Gündem
Giriş Tarihi : 18-09-2012 15:30

ASKERİ ARACA SALDIRI: 10 ŞEHİT 70 YARALI

Bingöl’de Elazığ’dan, Muş ve Van’a giden silahsız ve sivil kıyafetli 200 askerin bulunduğu konvoydaki otobüslerden biri roket isabet etmesi sonucu alev aldı, saldırıda 10 asker şehit oldu, 6’sı ağır 70 asker de yaralandı.

ASKERİ ARACA SALDIRI: 10 ŞEHİT 70 YARALI

BİNGÖL’de pazar günü görevden dönen Çevik Kuvvet ekibine bombalı saldırıda 8 polisi şehit eden PKK’lı teröristler bu olaydan iki gün sonra bugün de askeri konvoya uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla saldırdı. Elazığ’dan, Muş ve Van’a giden silahsız ve sivil kıyafetli 200 askerin bulunduğu konvoydaki otobüslerden biri roket isabet etmesi sonucu alev aldı, saldırıda 10 asker şehit oldu, 6’sı ağır 70 asker de yaralandı.

 

PKK’lılar bugün saat 12.30 sıralarında Bingöl- Muş karayolunun 16’ncı kilometresindeki Kardeşler Köyü yakınlarında askeri konvoyu hedef aldı. İzin ve görevden dönen, sağlık kontrolü yaptıran askerler, Elazığ’daki toplama merkezinden bu sabah Muş ve Van’daki birliklerine gitmek üzere 10 zırhlı araç, frekans karıştırıcı jammerli araçlar ve güvenlik önlemleri altında otobüslerle yola çıktı.

 

ASKERLER SİLAHSIZDI

Silahsız ve sivil kıyafetli 200 askeri taşıyan 3 otobüs ve 2 minibüsün bulunduğu konvoy, Bingöl- Muş karayolunun 16’ncı kilometresindeki Kardeşler Köyü yakınlarına geldiğinde, pusu kuran PKK’lı teröristlerin saldırısına uğradı. Roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda, roketin isabet ettiği içinde askerlerin bulunduğu sevil otobüs alev alıp yanmaya başladı.

Bu sırada teröristlerin açtığı ateşe, konvoyun güvenliğini sağlayan askerler anında karşılık verdi. PKK’lı teröristler yoğun ateş altında kalınca, orada bulunan 06 BJ 449 plakalı beyaz renkli Audi bir marka otomobile binip olay yerinden kaçtı.


 

Askerleri taşıyan otobüs bu hale geldiŞEHİT SAYISI ÖNCE 7 SONRA 10 OLDU

Bingöl'deki PKK saldırısında şehit sayısı 10'a yükseldi. Saldırıda ağır yaralanan ve kaldırıldıkları hastaneye yapılan tüm müdahalelere rağmen 3 asker daha şehit olunca, şehit sayısı 10'a çıktı.

ELAZIĞ'DAKİ 2 YARALININ DURUMU AĞIR

Bu arada saldırıda ağır yaralanan askerlerden Abbas Say ile Yavuz Topel, helikopterle Elazığ'a sevk edildi. İki yaralı Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, durumlarının ciddi olduğu belirtildi.

Elazığ Valisi Muammer Erol ile Malatya Valisi Vasip Şahin de Fırat Üniversitesi Hastanesi'ne giderek, yaralıları durumları hakkında doktorlardan bilgi aldı.

GÖRGÜ TANIKLARI: ÖNDEKİ İKİ OTOBÜS DURMADI

PKK'lıların saldırısı sırasında bölgede bulunan görgü tanıkları saldırıyı 3 PKK'lının gerçekleştirdiğini söyledi. Saldırıda önce roketatar kullanıldığını belirten görgü tanıkları, "Sonra yakın mesafeden uzun namlulu silahlarla konvoy tarandı. Önde bulunan 2 otobüs durmadan hızlıca gitti. Roket isabet eden otobüs ise yandı. Durmayıp giden otobüsler de uzun namlulu silahlarla tarandı. Eğer o otobüsler saldırı esnasında durmuş olsaydı büyük bir facia yaşanırdı" dedi.

HASTANELER ALARMA GEÇTİ

Saldırıda ilk belirlemelere göre 8’i ağır 63 askerin yaralanmasının ardından çevre il ve ilçelerden Bingöl’de ambulanslar sevk edildi. Bazı yaralılar Muş ve Elazığ’daki hastanelere sevk edildi, ambulans helikopterle Erzurum’a götürülenler oldu.

HALK KAN VERMEYE KOŞTU

Bingöl Belediyesi’nin hoparlörlerinden kan anonsları yapılması üzerine çok sayıda vatandaş ve asker, hastaneye koşarak kan vermek için kuyruğa girdi.

Kızılay’ın Diyarbakır’da bulunan kan nakil aracı da acil olarak Bingöl’e sevk edildi. Saldırı nedeniyle bölgedeki tüm hastanelerin acil servisleri de alarma geçirildi. Ağır yaralıların Ankara’ya gönderilmesi için Ankara’dan ambulans uçak talep edildi.

KAÇAN 3 PKK’LI ARANIYOR

Saldırıyı gerçekleştiren ve otomobille kaçan 3 PKK’lı ile onlara yardım ve yataklık yapanların yakalanması için bölgedeki tüm güvenlik birimleri alarma geçirildi.

Teröristlerin kaçtığı 06 BJ 449 plakalı beyaz renkli Audi marka otomobilde çok sayıda silah ve mühimmat bulunduğu belirtilerek, güvenlik birimleri uyarıldı. Diyarbakır yönüne kaçtığı belirtilen otomobildeki PKK’lıların yakalanması için çalışmalar sürdürülüyor.

BİNGÖL VALİSİ: 1993 YILINDAKİ MENFUR SALDIRI GİBİ

Yetkililer, 200 asker taşıyan konvoyda gerekli önlemlerin alındığını belirterek, "Bombalı tuzaklara karşı Jammer’li araçlar konvoya eşlik ediyordu. PKK’lılar bunu bildikleri için saldırıyı uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla gerçekleştirdi" dedi.

Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, saldırıya uğrayan konvoyda bulunan askerlerin yasal izinleri, görev izinleri dolayısıyla memleketlerinden dönen sivil insanlar olduğunu söyledi. Yine Bingöl’de 24 Mayıs 1993 günü tıpkı bugünkü gibi sivil olarak birliklerine giderken 33 askerin şehit edildiği saldırıyı hatırlatan Vali Güvençer, "1993 yılında yaşadığımız menfur saldırı gibi lanetli örgüt çirkin yüzünü göstermiştir. Sivil, silahsız kardeşlerimize böyle bir hain pusu kurdu.Konvoyda 3 otobüs, 2 minibüs, asker taşıyan 5 sivil araçla toplam 200 askerimiz vardı" dedi.

Güvençer Ankara’dan ambulans uçak istediklerini ve 4 yaralıyı uçakla Ankara’ya göndereceklerini söyledi. Vali Güvençer, bölgede operasyonların sürdüğünü kaydetti.

AdminAdmin