Gündem
Giriş Tarihi : 03-07-2020 18:17

Avukatlara polis müdahalesinde 'adalet heykeli'nin başı koptu

Ankara Adliyesi önünde polisin baro başkanları ve avukatlara müdahalesi sırasında Avukat Sercan Aran’ın elindeki, adaleti temsil eden Themis heykelini kafası ve terazisi koptu.

Avukatlara polis müdahalesinde 'adalet heykeli'nin başı koptu

Ankara Adliyesi önünde polisin baro başkanları ve avukatlara müdahalesi sırasında Avukat Sercan Aran’ın elindeki, adaleti temsil eden Themis heykelini kafası ve terazisi koptu. Aran’ın heykelin son halini kaldırıp gösterdiği fotoğraf karesi avukatlara yapılan polis müdahalesini özetledi.

THEMİS HEYKELİ NEDİR?

Themis, Yunan mitolojisinde Uranüs ve Gaia'nın kızı olan adalet ve düzen tanrıçasıdır. İlahi adaletin tecessümüdür. Zeus'un Metis'ten sonraki ikinci karısıdır. Babaları Zeus olan, Horae ve Moirae'nin annesidir.

“Kılıç” adaletin verdiği cezaların caydırıcılığını ve gücünü, “Terazi” adaleti ve bunun dengeli bir şekilde dağıtılmasını simgeler. “Kadın” ve “Bakire” olması bağımsızlığı ifade eder. Ayrıca kadının gözü bağlıdır. bu da tarafsızlığını simgeler. Hukukun evrensel ilkelerini simgesel olarak taşıdığı için Themis heykeli adaleti ifade etmektedir. ANKA

 
AdminAdmin