Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Erdoğan: Son günlerde bazı ken
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Hadımköy Dr
Restoran, lokanta, kafelerde a
'Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizm
Milletvekili transferlerini en
"Seçimlerden sonra grupların oluşması için süre verilecek, yeni grup kurulamayac
SpaceX'in ilk insanlı uzay mek
Elon Musk tarafından kurulan SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk i
Trump'tan tehdit gibi açıklama
ABD Başkanı Donald Trump, Minneapolis’teki protestolara müdahale için gerekirse
ÜNİVERSİTEYE BAK ÜNİVERSİTEYE !

ÜNİVERSİTEYE BAK ÜNİVERSİTEYE !

  Bu yazı 03 KASIM 2010, Carsamba 09:58:31 eklenmiştir.
Yazar :


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

                    Geçen hafta üniversitelerin başarı sıralaması açıklandı. Birçok insanımızın dikkatini çektiğini sanmıyorum. Dahası bilinen bir durumdu da onun bilimsel ve medyatik açıklaması ile bir şeyi daha doğruladık ki bizim kuruluşu kırk yıla yaklaşan üniversitemiz 48 inci sırayı yakalayabilmiş. Dua edelim ki ilerleyen yıllarda bu yerini koruyabilsin.

                    Devlet ve özel üniversitelerle birlikte 125 üniversite içerisinde 48 inci sıra ne düzeyde Cumhuriyet üniversitemize yakışıyor onu biraz irdelemek lazım gibi geliyor.

                    Birçokları benim üniversiteyi eleştiren yazılarımı değişik noktalara çekebilirler. Ama bu eleştirimin altında ne siyasi ne de her hangi bir ekonomik kaygı bulunmamaktadır. Sadece anlamı yerinde ise sivasi kaygılardan kaynaklanan bir eleştiridir. Eski rektör Bakır döneminde de eleştirdim şimdiki rektör Dökmetaş döneminde de eleştiriyorum. Ne o zaman özel bir beklentim vardı. Ne de şimdi bir beklentim var. Sadece kuruluşu yarım yüzyıla yaklaşan üniversitemiz neden bu kadar gelişemiyor. Neden büyüyemiyor kaygımız, üzüntümüz onadır. Eleştirimizin kaynağı da budur.

                   Eğer üniversitemizi Hacettepe, ODTÜ, Ankara, İstanbul ve Bilkent üniversiteleri ile bir kıyaslama yapıp eleştirsem elbette ki üniversitemize haksızlık yapmış olurum.Ama Cumhuriyet üniversitesi ile aynı yıllarda kurulmuş Samsun,Kayseri ve Malatya üniversitelerinin çok gerisinde kalmışsa ortada eleştirilecek haklı nedenler var demektir.Kayseri Erciyes Üniversitesi 16. sırada,Samsun on dokuz mayıs üniversitesi 26. sırada ve Malatya İnönü Üniversitesi 25. sırada ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 48 inci sırada ise ortada haklı olarak eleştirilecek bir durum var demektir.Bu konumdan daha kötü olanı Sivas Üniversitesinden yıllar sonra ayrılmış ve üniversitemizin bünyesinden kopmuş Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi 41.inci sırada ise Cumhuriyet üniversitesinde yöneticilik yapmış olsun olmasın öğretim üyesi olan herkesin yüzünün kızarması,başını önüne eğmesi ve başını ellerinin arasına alıp biz nerede yanlış yaptık diye düşünmesi gerekmez mi?

                  Üniversitemiz genel puanlamada 48 inci sırada ama diğer puanlamada daha gerilerde. Yayın puanlamasında 79 uncu sırada. Öğretim üyesi öğrenci puanında ise 55.sırada.

Şimdiki rektör bunu kırk yıla yükleyebilir. Ama şimdi üniversitemizi temsil eden kişi olarak bu geriliğin haklı nedenlerini korkmadan çekinmeden, eğmeden ve bükmeden açıklamak durumundadır. Bunda sorumluluk siyasilerinse onu da açıklamalıdır. Sivas Sivil toplum kuruluşlarınınsa onu da belirtmelidir.

                  Ama ben kendimce gördüğüm bir nedeni kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde yönetim de Tıp tekeli sürdüğü müddetçe üniversitenin genişlemesi büyümesi ve atılım göstermesi mümkün olmayacaktır. Çünkü şimdiye kadar üniversitemiz hep Tıp tekelinde yönetilmiştir. Sanıyorum ki yarında böyle olacak. Benim gibi bu konuyu gündeme getiren birkaç kişi ise ya siyasi ya da başka nedenlerden yazıyor denilip dikkate alınmayacak.

                     Şimdi bakıyorum. AKP kesimi üniversitenin bu durumuna ses çıkarmıyor. Çünkü kendi dönemlerinde atadıkları bir rektör iş başındadır. Ne söylüyorlarsa canla başla yerine getiriliyor. Belediye de suskun. Çünkü rektörün atanmasında BBP etkisi ve katkısı var deniliyor. Bizden mantığı adamı sağır, dilsiz hatta kör edebiliyor. Tabi MHP için de durum aynı bakış açısında. CHP konuşamaz çünkü geçmişte desteklediği rektörlerin başarısı da ortada. Bu sonuç da sizinde payınız var. Denilip susturulacak ve etkisizleştirilecek.

                      Sivil toplum kuruluşlarından STOS başkanı Zara tutkunluğu nedeniyle bazı ticari kaygılarla susmaktadır. Esnaf odalarımız ise “şükür ki üniversite var. Öğrenciler olmaz ise Sivas’ta ticaret olmazdı” şükrüne yatıp suskun kalmaktadır.

                      Bu durumda herkes durumdan memnun ki ses veren yok. Sızlanan yok. Sessiz gemi olmuş Sivas kamuoyumuz. Bense arada Niyazi örneği yine kalkıyorum eleştiriyorum. Kim dinleyecekse. Kim tınlayacaksa. Bana mı kalmış fincancının katırlarını ürkütmek. Ya da çirkinlere ayna tutmak Kusura kalmayın okurlarım. İşte ne diyelim huy edinmişiz.

 

Kaynak:  Sivas Postası GazetesiFacebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
Doğrular
teşekkür
Sayın Konar size ve yazdıklarınıza teşekkür ediyorum. Yalnız merak etmeyiniz Fincancının katırları koma seyrindeki bir uykuya sahip. Ürkütemezsiniz. Biz çok denedik! Allahtan katırların tepmesine uğramadan Üniversiteyi çoktan unuttuk. Yine de yazma cesaret ve dürüstlüğünüze alkışlar. Esenlikler dilerim.


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 

Diğer Yazıları
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.