Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Fuhuş baronunun mal varlığı du
Muğla ve Bursa'da fuhuştan elde edilen paraları akladıkları iddiasıyla gözaltına
Sağlık-Sen: 2020'nin ilk 6 ayı
Sağlık-Sen, geçen yılın son altı ayında sağlık çalışanlarına yönelik kamuoyuna y
Süleyman Soylu'nun annesi Serv
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi Servet Soylu 1,5 aydır koronavirüs ted
Selçuk Özdağ'a yapılan silahlı
Ankara Emniyet Müdürlüğü, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ı
Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğru
Alparslan Türkeş'in oğlu ve aynı zamanda AKP Milletvekili olan Tuğrul Türkeş'ten
AHMAĞIN AMACI BAŞLIKLI YAZIYA ZEYL

AHMAĞIN AMACI BAŞLIKLI YAZIYA ZEYL

  Bu yazı 16 MAYIS 2013, Persembe 07:55:11 eklenmiştir.
Yazar : Mehmet Ercan İLTER


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Ahmaklar ve Dalgınlar Kitabı"nın müellifi İbnü'l-Cevzî, ahmaklık için şöyle diyor: "Ahmaklık ve gaflet, deliliğin aksine, amaç doğru olduğu halde yanlış yol takip etmek ve yanlış yöntem kullanmaktır. Çünkü delilik, amaç ve yöntemdeki bozukluktan ibarettir. Kısaca ahmak, amacı doğru olmasına rağmen yanlış yol takip eden ve amaca ulaşacağı yolda ilerlerken yanlış hareket edendir. Deli ise asıl hareket noktası yanlış olandır. Deli, seçilmemesi gerekeni seçendir." Diyor ve ahmaklığa örnek olarak şu olayı naklediyor: "Valinin birinin kuşu kaçar ve şehrin kapılarının kapatılmasını emreder. Bu valinin asıl amacı kuşun korunmasıdır." (Şule Y. 1998, s. 29).     

''Bir ülke tahayyül edelim ki, ortada her ne varsa kırılıp dökülmüştür. Kırılıp dökülme işlemi, adı üstünde, nizamlara riayet edilmeden gerçekleştirilmiştir. İmdi, ortalığı kırıp dökenler, kırılıp dökülmüş bulunan her şey olduğu gibi bırakılmak suretiyle bir yardım (veya hak) talebinde bulunsa, bu talebe nasıl cevap vermelidir?             

Böyle bir mağdur, kendisinden yardım (veya hak) talebinde bulunan kırıp dökücüyle (teröristle) işbirliği yaparak kendi kırılıp dökülmüşlüğünü izale etmeyi tasarlarsa ahmaklık etmiş olur. Her ne kadar amacın doğru seçilmiş olduğu kabul edilerek yola çıkılmış olsa da, amacın isabeti, bir başına, ahmaklığı ortadan kaldırmaz. 


Çünkü kırılıp dökülmüş olan, (devlet) kendisini kırıp dökenle, (terör örgütü) hangi zeminde olursa olsun, işbirliğine girmeye teşne olduğunu gösterdiği takdirde, kendini kırıp dökene, meşruiyet zemini hazırlamış olur. Kırıp dökenle, kırılıp dökülenin aynı zeminde buluşması, kırılıp dökülenin, kendini bu hale konulmaya müstahak saydığına delalet eder. Bu durumda da, her ahmağa söylenen söz, vicdan rahatlığı ile tekrarlanır: "Müstahak olmuş, daha beter ol!"    

Oysa akıllıca olan tutum, böyle bir yardım talebi karşısında ilkin, kırıp dökücüden hesap sormak olmalıdır. Eğer hesap sormaya gücü yetmiyorsa veya kendinde o yeterliği bulmuyorsa, en azından, böyle bir yardım talebi cevapsız bırakılabilmelidir. Cevapsız bırakmak, bazı durumlarda en isabetli cevaptır, çünkü bazı durumlarda muhatabını nesne yerine koymak onu kale almamanın ifadesi olur.


Fakat bir biçimde yardım talebine cevap vermek, kırıp dökücüyle aynı zeminde yer almayı kabul etmek olur. Bu demektir ki, durduk yerde, suça ortak çıkmanın ahmakça benimsenmiş olduğu gösterilmiş olur.''       


Yukarıdaki yazı Rasim Özdenören'e ait... Bendeniz yazıya sadece parantez içindeki koyu kısımlarla müdahale ettim. Yani benim yazım yukarıdaki denemeye eklenen beş kelimeden ibarettir.      

Bu yazıyı okuyanlar yazı ile çözüm süreci arasında ilişki kurmuş olmalılar en azından ben kurdum...       

Yazıyı okuyup da ''bu yazı zaten bu maksatla kaleme alınmamış mı'' diyenlere bir hatırlatma yazının yazılış tarihi 2005... (Ne maksatla kaleme alındığını da bilmiyorum) Ben bir ders kitabında denemeyi okuyunca ''sanki çözüm süreci için kaleme alınmış'' hissiyle güncelleme yapma gereği duydum. Güncellemeyi yaprken de aslında pek de elzem olmayan bir kaç kelime eklemiş bulundum.       

Bir kaç kelime eklemekle beraber belki de çıkarılması gereken bir cümle de beni rahatsız etti. Güncellenmiş haline uymadığından olsa gerek....Hani şu her ahmağa söylenen söz vivdan rahatlığıyla tekrar edilir diyor ve ekliyor ya ''müstahak olmuş daha beter ol'' işte ben o kısmı hele hele vicdan rahatlığıyla hiç tekrar edemiyorum ;çünkü ahmaklığı yapan her ne kadar hükümet olsa da beter olacak olan hükümet değil devlet, mağdur olan yine hükümet değil millet...


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
yusuf kenan gürsoy
ahmaklık
Değerli hocam ahmaklık maalesef ki bazı kullarda baki kalıyor. Suyla sabunla pek temizlenmiyor. Görünen o ki bu ahmaklık bizim geleceğimizin rotası olmaya devam edecek. Allah bu millete sabr-ı celil ihsan eylesin.


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 

Diğer Mehmet Ercan İLTER Yazıları
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.