TUZLA TAÇLANIYOR KONUT ANLAYIŞI DEĞİŞİYOR

Teknik Yapı, son yılların en büyük projesi Evora İstanbul’u satışa sunuyor. Tuzla’nın en yüksek tepesine bir ‘taç” gibi konacak olan 4.304 konutluk Evora İstanbul’un ilk etabında yer alan 1.509 daire, 15 Ekim 2011 tarihinden itibaren 76.900 liradan başlayan lansman fiyatlarıyla satışa çıkıyor.

Emlak - 12-10-2011 15:23

TUZLA TAÇLANIYOR  KONUT ANLAYIŞI DEĞİŞİYOR

Teknik Yapı, son yılların en büyük projesi Evora İstanbul’u satışa sunuyor. Tuzla’nın en yüksek tepesine bir ‘taç” gibi konacak olan 4.304 konutluk Evora İstanbul’un ilk etabında yer alan 1.509 daire, 15 Ekim 2011 tarihinden itibaren 76.900 liradan başlayan lansman fiyatlarıyla satışa çıkıyor.


Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, 'Sabiha Gökçen Havaalanı Tuzla'ya çıkmış bir piyango... Sabiha Gökçen, Atatürk Havalimanı'ndan daha önemli bir havaalanı olmaya başladı' diye konuştu.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ise, 'İstanbul Tuzla'da nitelikli orta ve orta gelir üstüne hitap eden konut ihtiyacı açığa çıkmıştır. Evora İstanbul projesi buradaki konut ihtiyacını ciddi bir biçimde karşılayaak' ifadesinde bulundu.

Teknik Yapı, Evora İstanbul'un ilk etabında yer alan 1.509 daireyi 76 bin 900 liradan başlayan fiyatla satışa sunacağını açıkladı.

Projede, elektrikli araçlar için şarj istasyonları da yer alacak.
 
Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, projenin tanıtımı münsebetiyle, grand Hyatt otel'de düzenlenen basın toplantısında, Emlak Konut GYO'nun geçen yıl hasılat paylaşım modeli uygulayarak ihaleye çıkardığı arazinin, Teknik Yapı tarafından işlendiğini ve Tuzla'nın 700 metrelik en yüksek tepesini taçlandırmaya hazır hale geldiğini kaydetti...

Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi  Durbakayım, içinde ilkokul, kreş, park, tıp merkezi ve camisi olan küçük bir şehir kuracaklarını, Emlak Konut GYO ile yaptıkları 2 hasılat paylaşımı projesinin birlikte yer aldığı bu projenin Tuzla'nın bir şapkası gibi düşünülebileceğini ve Tuzla'nın siluetini pozitif yönde etkileyeceğini söyledi.
Konut yapımında bugüne kadar seçtikleri bölgelerde yanılmadıklarını vurgulayan Durbakayım, ''Sabiha Gökçen Havaalanı Tuzla'ya çıkmış bir piyango. Sabiha Gökçen, Atatürk Havalimanı'ndan daha önemli bir havaalanı olmaya başladı. Atatürk Havalimanı'nın Yeşilköy'ü varsa Sabiha Gökçen'in de Tuzlası 'olma' yolunda gidiyor. Tuzla'da tersanede yabancı çalışanlar da bölgeye canlılık getiriyor. Bugün sırf kapıdan geçerken projeye ismini yazdıran 1.500 civarında kişi var'' diye konuştu.
Projede yer alacak yeniliklere de değinen Durbakayım, elektrikle çalışan arabalar için elektrik şarj istasyonları kuracaklarını bildirdi.
Soruları da yanıtlayan Durbakayım, konutların ortalama metrekare satış fiyatının 1.800 lira olduğunu, bunun çıkacağı noktanın ise 3 binin üzerinde olacağını söyleyerek, ''Aylık olarak fiyatları deklare edeceğiz. Borsa gibi her ay yeni fiyatımızı yayınlayacağız'' dedi.
Tuzla'da 175 bin kişi yaşadığını, projede öngördükleri nüfusun da 15 bin olduğunu belirten Durbakayım, nitelikli 15 bin kişilik nüfusun 175 bin kişilik nüfusa olumlu etkisinin olacağını vurguladı.
Metrekare birim fiyatı ortalama 1.550 liradan başlayacak projede, stüdyo daireler 76.900 lira, 1+1 daireler 84,200 lira, 2+1 daireler 146.700 lira, 3+1 daireler 188.100 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ise Emlak Konut GYO'nun 2003 başından bu güne kadar, yaklaşık 11,1 milyon metrekare inşaat alanına sahip 62 bin 700 konut, muhtelif ticari ünite ve okul inşaatı ile birlikte her türlü sosyal donatı, spor ve yeşil alanların da yapımını gerçekleştirdiğini belirtti.
2010 yılında Emlak Konuta ait projelerdeki, 7.784 bağımsız bölüm satışı gerçekleştiğini ve bu satışlar karşılığı 2 milyar 97 milyon lira tahsilat yapıldığını ifade eden Kurum, ''Buna karşılık 2011 yılının 9 ayında 2010 yılı satış rakamları aşılarak 8.384 bağımsız bölümün satışı gerçekleşmiş ve bu satışlar karşılığı da 2 milyar 78 milyon lira tahsilat yapılmıştır. Şirketimizin geliştirmiş olduğu projelerden inşaat ruhsatları henüz alınmamış olanları da dahil edersek önümüzdeki üç yıl içerisinde minimum 4 milyar lira gelir elde edecektir'' dedi.
Emlak Konut'un İstanbul'un yeni yerleşme alanlarından birisi olan Tuzla'da şu an itibariyle 4 projesi bulunduğunu, bu projelerde yaklaşık 6.660 konut ile muhtelif ticari üniteler, sosyal tesisler, spor ve yeşil alanların yer aldığını anlatan Kurum, ''Tuzla'da nitelikli orta ve orta gelir üstüne hitap eden konut ihtiyacı açığa çıkmıştır. Evora İstanbul projesi buradaki konut ihtiyacını ciddi bir biçimde karşılayacaktır'' dedi.
Murat Kurum, Emlak Konut'a ait 255 bin metrekare alanlı arsalar üzerinde toplam 436 bin metrekare emsal inşaat alanına sahip projenin toplam gelirinin en az 982 milyon lira ve Emlak Konut'un payının da en az 318 milyon lira civarında gerçekleşmesinin beklendiğini kaydetti.
Avrupa’da eşi bulunmayan proje


Emlak Konut GYO’nun geçen yıl hasılat paylaşım modeli uygulayarak ihaleye çıkardığı toplam 300 dönümlük arazi, Teknik Yapı tarafından kıymetli bir pırlanta gibi işlendi ve Tuzla’nın en yüksek tepesini taçlandırmaya hazır hale geldi. İstanbul’un yeniden yapılandırılmasında lokomotif görevi yapan TOKİ öncülüğünde konut sektörünün büyük bir gelişme gösterdiğini belirten Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, Teknik Yapı’nın da kalitesi ve güvenli yapılarıyla üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam ettiğini söyledi. Nazmi Durbakayım, TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut GYO işbirliği ile bu yapılanmaya yeni bir sayfa açacağını ifade etti.
 “Tuzla’nın en yüksek tepesinde konumlanan Evora İstanbul, bir taç gibi parlayacak” diyen Nazmi Durbakayım, içinde ilkokulu, kreşi, parkı, tıp merkezi ve camisi olan küçük bir şehir kuracaklarını belirtti. Evora İstanbul’da yaşama şansını bulacak yaklaşık 15 bin kişinin yeşilin içinden maviye, denize bakarak güne başlayacak insanlar olacağını söyleyen Nazmi Durbakayım sözlerini “Evora İstanbul, insanlara istedikleri mekanlara istedikleri şartlarla ulaşabileceğini sağlayacak bir proje olacak” şeklinde sürdürdü.

Açık deniz manzarası

Teknik Yapı, Tuzla’ya en hakim tepede deniz manzaralı bir şehir kuruyor. Müstakil sitelerden oluşan bu şehirdeki siteler, kendi içinde bağımsız sosyal donatı alanlarına sahip olacak. Tuzla’nın denizden ve havadan siluetinin değiştirecek olan ve toplam 4.304 daireden oluşan Evora İstanbul projesi, konut ve rezidans bloklarından oluşacak. Projenin içinde ayrıca irili ufaklı çarşılarda ticari birimler, sosyal tesisler ve spor alanları bulunacak.  Site içlerindeki araç yollarının site etrafına alındığını ifade eden Nazmi Durbakayım, site sakinlerinin kullanımı için geniş avlu alanları oluşturulacağını ve sosyal amaçlı mekan ve alanlara yer kazandırıldığını açıkladı.

Evora İstanbul’un inşaatına Ekim 2011 tarihinde başlandığı bilgisini veren Nazmi Durbakayım, projenin Ağustos 2014’de de tamamlanacağını açıklarken, daire teslimlerinin etaplar şeklinde yapılacağını bildirdi. Buna göre ilk etabı oluşturan 1.509 daire 30 ay sonra teslim edilecek.

Evora İstanbul’un hitap ettiği kitle profilinin Türkiye mozaiğini yansıttığını anlatan Nazmi Durbakayım “Birçok büyük bankanın teknolojik merkezleri Tuzla’ya taşınırken, buralarda çalışacak binlerce insan rahat bir yaşam ortamı istiyor.  THY personeli de Tuzla’da iş streslerini ortadan kaldıracak yaşam alanları arıyor. Ataşehir’deki Finans Merkezi’nde çalışan orta gelir grubu da, çalışma bölgesine ulaşımı kolay ekonomik konut istiyor. Projeyi oluşturan az katlı dairelerimiz, emeklilik dönemlerini denize nazır yeşil bir alanda geçirmek isteyenlere hitap edecek. Çocuklarını güvenli bir ortamda yetiştirmek isteyen genç aileler de içinde parkı, spor tesisleri ve sosyal olanakları olan Evora İstanbul’da yaşamak isteyecek” diye konuştu.

Anadolu Yakası’nda yaşamın adresi değişiyor

Stratejik konuma sahip Tuzla’nın çok hızlı bir gelişme göstererek İstanbul ile Anadolu arasında kilit bölge olacağına işaret eden Nazmi Durbakayım, Evora İstanbul ile birlikte Anadolu Yakası’nda yaşamın adresinin değişeceğini söyledi. Durbakayım, Teknik Yapı’nın bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerde müşterilerine yüksek kazanç sağladığının da altını çizdi. Evora İstanbul’un Teknik Yapı’nın gerçekleştirdiği projeler arasında prim yapma potansiyeli en yüksek proje olacağına inandığını belirten Nazmi Durbakayım “Bu sene yapılan bir araştırmaya göre İstanbul’un en çok değer kazanan projesi bizim gerçekleştirdiğimiz Uphill Court oldu. Kartal’daki projelerimiz de listenin üzerinde yer aldı. Ancak Evora İstanbul’un kazanç sağlayan projeler sıralamasının yeniden yazılmasını sağlayacak ve listenin tepesinde yer bulacaktır. Metrekare fiyatı açısından orta gelirli vatandaşlarımızın bile rahatlıkla satın alabileceği daireleri barındıran Evora İstanbul’un yatırım stratejilerini de değiştireceğine inanıyorum. Borsada olduğu gibi -beklentiler alınır, gerçekler satılır- mantığı ile günümüz projelerinden daire alarak daha sonra satıp kazanç sağlayanlar, Evora İstanbul’da bir kez daha düşüneceklerdir. Proje tamamlandığında dairelerini evladiyelik olarak kullanmaya karar vereceklerine inanıyorum” açıklamasını yaptı.

Tuzla’yı taçlandıracak Evora İstanbul’un kendi değerini, bölgeye de yansıtacağını belirten Nazmi Durbakayım, “Projeyi inşa ederken, hemen yanında da hem Evora İstanbul sakinlerinin hem de Tuzla halkının kullanabileceği ve büyüklüğü 46 bin metrekare olan bir park yapacağız” bilgisini verdi.

Evora İstanbul’un uluslararası üne sahip mimar Eren Yorulmazer tarafından tasarlandığını açıklayan Nazmi Durbakayım, proje konseptinin gün ışığı ve deniz teması üzerine kurulduğunu söyledi. Projenin oval form şeklinde Tuzla’nın en yüksek tepesine yerleştirildiğini kaydeden Nazmi Durbakayım, bu nedenle projedeki dairelerin büyük çoğunluğunun denize baktığını belirtti. Durbakayım, koridorlardan banyolara kadar tüm seramiklerin kalitesi, ölçüsü ve renklerinin Eren Yorulmazer tarafından Evora İstanbul için özel tasarlandığının altını çizerken, kullanılan malzemelerin büyük çoğunluğunun ise dünyaya ihracat yapabilen Türk markalarından oluştuğunu vurguladı.

İlk etapta 1.509 daire satışa koyuluyor...

Satışa çıkacak olan ve projenin ilk etabını kapsayan 15 blokta toplam 1.509 daire yer alacak. Metrekare birim fiyatı ortalama 1.550 liradan başlayacak projede stüdyo daireler 76.900 TL, 1+1 daireler 84,200 TL, 2+1 daireler 146.700 TL, 3+1 daireler 188.100 TL’den başlayan fiyatlardan satışa çıkacak. Satışta yüzde 7 peşinat kullanımı için olanak sağlanırken, bedelin yüzde 25’in tamamlanması için Teknik Yapı Holding tarafından bakiye yüzde 18’lik oran 12,18 ve 24 ay olmak üzere 3 eşit ay şeklinde vadelendirilecek. Daire bedelinin kalan yüzde 75'i için banka kredisi kullanılabilecek.

İlk etabı oluşturan 1.509 dairenin yüzde 3’ü stüdyo, yüzde 43’ü 1+1, yüzde 30’u 2+1, yüzde 23’ü 3+1tipinde olacak. Daire büyüklükleri ise stüdyo tiplerinde 50,34-58,88 m², 1+1 tiplerinde 55,11-75,54 m², 2+1 tiplerinde 91,56-171,37 m², 3+1 tiplerinde 130,29 - 211,22 m² şeklinde olacak. Dairelerin büyük bir bölümünde 8,76 ile 17,52 metrekare aralığında değişen özel kat bahçesi veya balkon olacak.

Projedeki açık ve kapalı sosyal ve spor tesislerin birçok ilçedeki tesislerden daha fazla olduğunu kaydeden Durbakayım “Evora İstanbul’un ilk etabında doktor odaları, TV odaları, toplantı odaları, okuma odaları, spor salonu, sauna, çamaşırhane, 3 adet çim saha, 3 adet mini basketbol sahası, 4 adet çocuk parkı, seyir terası, açık havuz,  süs havuzu, kafeterya, fitness, salon derslikleri, hamam, okuma&satranç odası, oyun odası, bilardo ve langırt salonu, çok amaçlı salonlar sosyal ve spor tesisleri olarak yer alacak. İlk etapta ayrıca kapalı ve açık olmak üzere toplam 1.534 adet otopark yer alacak” diye konuştu.


BOĞAÇ YÜZGÜL / İNES KİREMİTÇİ / EGEMEN GAZETESİ / BALKAN HABER AJANSI


 

Bir firma düşünün; şirketinizin profesyonel anlamda her türlü gereksinimde yanınızda olsun...'Lojistik Kurye' hizmetleri ile, her türlü iletinizi; taahhüt edilen zamanda, yerine ulaştırsın...Yetmesin; üretiminizin, hizmetinizin; aynı dağıtım ağı ile, ulaşacağı yerlere, eksiksiz ve yine taahhüt edilen zamanda ulaşmasını sağlasın...Yine yetmesin, her türlü web tasarımınızı; en son tekniklerle; tüm dünya ile paylaşsın, yeni doğacak ekranınıza siz bile şaşırın...Yetmesin, her türlü araç kiralama ve benzeri ihtiyaçlarınızda; yine oldukça profesyonel bir mantık ve süreç çerçevesinde, bu ihtiyacınızı da eksiksiz yerine getirsin...Böyle komplike bir şirket, olsa olsa; genç ve girişimci işadamı Yaşar Karakelle'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı YKK HAN GRUP olabilir...www.ykkhangrup.com

 

Advert Advert
Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Uzman öğretmenlik sınav sonuçları açıklandı

Uzman öğretmenlik sınav sonuçları açıklandı

24-11-2023 - Emlak

Dağgez bugün Tokat’ın Erbaa ilçesinde

Dağgez bugün Tokat’ın Erbaa ilçesinde

30-10-2022 - Emlak