Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Anayasa değişikliği kabul edil
TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifi 339 oyla kabul edilerek yasala
CUMHURBAŞKANI 12 ÜNİVERSİTEYE
Bilindiği üzere, 19 üniversite için aranan rektörlük görevi için 358 kişi YÖK'e
KARNE HEDİYESİ FETÖ Mİ ÇIKTI ?
Sivas Toki Şehit Uzman Çavuş Bahattin Erturhan Ortaokulu rehberlik öğretmeni Nur
YARIYIL TATİLİ KARNE HEYECANI
2016-2017 eğitim öğretim yılı sömestr tatiline girilmesi nedeniyle Cahit Zarifoğ
ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİ...
2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk yarısı bugün tamamlandı. Ülke genelinde 18
RAMAZANDA GÖRÜLEN UYGULAMALAR

RAMAZANDA GÖRÜLEN UYGULAMALAR

  Bu yazı 10 Temmuz 2013, Carsamba 08:58:42 eklenmiştir. 8727 kez okunmuştur.
Yazar : İsmail H.KONAR


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ramazan ayı’nın rahmet ve bereketinin bol olması insani duyguların yardımlaşmanın öne çıkması dileği ile ramazan ayında öne çıkan birkaç konu üzerinde durmak istiyorum. 

 

Ramazan ayında en çok görülen uygulamalar başta belediyelerin yaptığı toplu iftarlar. Belediyeler kendi kaynaklarından iftar adı altında bir kaynak ayırt etmeleri kanunen imkân olmadığından genelde görülen iftar kaynağı; varsılların katkıları ile belediyelerin yasayı bay bas eden yol ve yöntemleridir.

 

Belediyeler bazılarının belediyelerdeki kanuni olmayan işlemlerini kanuni hale getirirken ya bir vakıf, dernek türü yerlere bağış adı altında bu tür organizasyonlarda harcamak üzere para almaktadırlar. Ya da belediye ile iş gören ihale almış kişi ve kuruluşların üzerine bu işleri yıkmaktadırlar. 

 

Hangi hal olursa olsun bu uygulama kaynağı itibari ile haram olan bir uygulamadır. Haram olan bir kaynakla helal olan bir iftar verilmesi hem gösteriş hem israf unsurlarını da göz önüne alırsak belediyelerin organizasyonundaki iftar programlarında iftar açmak helal işe haram katmaktır. 

 

Bu nedenle en başta diyanet işleri başkanlığının bu tür uygulamaların dine uygun olmadığını ve vazgeçilmesi gerektiğini vurgulaması gerekir. Ramazanda iftar vermek kurumlara değil kişilere yüklenmiş bir görevdir. 

 

Ramazan ayında görülen bir konu işe oruç tutanların tutmayanlara karşı gösterdiği tepkidir. Müslüman olanların genel bir ibadete katılmaları elbette ki güzel bir şeydir. Ancak oruç tutmayanların ne tür bir gerekçeleri olmadığını da bilemeyiz. Kaldı ki herkesin ibadeti kendinedir. Hesabını da vermesi kendisine bırakılmıştır. Namaz kılanın, hacca gidenin zekât verenin bu ibadetleri yerine getirmeyene karşı bir kızgınlığı olmamasına rağmen oruç tutanın sen de neden yapmıyorsun dayatmasına girmesi doğru bir yaklaşım değildir. Oruç tutmaktaki amaç nefis terbiyesi ise tutmayanların olduğu ortamda başkasının yedip içtiği yerde oruçlu kalabilmek bir nefis direncini ortaya koymaktadır. 

 

Oruç tutmayanlara gelince, onlarında bir başkasının inancına saygı göstermeyi bilmeleri gerekir. Hele de sigara içenlerin sigaraya olan arzularının tepelere çıktığı bir durumda onların karşısında bunu yapmak doğru bir şey değildir. Açlık ve sigara arzusu, bir de aşırı sıcaklar zaten insanlarda özellikle tuz kaybı nedeniyle sinirlilik hali yaratmaktadır. Bu tür ortamların yaratılmasına fırsat verecek hal ve hareketler doğru değildir. Toplumsal barışın korunmasında hepimize düşen görevler vardır. 

 

Ülkemizin etrafında özellikle de İslam ülkelerinde iç savaşa yönelen acıların çekildiğini hep birlikte görmekteyiz. Üzülmekteyiz. Ancak oradaki acıları ve acı verenleri bahane edip buradaki kardeşlerimize karşı ötekileştirici, ayrıştırıcı anlayışlardan ve hareketlerden uzak durmalıyız. 

 

Cumhuriyetimiz kurulduğundan beri, 61 hükümet göreve gelmiş. Daha çok iktidarlar gelip gidecek.

 

Yeter ki devletimiz var olsun. Devletimizin varlığını korumak ve kollamak hepimize düşen görevdir. Devletin varlığının korunmasında en önemli unsur da bizlerin birliği ve bütünlüğüdür. Birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozacak her türlü hareketlerden, girişimlerden ve fitnelerden uzak durmalıyız.

 

Eleştirimizi yasal sınırlar içerisinde, şiddete baskıya yönelmeden demokratik olgunlukta yürütmeliyiz. 

“Allah katında da yasalar karşısında da kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur.”bilincinden hareket ettiğimizde aslında birçok problem sandığımız şeyin aslında bir zenginlik olduğunu da görebiliriz.

 

Yunus Emre gibi dünyaya bakarsak onun gibi insanları algılarsak hepimiz için gerekli olan huzur ortamına daha kolaylıkla ulaşabiliriz. Ne güzel söylemiş koca Yunus; 

 

 Gelin tanış olalım, işin kolayın tutalım      
Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz  

 

Bu duygular ile herkesin ramazanını ardından gelecek bayramını kutluyorum. Sevinçlerin bollukların çok olmasını, bu güzel günler amacı ile yapılacak maddi ve manevi yardımlaşmaların Allah katında beğeni görmesini, değerli olunmasını diliyorum. 

 
 

 


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 

Diğer İsmail H.KONAR Yazıları
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SİVAS'IN GERİLEMESİNİNDE ÖNEMLİ PAY SAHİBİ Mİ OLMUŞ ?
C.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünün Alkollü Gezisi
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.