Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-02-2023 16:39

Konut kredilerinde yeni düzenleme

Yeni düzenlemeye göre sıfır bina alanlara 15 yıl vadeyle 5 milyon liraya kadar kredi kullandırılabilecek. Çekilen krediye göre, faiz oranları 0,69 ile 0,99 arasında değişecek.

Konut kredilerinde yeni düzenleme

"Yeni Konut Finansman Programı"na ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre sıfır ev almak isteyenlere verilecek kredilerde 15 yıl vade uygulanacak ve 5 milyon liraya kadar kredi verilebilecek. Kredi faiz oranları ise 2 milyon liraya kadar yüzde 0,69, 2-4 milyon lira arasında yüzde 0,79, 4-5 milyon lira arasına ise yüzde 0,99 olarak uygulanacak.

Daha önce satışa konu olmamış; yüklenicilerin mülkiyetinde olmak kaydıyla inşaatı yüzde 100 oranında tamamlanmış konutlara, yüklenicilerin mülkiyetinde olan veya tamamlanınca mülkiyetinin yüklenicilere geçmesi şartıyla inşaatı devam eden konut projelerine, gerekli izinleri alınmış ve finansmanı kullandıracak bankalarla garanti sözleşmesi imzalanmış olması ve yüklenicilerin mülkiyetinde olan veya tamamlanınca mülkiyetinin yüklenicilere geçmesi şartıyla inşaatına başlanmamış konut projelerine, sağlanacak finansmanlara katkı sağlanabilecek. Tamamlanma oranı için gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılacak değerleme raporu esas alınacak.

KARAR KAPSAMINDA 3 BÖLGE BELİRLENDİ

İstanbul 1’inci bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2’nci bölge; 1’inci ve 2’nci bölge dışında kalan iller 3’üncü bölge olarak değerlendirilecek. Kullandırılacak kredilerin miktarları bölgelere göre uygulanacak.

KONUTLAR 5 YIL SATILAMAYACAK

Edinilen taşınmazlar, finansmanı sağlayan bankanın talebi üzerine, bildirilen finansman tarihinden itibaren 5 yıl süreyle tescilsiz iktisap halleri hariç devir ve temlik edilemeyecek ve satılamayacak, tapuda, satış yapılamayacağı belirtilecek. Süre sonunda belirtme tapu müdürlüğünce resen terkin edilecek. Bu karar kapsamındaki finansmanlara borçlunun temerrüdü nedeniyle icra takip sürecinin başlatılması durumunda bu belirtme finansmanı sağlayan bankanın talebi üzerine terkin edilecek.

AdminAdmin