Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-05-2022 12:45

Elektriğe yeni zam kapıda mı?

EPDK, elektrikte gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında megavatsaat başına azami fiyatı 1.345 TL'den 3.200 TL'ye yükseltildi. Bu artışın konut ve sanayi kullanıcı fiyatlarına zam olarak yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor.

Elektriğe yeni zam kapıda mı?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında megavatsaat başına azami fiyatı artırdı. EPDK'nin, Gün Öncesi Piyasasında ve Dengeleme Güç Piyasasında Asgari ve Azami Fiyat Limitlerinin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, EPDK tarafından yeni bir karar alınıncaya kadar gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında fiyat limitleri, megavatsaat başına asgari "0" lira, azami 3.200 lira olarak uygulanacak. Bu fiyat ocak ayında yapılan son zamdan hemen sonra 1.345 lira olarak açıklanmıştı. Yeni düzenlemenin konut ve sanayi kullanıcı fiyatlarına zam olarak yansıyıp yansımayacağı önümüzdeki haftalarda kesinleşecek.

Azami fiyat daha önce megavatsaat başına 2 bin lirayı geçmemek üzere içinde bulunulan takvim ayı esas alınarak 2 ay önceki takvim ayından itibaren geriye dönük 12 aylık piyasa takas fiyatı ağırlıklı ortalamalarının 3 katı olarak uygulanıyordu.

Kurul ayrıca otogaz LPG'nin özelliklerini belirleyen "TS EN 589+A1:2022 Otomotiv yakıtları- LPG- özellikler ve deney yöntemleri" standardının "propan içeriği" limitleri kısmının uygulamasını 1 Ocak 2024'e erteledi.

AdminAdmin