Gündem
Giriş Tarihi : 27-03-2023 00:44   Güncelleme : 27-03-2023 00:48

Görenler isyan etti

Yozgat'ta, iki apartman arasına geçen yıl yapılan istinat duvarı park halindeki araçların üzerine çöktü, 11 araç kullanılamaz hale geldi.

Görenler isyan etti

Yozgat’ın Çapanoğlu Mahallesi Aynalı Körük Sokak’ta bulunan Ravza Apartmanı ile hemen üst kısmındaki başka bir apartmanın arasına yapılan 7 metre yüksekliğinde ve 25 metre uzunluğundaki istinat duvarı dün iftar saatinde çöktü. Can kaybının yaşanmadığı olayda, park halindeki 11 araç büyük hasar gördü.

MÜTEAHHİDİ, APARTMAN SKİNLERİNİN ELİNDEN POLİS KURTARDI

Olay üzerine çok sayıda polis, AFAD ve belediye ekipleri olay yerine geldi. İstinat duvarını yapan Ş.Y. isimli müteahhidin de olay yerine geldiğini gören apartman sakinleri Ş.Y.’ye tepki göstererek üzerine yürüdü. Polis, yaşanan arbedenin büyümesini önlemek için Ş.Y.’yi kalabalığın içinden alarak polis otosuna bindirdi.

isti.webp

“BUNA BELEDİYE NASIL İZİN VERDİ?”

Apartman sakinlerinden Hüseyin Yılmaz, yaşananları şöyle anlattı:

“Tam ezan okunmaya başladı, ilk önce deprem oluyor diye düşündük. Diğer cepheye bakıyor bizim evimiz, dışarıya baktığımızda bir şey göremedik ama arka taraftan yoğun bir araba alarm sesi geldiğinden dolayı ikinci balkona geçip, burayla karşılaştık. Göçük de devam ediyor, muhtemelen burası yatacak. Kim izin verdi kim bundan sorumlu kimse bilmiyor. Burada 15-20 kişi mağdur oldu. Bu bina bitmiş durumda ama bizim istinat duvarının üzerine tekrar istinat duvarıçekildi. Duvar çekilmesi esnasında oradaki topraklar buraya getirilip üzerine yığıldı, silindirle düzlendi. Bir kasma vardı, bunun olacağı belliydi. Allah'tan can kaybı yok. Olan malımıza oldu. 15-20 tane araç var, Allah herkese yardım etsin.”

"GÜRÜLTÜYÜ DUYUNCA KORKTUK"

Ravza Apartmanı sakinlerinden Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz şunları söyledi:

"11 aracın çöken istinat duvarının altında olduğunu, olayın iftar saatinde, herkesin iftar masasında orucunu açtığı bir anda meydana geldiğini bildirdi. Yılmaz, “Büyük bir gürültü duyduk, öne koştum acaba nedir diye. Bir arka tarafa baktık komşu apartman ile bizim aramızda istinat duvarı vardı, o duvar yıkıldı. Bizim otoparktaydı araçlarımız, otoparktaki araçlar üzerinde büyük bir gürültüyle betonuyla toprağı ile görüldüğü gibi yıkıldı. Şu anda araçlar duvarın altında. Emniyet şu anda geldi, polisler gerekli tutanak hazırlıklarını yapıyorlar. Belediyenin gelmesi lazım, onlar da bir taraftan geliyorlar. Taş blokları kaldırılması lazım. Ondan sonra araçlar çıkartılıp, gereği yapılacak diye düşünüyorum."

“DAHA ÖNCE 2 METRE YÜKSEKLİĞİNDE BİR DUVAR VARDI”

Ravza Apartmanı’nın 2018'de yapıldığını aktaran Yılmaz, “Komşu bina geçen sene 2022’de yapıldı, istinat duvarı da geçen sene yapıldı, bir yıllık. Daha önce 2 metre yüksekliğinde bir duvar vardı, yukardaki üst komşunun apartmanı yapılınca onlar da bunun üzerine devam ettiler, istinat duvarının üstüne. Belli ki bağlantıları, hesaplamaları iyi olmamış veya yeterli olmamış. Bunları teknik ekipler gerekli keşiflerini yaparlar ama görünen şu ki yağan yağışlar, artan topraktaki suyun ağırlığını taşıyamamış, kocaman devasa yaklaşık 6-7 metre yüksekliğindeki blok duvar 11 tane aracın üzerine çökmüş durumda. Şükür ediyoruz, burada çocuklar olabilirdi, bizler birileri komşularımız araçlarını yeni park ediyor olabilirlerdi. İftar saatinde olduğu için herkes evindeydi. Şu an itibari ile gelen mala gibi gözüküyor. Teknik raporun alınması lazım” diye konuştu.

İstinat duvarının çökme anı, çevredeki güvenlik kameralarına da yansıdı. Olayla ilgili inceleme devam ediyor.

Haberler

AdminAdmin