Politika
Giriş Tarihi : 21-04-2023 21:38

Erdoğan: Dönüşüme giren evlerin maliyetinin yarısını devlet karşılayacak

14 Mayıs seçimleri yaklaşırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'müjde' açıklamaya devam ediyor. Erdoğan, bu kez de 'kentsel dönüşüm müjdesi' açıkladı.

Erdoğan: Dönüşüme giren evlerin maliyetinin yarısını devlet karşılayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziosmanpaşa Meydanı'nda Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni'nde konuştu.

Muhalefeti hedef alan Erdoğan, "Bu 7'li masa Karadeniz gazı için ne diyordu; 'Hani nerede?' Öyle diyorlar mıydı? Bebecan diye birisi var. Ne diyordu; 'Hani nerede?' Yahu Türkiye'nin bir ucundan bir ucuna burada denizin altına doğalgaz boruları yerleştirildi. Bunu da görmedin mi? Doğalgaz ne zamandan beri Kilyos'ta yanıyor. Bunların gözleri var görmez, kulakları var duymaz, kalpleri var mühürlü" ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu hedef alan Erdoğan, şunları söyledi: "Ya bunlara biz nasıl oldu da bu masaları teslim ettik? Birisini nasıl başbakan yaptık, birisini nasıl oldu da devlet bakanı yaptık. İstifa ederken bize neler neler söyledi. Öbürü veda konuşmasını yaparken neler neler söyledi. Ama asıl bunlara ihanetlerinin bedelini 14 Mayıs'ta ödetmeye hazır mıyız? Bunları siyasi mevta olarak gömmeye hazır mıyız?"

'MİLLETİMİZİN BAZI SIKINTILARI OLABİLİR'

"Bizim gündemimizde bu ülkeye ve millete dair her şey var" iddiasında bulunan Erdoğan, "Son günlerde birileri sürekli 'Millet kuru soğan alamıyor, et alamıyor, siz yol açılışı yapıyorsunuz' diyor. Milletimizin günlük hayatında bazı sıkıntıları olabilir" dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Onlar bugünün işi değil. Küresel sağlık krizlerinin, bölgemizdeki savaşların ve bunların dünya ekonomisine etkilerinin elbette bize de yansımaları olabilir. Aldığımız tedbirler ve verdiğimiz desteklerle bu etkileri en aza indirmenin gayreti içerisindeyiz."

KILIÇDAROĞLU'NU HEDEF ALDI

Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bundan önce Bay Bay Kemal, ah ah Savaş Ay sağ olsaydı da o video çekimleri var ya, orada Bay Bay Kemal saf saf duruyor. Ama o hastanelerin hali neydi? Okmeydanı SSK Hastanesi'nin hali neydi? Yahu hastane ölüyorsa bir vatandaşımız orada rehine olarak kalıyordu. Bir ufak broşür hazırlamış, o broşürü şöyle inceledim. Aman yarabbim. Rezalet. Ya sen önce bunların hesabını verdi. Hastanelerde senin döneminde rehine olarak kalanların hesabını ver. Senin gidecek yerin yok ya!"

KENTSEL DÖNÜŞÜM AÇIKLAMASI

Kentsel Dönüşüm ile ilgili 'müjde' veren Erdoğan, "Ülke genelinde bir seferberlik başlatıyoruz. İstanbul nüfus yoğunluğu ve stratejik önemi sebebiyle bu seferberlikte ilk sırada yer alıyor" ifadelerini kullandı.

"İlk müjdemizin adı Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden kampanyasıdır" diyen Erdoğan, "Dönüşüme giren evlerin maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılayacağız. 100 metrekare 2+1 evin dönüşümü için diyelim 1.5 milyon maliyet çıktı, bunun 750 binini hibe olarak koyacağız. 120 metrekare 3+1 için ise 1 milyon 800 binin yarısı olan 900 bine çıkacak. Ayrıca parsel bazında kendisi dönüştürmek isteyenlere de 0,74 faiz oranıyla 1 milyon 250 bin lira kredi kullanma imkanı sağlıyoruz. 

Kampanyayı İstanbul'dan başlatıyoruz. Önümüzdeki çarşamba günü başvuruları başlayacak kampanyanın detaylarını bakanlığımız ilan edecek. İkinci müjdemiz kira yardımlarıyla ilgili. İstanbul'da kira yardım tutarını 3 bin 500 liradan 5 bin 250 liraya yükseltiyoruz."

Erdoğan, şöyle devam etti: "Yüzde 10'u peşin kalanı 10 yıl vadeli güncellenebilen rakamlarla borcunu ödeyebilecek. 750 bin borçlanma için 5 bin 625, 900 bin için taksit 6 bin 750 lira düzeyinde gerçekleşecek. Birikmiş parası olmayan bile devletin verdiği para ve kendi ödeyebileceği şekilde borçlanarak güvenli bir evin sahibi olabilecek. Tüm bu dönüşümleri TOKİ güvencesiyle yapacağız. Kendi parselini dönüştürmek isteyene 0.74 faiz ile 1 milyon 250 bin lira kredi kullanma imkanı sağlıyoruz."

"Milletimizi köken vurgusuyla bölmek, mezhep vurgusuyla ayrıştırmak, yalan ve iftira dolu hezeyanlarla kamplaştırmak isteyenlere bir bakın, bugüne kadar ülkemize ne kattıklarına bir bakın. Mesela Kılıçdaroğlu'nun başında bulunduğu SSK'yı batırmak, genel başkanı olduğu partiye her seçimde kaybettirmek dışında bir vasfı var mı?" 
AdminAdmin