Politika
Giriş Tarihi : 29-06-2022 19:52

Erdoğan ile Biden arasındaki görüşme Madrid'de başladı

Erdoğan ile Biden arasındaki görüşme Madrid'de başladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında Madrid'deki NATO liderler zirvesi kapsamında gerçekleştirilen ikili görüşme başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme başlamadan önce şu açıklamalarda bulundu:

"Tekrar sizinle bir araya gelmekten memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Özellikle bu NATO zirvesi gündemi itibariyle çok önemli. Bu zirvede yarın da devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimize dolu dolu dönme fırsatı bulacağız. ABD olarak NATO'nun güçlenmesine yönelik adımlarda Rusya Ukrayna sürecine de ayrı katkı verecektir.

Rusya Ukrayna olayında son dönemde hububat konusunda meydana gelen olumsuz gelişmeler, akaryakıt gelişmeleri.... Bizler denge politikası ile süreci çözme gayreti içindeyiz. Temennimiz odur ki, denge politikalarıyla netice alıp, bir an önce de hububat konusunda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım"

Biden da Erdoğan'a Türkiye'nin Ukrayna'da mahsur alan tonlarca tahılı çıkarmak için girişimleri ve Finlandiya ile İsveç'in NATO üyeliği için attığı adımlar nedeniyle teşekkür etti.

Dün üçlü mutabakat imzalanmıştı

Salı akşamı Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan mutabakat metniyle birlikte Ankara'nın Helsinki ve Stokholm'ün NATO üyeliğine destek vereceği açıklandı. Bu vesileyle Madrid'deki NATO liderler zirvesinde iki kuzey ülkesinin savunma ittifakına üyelik sürecinin ilerlemesinin önü açıldı 

Ayrıntılar geliyor...

AdminAdmin