Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
CHP'den Fahrettin Koca'ya sert
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın İstanbul'da yaptığı toplantıya Ekrem İmamoğlu'n
Bakan Koca'dan kritik İstanbul
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'daki Covid-19 vaka sayısının Türkiye gene
Türkiye'nin son koronavirüs ta
Sağlık Bakanlığı, 22 Ekim gününe ilişkin koronavirüs verilerini paylaştı. Son 24
Aşı krizi ile ilgili İstanbul
İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, "Yüksek risk grubundaki 1
Çok tartışılacak düzenleme...
14 Ekim tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Sanayileşme İcra Komite
TEOG SINAVI VE MUHTEMEL FETÖ GİRİŞİMLERİ

TEOG SINAVI VE MUHTEMEL FETÖ GİRİŞİMLERİ

  Bu yazı 25 Eylul 2017, Pazartesi 12:54:33 eklenmiştir.
Yazar : Osman Yıldız


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sayın Cumhurbaşkanımızın TEOG sınavının kaldırılmasına dair ifadelerinden sonra bu sınavın kaldırılması, birçok tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bir grup tartışmacı, Cumhurbaşkanın böyle bir meseleyi dillendirmesini etik bulmazken, bir kısmı ise yerine neyin geleceğini sorgulamaktadır. Bütün tartışmaların kendi çerçevesi içerisinde tutarlı ve mantıklı tarafları vardır. Fakat meselenin FETÖ açısından değerlendirilmesi ve bir beyin fırtınasına dönüştürülmesi eksik kalmıştır.

Fetullahçı örgütlenmenin uzman olduğu alanların başında eğitim gelmektedir. Bu yapının dünya ölçekli bir eğitim ve eğitimci örgütlenmesinin olması, ders kitaplarından programcılığa kadar eğitimin her sahasında tekelleşecek bir düzeye erişmesi, başta Türkiye olmak üzere girdiği ülkelerin sınav politikalarını kendine göre düzenlemesi ve sınav sistemleri üzerinde kontrolü sağlaması yadsınamaz bir ustalıktadır. Dolayısıyla eğitim meselesi üzerinde yapılacak her değişikliğin akabinde Fetullahçı örgütlenmenin seyirci kalacağını düşünmek saflık olur.

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın TEOG sınavının veya benzerlerinin kaldırılması konusunda irade buyurmasını doğru buluyorum. Milyonları aşmış öğrencilerin sadece yüzde onluk kısmını ilgilendiren TEOG ve benzeri sınavların çocuklarımız üzerindeki olumsuz etkilerini hep birlikte yaşıyoruz. Okul, dershane ve özel öğretmenler arasında gidip gelen milyonlarca öğrenci, sonuç itibariyle detaya boğulmuş biraz gramer, biraz fen ve matematikten oluşan bilgi yığını arasında ezilmektedir. Ezilen ve yok olan herhangi bir şey değildir. Bu milletin varlık sebebi olan çocuklardır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanın böylesi durum karşısında sadece izleyici konumunda kalmasını beklemek, bundan sonra gelecek olan cumhurbaşkanlarının milli meselelerde pasif kalmasını kabullenmekle eş değerdir. Bu açıdan Sayın Cumhurbaşkanın duruma el atması son derece isabetli olmuştur.

TEOG sınavının yerine neyin geleceği meselesine gelince;

Mademki lise düzeyinde yerleşecek öğrencilerin önünde sınav kalkmıştır, o vakit yeni düzenleme için yaklaşık bir yıllık zaman vardır. Bu zaman dilimi de yeni bir yerleştirme programı oluşturmak için yeterlidir. Dolayısıyla konunun gündeme gelmesinin zamanlaması isabetli olmuştur.

Benim bu noktada dikkat çekmek istediğim husus muhtemel FETÖ girişimleridir. Nitekim okul ders kitaplarının basımında bu yapının nasıl ustaca hareket ettiğini gördük. Fetullahçıların başta Sızıntı dergisi olmak hemen hemen her yayın organında işledikleri temaların başında evrim ve yaratılış gelmektedir. Onların bu konuları sıklıkla işlemeleri bir alışkanlık veya tesadüfi değildir. Milli Eğitimin çeşitli kademelerinde halen gizliliklerini koruyan örgüt mensupları yine bu konular üzerinden bir çatlak oluşturmaya çalışmaktadırlar. Başta mütedeyyin kesimin rahatsız olduğu evrim teorisi, evrenin oluşumu ve yaratılış konularını ders müfredatı tartışmalarının arasına sıkıştırarak seküler – dindar çatışması amaçlanırken araya Atatürk konusunu sıkıştırarak bu çatışmayı daha keskin hale getirmeye çalışılmaktadır.  Dolayısıyla bugünlerde sıklıkla müfredat konusu olarak gündeme gelen bu konuların arkasında bu yapı vardır.

FETÖ bununla neyi amaçlamaktadır?

FETÖ’nün evrim ve Atatürk konusunu gündeme getirmesinin arkasında, kendisine karşı oluşmuş İslamcı, Ülkücü, Devrimci, Ulusalcı gibi oluşan geniş desteği dağıtmak yatmaktadır. Ayrıca bu gruplar FETÖ ile mücadelede sadece Tayip Erdoğan’ın samimi bir şekilde mücadele ettiği imajını yayarak meseleyi şahsileştirmektedirler. Böylesi bir imaj milletin içine tekrar sızmak girişiminde olan FETÖ için bulunmaz imkanlar yaratır.

FETÖ’nün bu girişimini TEOG açısından değerlendirecek olursak;

Bugün özel liselerin sayısı devlet liselerinin sayısını geçmiştir. Büyük bir ihtimalle önümüzdeki yıldan itibaren liseler kendi programlarına göre öğrenci alacaklardır. Bu durumda mevcut müfredat tartışmaları kapsamında bugün Tayip Erdoğan’a destek veren kitleler bir şekilde küstürüldüğünde ve tasfiye edildiğinde bu özel liselerin birçoğunun el değiştirerek Fetullah’ın eline geçmesi muhtemeldir. Böylesi bir durumda devlet okullarının da Fetullahçıların eline geçmesi kaçınılmaz olacaktır. O vakit, lise programlarına sınavsız öğrenci yerleştirme konusunda FETÖ yeniden tekel oluşturabilir. Bence dikkat edilmesi gereken hususların başında bu ihtimal gelmektedir.


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 

Diğer Osman Yıldız Yazıları
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.