HER YER BİTTİ GAZİANTEP KALDI!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Mehmet Murat, Gaziantep'te 9 bin 793 konut, Türkiye genelinde ise 500 bin konut yaptıklarını söyledi.

Emlak - 12-02-2011 23:14

HER YER BİTTİ GAZİANTEP KALDI!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Mehmet Murat, Gaziantep'te 9 bin 793 konut, Türkiye genelinde ise 500 bin konut yaptıklarını söyledi.

Murat, TOKİ ve Şahinbey Belediyesi işbirliği ile Etiler Mahallesi'nde yaptırılacak olan 296 toplu konutun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, modern kentleşme için Türkiye genelinde toplu konut yapımına ağırlık verdiklerini, bu alanda belediyelerle de işbirliği içinde olduklarını ifade etti.

TOKİ'nin, 2002 yılından günümüze kadar olan süreçte, Türkiye'nin 81 ilinde 500 bin konut yapımını gerçekleştirdiğini, bu çalışmaların Gaziantep'te de devam ettiğini belirten Murat, şöyle konuştu:

''Gaziantep'te, Kentsel Yenileme (gecekondu dönüşüm) Projesi kapsamında şu ana kadar yapılan konut sayısı 9 bin 793'e ulaştı. Toplu konutların yanı sıra 11 ilköğretim okulu, 2 lise, 2 kreş, 3 sağlık ocağı, 1 kütüphane, 14 spor salonu, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi, Sevgi Evleri, sosyal tesisler, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü hizmet binası, Vergi Dairesi hizmet binasının da yapımını gerçekleştirdik.

Türkiye genelinde ise hükümetimizin 'Planlı Kentleşme Ve Konut Üretimi' programı kapsamında 81 il ve 800 ilçede, bin 867 şantiyede 500 bin konut yapıldı. Yapılan bu konutların 346 bini teslim aşamasına getirildi. Konutlarla birlikte, sosyal donatılar kapsamında, 662 okul (ilköğretim, lise anaokulu) toplamda 19 bin 610 derslik, 881 spor salonu, 400 ticaret merkezi, 330 cami, 37 kütüphane, 92 hastane, 83 sağlık ocağı, 63 yurt ve pansiyon (16 bin 176 kişi kapasiteli), 23 sevgi evi ve 16 engelsiz yaşam merkezi yapılıyor.''

Murat, şunları kaydetti:

''Gecekondu dönüşüm projeleri kapsamında 248 projede toplam 185 bin 261 konutluk çalışmalar yaparak, 108 bölgede 53 bin 282 konutluk uygulama başlattık. Alt gelir grubuna yönelik 65-87 metre kare 6 bin peyim ve konut teslimi ile başlayan yaklaşık 300 TL taksitlerle, 15 yıl vadeli olarak yaptığımız konut sayısını 86 bine çıkarttık. Yoksul grubuna yönelik 45-55 metrekare konutlar, peşinatsız ve konut teslimi ile başlayan yaklaşık 100 TL taksitlerle, 20 yıl vadeli olarak yaptığımız konut sayısını 29 bin 514'e çıkardık. Bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor.''

-VALİ SÜLEYMAN KAMÇI-

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, sanayi ve ticaret merkezi konumunda bulunan ve bu özelliği dolayısı ile de çok fazla göç alan Gaziantep için toplu konutların son derece önemli olduğunu ifade etti.

Çarpık yapılaşmanın ve gecekondulaşmanın yoğun olduğu Gaziantep'te, TOKİ'nin çok önemli işler yaptığına dikkati çeken Vali Kamçı, ''TOKİ, ilimizde yeni yapı tekniklerini kullanarak ve yeni tasarımlarla çok sağlam ve kullanışlı konutlar yapıyor. Kentsel Dönüşüm Planları kapsamında yapılan konut ve sosyal tesisler, yapılan çevre düzenlemeleri ile birlikte modern kent yaşamında önemli bir yere sahip. Türkiye genelinde olduğu gibi, Gaziantep'te de modern kent yaşamına katkıda bulunan TOKİ yetkililerine teşekkür ediyorum.''

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de TOKİ'nin son 7 yılda Gaziantep'te çok önemli çalışmalar yaptığına işaret etti.

Başkan Güzelbey, Havalanı Yolu, Beylerbeyi, Karataş, Çıksorut gibi bölgelerde modern konutlar yapan TOKİ'nin, Bayazhan gibi tarihi ve kültürel mekanları da Gaziantep'e kazandırarak, tarihi ve kültürel mirasa da sahip çıktığına vurgu yaptı.

Güzelbey, başta toplu konut olmak üzere, sosya tesisler, tarihi ve kültürel mekanlar ve altyapı konusunda da çok etkili çalışmalar yapan TOKİ yetkililerine teşekkür etti.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise 730 bin nüfusa sahip olan Şahinbey bölgesinde, modern kentleşme çarpık kentleşmenin önlenmesi için toplu konut yapımının hayati öneme sahip olduğunu dile getirdi.

''Şahinbey bölgesinde her yıl 10 bin konut yapılması gerekir'' diyen Tahmazoğlu, bunun yapılması için belediyenin bütçesinin yeterli olmadığını, bu alanda TOKİ ile işbirliği yaptıklarını ifade etti.

Tahmazoğlu, yüzde 80'i gecekondu bölgelerinden oluşan Şahinbey ilçesinde, modern kentleşme için TOKİ ile işbirliği yaparak konut yapımına ağırlık vereceklerini, bugün temeli atılan 296 konutun, bu alanda önemli bir çalışma olacağını da sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından, törene katılan TOKİ Başkanvekili Mehmet Murat ve beraberindekiler, törenle konutların temelini attı.

Törene, Gaziantep Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ünsal Göksen, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, daire ve şube müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

 

 

 

 

BOĞAÇ YÜZGÜL/GAFFUR GAYİR KARPUZLAR

 

 

Advert Advert Advert
Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Uzman öğretmenlik sınav sonuçları açıklandı

Uzman öğretmenlik sınav sonuçları açıklandı

24-11-2023 - Emlak

Dağgez bugün Tokat’ın Erbaa ilçesinde

Dağgez bugün Tokat’ın Erbaa ilçesinde

30-10-2022 - Emlak