağı, 161 hastane, 400 ticaret merkezi, 386 cami, 37 kütüphane, 24 engeli yaşam merkezi ve 24 sevgi evi ürettik. Bunların toplam maliyeti 40 milyar lira civarında. Şimdi de farklı bir alanda Kayseri'de Mobilyakent Projesini hayata geçireceğiz” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Aytekin Yalçın da, esnaf ve sanatkarın, ekonominin temeli olduğunu belirtti. Kısıtlı imkanlarına rağmen alın teriyle günümüz ekonomik koşullarında rekabet etmeye çalışan esnaf ve sanatkarın ayakta kalabilmesi için değişime ayak uydurması gerektiğini dile getiren Yalçın, Bakanlık olarak esnaf ve sanatkarın sıkıntılarını hafifletebilmek için gayret gösterdiklerini söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise, Kayseri girişimcisinin alın teriyle dünyanın her tarafında iş yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu kaydetti. Kayseri'den ve ildeki yatırımlardan övgüyle söz eden Palandöken, “Siz Türkiye'nin katma değerine katma değer katan insanlarsınız. Siz her şeyin en iyisine layıksınız” diye konuştu.

Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ise yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştıkları projede çekilen sıkıntılara rağmen önemli mesafe alındığını, bundan sonraki sürecin daha hızlı yürüyeceğini belirtti. Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Yatırım Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Çevrim de projenin hayata geçirilmesinde katkısı olanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ve Kooperatif Başkanı Mehmet Ali Çevrim arasında, projenin ihale ve inşaat sürecinin TOKİ tarafından yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı. Kooperatif üyelerinin katılım bedellerini ödemesinin ardından TOKİ tarafından ihale düzenleneceği ve bahar aylarında projenin hayata geçirilmesi için inşaat çalışmalarına başlanabileceği bildirildi.

Mobilya üssü

Mobilyakent Projesi 3 ayaktan oluşuyor. Kayseri Şeker Fabrikası'nın arkası ile Kuzey Çevreyolu arasında kalan 1 milyon 350 bin metrekare arazide hayata geçirilecek projenin 1. ayağını üretim merkezleri oluşturuyor. Kent merkezindeki Doğu Sanayi, Eski Sanayi ve Ağaç İşleri Sanayi Sitesi'ndeki mobilya üreticileri için 200 metrekare ile 1000 metrekare büyüklükteki 700 işyeri yapılacak.

Projenin ikinci ayağında, 85 bin metrekareye oturan ve 250 işyerini barındıran büyük bir alışveriş merkezi kurulacak. Alışveriş merkezinde mobilya satış mağazalarının yanı sıra beyaz eşya, halı, ev tekstili gibi ürünlerin satılacağı mağazalar da bulunacak.

Mobilyakent yapılanmasının üçüncü ayağını ise MOBİTEK (Mobilya Teknoloji Altyapısını Geliştirme) Projesi oluşturuyor. 8,6 milyon avro bedeli ve bütçesinin tamamı AB hibesi olacak proje ile KOBİ'lerin faydalanabileceği ortak makine parkı oluşturulacak. Küçük ve orta işletmeler bu makine parkından faydalanarak üretim yapabilecek. Ayrıca üreticilere, tasarım, üretim, satış ve pazarlama konularında teknik destek sağlanacak.
 

Bir firma düşünün; şirketinizin profesyonel anlamda her türlü gereksinimde yanınızda olsun...'Lojistik Kurye' hizmetleri ile, her türlü iletinizi; taahhüt edilen zamanda, yerine ulaştırsın...Yetmesin; üretiminizin, hizmetinizin; aynı dağıtım ağı ile, ulaşacağı yerlere, eksiksiz ve yine taahhüt edilen zamanda ulaşmasını sağlasın...Yine yetmesin, her türlü web tasarımınızı; en son tekniklerle; tüm dünya ile paylaşsın, yeni doğacak ekranınıza siz bile şaşırın...Yetmesin, her türlü araç kiralama ve benzeri ihtiyaçlarınızda; yine oldukça profesyonel bir mantık ve süreç çerçevesinde, bu ihtiyacınızı da eksiksiz yerine getirsin...Böyle komplike bir şirket, olsa olsa; genç ve girişimci işadamı Yaşar Karakelle'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı YKK HAN GRUP olabilir...www.ykkhangrup.com

Advert Advert Advert
Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
11 araştırma şirketinin açıkladığı anket sonuçlarının ortalaması paylaşıldı

11 araştırma şirketinin açıkladığı anket sonuçlarının ortalaması paylaşıldı

27-03-2023 - Sektörel

Grip aşısında kapsam genişledi

Grip aşısında kapsam genişledi

03-10-2022 - Sektörel