Sivas
Giriş Tarihi : 06-08-2020 04:07

Dünya Sivaslılar Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

2017 yılında Sivas Belediyesi tarafından sosyal medya üzerinden başlatılarak Sivaslılar tarafından kabul gören ve sonraki yıllarda ise Sivas Valiliği himayesinde “Gardaşlık Festivali”ne dönüştürülen “5 Ağustos (5.8) Dünya Sivaslılar Günü” Pandemi tedbirleri öncelenerek kutlandı.

Dünya Sivaslılar Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Geçen yıl Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesinin koordinesi ile kurumların ve STK’ların katkı sağladığı 'Gardaşlık Festivali'nin bu yıl 2'ncisi gerçekleştirildi.  Türkiye ile yurt dışında yaşayan Sivaslıların, birlik ve beraberliği için plaka kodu 58'i temsilen Ağustos ayının 5'inde düzenlenen festival kapsamında; Vali Salih Ayhan, eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve protokol üyelerinin katıldığı "Önce Sağlık, Gönüller Bir Olsun" sloganı ile fiziki mesafelerin, maskenin ve hijyenin önemli olduğu Dünya Sivaslılar Günü etkinlikleri Eğribucak Kayalıkları’nda sabah yürüyüşü ile başladı.

"Önce Sağlık, Gönüller Bir Olsun"

Katılımcılar belirlenen yaklaşık 3 kilometrelik parkuru sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyarak yürüdü. Yürüyüşün ardından açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, Pandemi nedeniyle etkinliklerde sosyal mesafe kurallarına dikkat edildiğini ifade ederek “Bu sene yürekler bir olsun dedik. Geçen yıl ki 100'üncü yıldan mütevellit hakikaten çok güzel, özgün, ilimizin dokusuna uygun ve 7'den 70'i tüm vatandaşlarımızı kucaklayan, geçmişi unutmayan ve geleceği de karşılayan harika programlar yaptık. Geçen yıl yapılan, toplum nezdinde makul ve meşru olan programlarımızı geleneksel hale getirelim dedik. Bunlardan biri de 'Gardaşlık Festivali'ydi. Tabi bunun daha önce sanal âlemde Sivas'ımız için güzel paylaşımları oluyordu ama bunu fiziki ortama taşıyalım istedik. Kendisi Sivaslı olan ve kendini Sivaslı hisseden ve Sivas'ı seven herkesin bugün Sivas'la ilgili bir şey göreceği muhakkaktır." dedi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, "Bugün 5 Ağustos Gardaşlık Günü, gardaşlık günü hepimize hayırlı uğurlu olsun. Bu sene tüm dünyayı etkileyen Covid-19 Pandemisiyle birlikte biz yine Gardaşlık Festivalimizi, Gardaşlık Günü adında sosyal mesafeye ve sağlığımıza dikkat ederek, böyle bir etkinlik gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı. Eğribucak Kayalıkları'nda düzenlenen yürüyüş sonrası Gardaşlık Bildirgesi okunarak, geleneksel okçuluk ve atlı okçuluk gösterileri yapıldı, hedefte ise temsili olarak Koronavirüs resmi vardı.

"Kanım Sana Feda Gardaşım"

Ardından Vali Salih Ayhan ve il protokolü, kent meydanında ki Yeşilay çadırını ziyaret etti. "Kötü Alışkanlıklardan Kurtul Gardaşım" diyerek Yeşilay standında bağımlıkla mücadeleye dikkat çeken katılımcılar daha sonra Kızılay Kan Bağış Tırını ziyaret etti. Burada konuşan Vali Ayhan “Sağlığın öneminin daha net bir şekilde anlaşıldığı şu günlerde, vereceğimiz kan ile bir insanı hayatına dokunmanın önemini daha iyi kavramış bulunuyoruz. Unutmayalım ki gardaş olmak başka insanların hayatına dokunmak demektir. Gardaş olmak demek, birbirine destek olmak demektir. Gardaş olmak, ihtiyacı olanın yanında olmak demektir. Bizler de kan bekleyen gardaşlarımız için bugün kan vereceğiz. Halkımızdan da bu konuda destek bekliyoruz. Gelin bugün rekor kıralım. Kan vermek için birbirimizle yarışalım. Gardaşımıza nasıl sahip çıktığımızı gösterelim. Şimdiden bize destek veren, duyarlı olan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi. Konuşmaların ardından Vali Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu ve il protokolü kan bağışında bulundu.

"İyi Yolculuklar Gardaşım"

Vali Salih Ayhan, Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan ve İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu ile birlikte Sivas - Ankara karayolu üzerindeki uygulama noktasını ziyaret etti. Ziyarette sürücü ve yolculara hayırlı yolculuklar dileyen Vali Ayhan, 5 Ağustos Dünya Sivaslılar Günü nedeni ile sürücü ve yolculara maske, dezenfektan ve 'Gardaşlık Bildirgesi'nin bulunduğu setten hediye etti.

Sazın Ustalarından Gardaşlık Türküleri Etkinliği

Bir sonraki program ise Cumhuriyet Üniversitesi Mezuniyet Töreni Alanında düzenlenen ‘Sazın Ustalarından Gardaşlık Türküleri Etkinliği’ oldu. Dünya Sivaslılar Gününde 58 saz ustası, gardaşlık türkülerini Pandemiyle en ön safta mücadele eden sağlık, polis, itfaiye, öğretmen, imam, Vefa Sosyal Destek Grupları çalışanları için söyledi. 

Gün boyunca ise sosyal medyada #DünyaSivaslılarGünü etiketi üzerinden yapılan paylaşımlarla Sivas, twıter üzerinden Türkiye gündemine girdi.

 

 

AdminAdmin